Treningi

Jak przygotować psa do Sylwestra

Okres sylwestrowy to czas szalonych imprez i szampańskiej zabawy. Dla wielu opiekunów i ich psów, to jednak przede wszystkim okres pełen niepokoju i stresu. Wystrzały, huki i inne głośne dźwięki nie jednego psiego opiekuna przyprawiają o gęsią skórkę, o samych psach już nie wspominając. Jak więc przygotować swojego psiaka do nocy sylwestrowej, aby nie była ona dla niego najgorszą nocą w ciągu całego roku?

Wyjazd poza miasto

Jeśli Twój psiak boi się głośnych dźwięków, a mieszkasz w centrum dużego miasta, dobrym pomysłem może okazać się wyjazd w ciche i spokojne miejsce. Takie lokalizacje coraz ciężej znaleźć, jednak warto poszukać, aby nasz pupil mógł spędzić spokojnie Sylwestra. Im dalej od miasta, tym dźwięki fajerwerków powinny być słabiej słyszalne. Za idealną miejscówką najlepiej zacząć rozglądać się kilka tygodni przed końcem roku. Czy perspektywa Sylwestra w górskiej chatce pośrodku niczego lub w mazurskim domku nad zamarźniętym jeziorem nie wydaje się być przyjemna? Ja przed oczami od razu mam kominek, ciepły koc i kubek grzanego wina!

Bezpieczne miejsce

Bez względu na to czy spędzamy Sylwestra w mieście czy poza nim, przygotujmy się na to, że gdzieś w okolicy ktoś może odpalić sztuczne ognie lub petardy. Już kilka dni przed 31 grudnia naszykujmy naszemu psu miejsce, gdzie mógł spędzić noc z dała od hałasów. Pamiętacie zabawę w budowanie bazy z dzieciństwa? Taka baza była mała, ciasna i przede wszystkim niezwykle wygodna i bezpieczna. Właśnie takiej bazy potrzebuje nasz psiak tego dnia. Idealnie nada się do tego kennel klatka, tym bardziej jeśli nasz pupil lubi w niej przebywać. Tworzy ona psu zamkniętą przestrzeń, w której ten czuje się bezpiecznie. Jeśli psiak nie jest oswojony z klatką, w tej roli świetnie sprawdzi się także zakamarek w szafie czy przestrzeń pod łóżkiem. Bazę wyłóżmy psu kocami, które wygłuszą dźwięki z zewnątrz. Do środka włóżmy psie posłanie i ulubione zabawki. Zachęćmy psiaka do wejścia do środka i nagródźmy go smakołykami. Kiedy  poczuje son in komfortowo i bezpiecznie w swojej bazie, sam chętnie będzie szukał w niej schronienia w stresującej sytuacji. 

Najlepsze psie schronienie – kennel klatka! Dobrze jednak sprawi się także przestrzeń pod łóżkiem lub zakamarek w szafie.

Spacery

W dniu Sylwestra ograniczmy spacery z naszym psem do załatwienia potrzeb fizjologicznych i unikajmy wychodzenia w godzinach wieczornych, zwłaszcza około północy. Wychodźmy z psem na smyczy i nie puszczajmy go luzem, aby ten wystraszony niespodziewanym wystrzałem nie uciekł. Zadbajmy także o to, aby miał adresówkę przy obroży lub szelkach, która w przypadku ucieczki pozwoli na szybszy powrót psiaka do domu. Wszystkie aktywności z psem tego dnia przenieśmy do domu. Jeśli nasz pupil czuje się dobrze i jest chętny do zabawy, zamiast długiego spaceru, zaproponujmy mu zabawy węchowe w domu. Oprócz specjalnej maty węchowej, świetnie sprawdzi się także zwykły koc czy bluza, w których ukrywamy smaki, a zadaniem psa jest ich odnalezienie. Wszelkie zadania węchowe pomagają psu się wyciszyć, opanować emocje i rozładować energię. Dzięki nim nasz podopieczny będzie zrelaksowany i zadowolony.

Suplementacja i leki uspokajające

W okresie sylwestra możemy także wesprzeć samopoczucie naszego pupila suplementami diety, bazującymi na naturalnych składnikach i mającymi działanie relaksujące. Takie suplementy najlepiej zacząć stosować kilkanaście dni przed stresującym wydarzeniem. My polecamy Relaxer od marki ScanVet, który Lexi od dwóch lat wcina w stresujących sytuacjach – w postaci syropu oraz pysznych ciastek (według opinii Lexi). W przypadku psiaków odczuwających silny stres, konieczne może okazać się wsparcie farmakologiczne. O podaniu psu leków uspokajających powinien zdecydować weterynarz. Z wizytą nie czekajmy do ostatniej chwili, ponieważ niektóre środki powinno podawać się psu co najmniej przez kilka dni. 

Lexi w okresie Sylwestra dostaje Relaxer od marki ScanVet, który działa relaksująco i wyciszająco w sytuacjach stresowych.

Gryzaki i zabawki

Dobrym sposobem na pomoc psu w obniżeniu poziomu stresu są rozmaite gryzaki oraz zabawki. Żucie, gryzienie i lizanie działa na psy uspokajająco i jest bardzo męczące, dzięki czemu wiele psiaków zasypia jeszcze w trakcie zabawy. Zaopatrzmy się więc w zapas gryzaków. Dobrze sprawdzą się suszone uszy, żwacze czy tchawice, ale także gryzaki zrobione z poroży jelenia. Inną opcją są zabawki typu kong, mające pustą przestrzeń w środku, którą wypełniamy gotową lub przygotowaną przez nas pastą (kilka pomysłów podrzucam tutaj). Psiak wymęczony wyjadaniem takiej zabawki, będzie dużo spokojniejszy i szczęśliwszy. Niektóre psiaki pod wpływem silnego stresu nie będą chciały podejmować pokarmu. Nie zmuszajmy ich do tego, a kiedy Sylwester minie, same chętne zjedzą smakołyk z zabawki.

Ulubione gryzaki Lexi w gotowości przed Sylwestrem!

Jeszcze przed nadejściem wieczoru w Sylwestra włączmy w domu muzykę lub telewizor, aby zagłuszyć odgłosy wystrzałów i huków. Zachowujmy się spokojnie i normalnie, aby nie wzbudzać w naszym psie przekonania, że słusznie się stresuje. O północy zostańmy z nim w domu. Okażmy mu wsparcie spokojnym głaskaniem i mówieniem. Dzięki wszystkim podjętym przez nas krokom, nasz psiak powinien być dużo spokojniejszy. Oby i on mógł szczęśliwie zacząć Nowy Rok! 

Daj nam znać, co o tym myślisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *