BLOG Pielęgnacja

Wizyta u groomera – jak wybrać odpowiedni salon?

Wizyta u groomera może kojarzyć się nam z czymś równie stresującym co wizyta u weterynarza. Pielęgnacja psów to temat, z którym spotykamy się coraz częściej w kontekście naszych domowych pupili. O ile część zabiegów takich jak obcinanie pazurów czy czyszczenie uszu jesteśmy w stanie wykonać sami w domu, o tyle bardziej skomplikowane zabiegi takie jak strzyżenie czy trymowanie, zwykle wymagają wizyty w profesjonalnym salonie groomerskim. Czy jednak wizyta u groomera powinna być dla nas powodem do stresu? Jak wybrać odpowiedniego groomera, aby mieć pewność, że zadba on nie tylko o futro naszego psiaka, ale także o jego komfort w czasie zabiegu? Dziś postaramy się odpowiedzieć na te pytania!

Jak wybrać odpowiedniego groomera, aby mieć pewność, że zadba on nie tylko o futro naszego psiaka, ale także o jego komfort w czasie zabiegu?

Dobrostan psów w salonie groomerskim

Dobrostan psa – to hasło w ostatnim czasie słyszymy dość często. W dużym skrócie określa ono zdrowie fizyczne i psychiczne w odniesieniu do warunków życia psa. Żeby dobrostan naszego pupila został zachowany, powinniśmy przede wszystkim zadbać o jego odpowiednią pielęgnację i higienę, ale także o to, aby przeprowadzane zabiegi pielęgnacyjne nie były dla niego zbyt stresujące. Także wybierając się do groomera musimy zwrócić uwagę na to, czy zarówno zdrowie i samopoczucie naszego psa po spotkaniu z nim są w normie i czy wizyta u groomera nie była w żaden sposób krzywdząca dla naszego psiaka. Właśnie dlatego tak niezwykle istotny jest wybór odpowiedniego groomera, któremu powierzymy pielęgnację naszego psiaka.Wybierając się do groomera musimy zwrócić uwagę na to, czy zarówno zdrowie i samopoczucie naszego psa po spotkaniu z nim są w normie i czy taka wizyta nie była w żaden sposób krzywdząca dla naszego psiaka.

Pierwsza wizyta u groomera 

Jeśli pierwsza wizyta u groomera jest jeszcze przed nami, mamy świetną szansę na zbudowanie właściwego nastawienia naszego psa do zabiegów pielęgnacyjnych. Powinna ona odbyć się bez stresujących i długich zabiegów. Pozwólmy psu poznać pomieszczenie oraz pracowników w miłej atmosferze, aby zbudować pozytywne skojarzenie i zaufanie do groomera. Także regularne przyzwyczajanie psiaka do pielęgnacji w domu, pozwoli nam zminimalizować stres związany z wizytą salonie.

Jeśli natomiast nasz psiak ma za sobą negatywne doświadczenia związane z zabiegami pielęgnacyjnymi, musimy postawić na stworzenie relacji z groomerem na nowo, tym razem wybierając inny salon z bardziej kompetentnymi fryzjerami. Takie oswajanie psa warto przeprowadzić bardzo stopniowo, na początku odwiedzając salon bez żadnych zabiegów, a następnie powoli i ostrożnie zaczynając przyzwyczajać go do pielęgnacji. Dopiero kiedy nasz pupil poczuje się komfortowo na groomerskim stole, możemy spokojnie zostawić go w salonie. Jeśli jednak takie oswojenie psiaka przychodzi nam z dużym trudem, możemy także zgłosić się po pomoc do trenera lub behawiorysty, który pomoże nam w procesie odwrażliwiania na zabiegi pielęgnacyjne.

Jeśli pierwsza wizyta u groomera jest jeszcze przed nami, mamy świetną szansę na zbudowanie właściwego nastawienia naszego psa do zabiegów pielęgnacyjnych. Powinna ona odbyć się bez stresujących i długich zabiegów.

Wybór odpowiedniego salonu

Wybór odpowiedniego salonu groomerskiego to pierwszy krok do sukcesu. Na wstępie warto zebrać opinie innych osób oraz odwiedzić salon z wizytą i porozmawiać z jego pracownikami. Jeśli danemu grommerowi zależy na komforcie swoich psich klientów, nie powinien mieć nic przeciwko takiej wizycie. Oczywiście wcześniej warto umówić się na konkretny termin, aby nie przeszkodzić mu w pracy i nie spowodować dodatkowego stresu u innego psiaka. W trakcie spotkania warto również obserwować naszego psa i to jakie emocje wywołuje w nim wizyta oraz kontakt z psim fryzjerem. Także podejście groomera do naszego pupila powinno nam dużo powiedzieć, zwróćmy więc uwagę jak zwraca się on do naszego psa i w jaki sposób go dotyka, czy jest w tym delikatny oraz czy sam obserwuje i reaguje na sygnały wysyłane przez naszego psa. Możemy także poprosić o wykonanie prostego zabiegu, takiego jak na przykład obcięcie pazurów czy czyszczenie uszu, aby ocenić to jak groomer pracuje z psem.

Wybór odpowiedniego salonu groomerskiego to pierwszy krok do sukcesu. Na wstępie warto zebrać opinie innych osób oraz odwiedzić salon z wizytą i porozmawiać z jego pracownikami. Jeśli danemu grommerowi zależy na komforcie swoich psich klientów, nie powinien mieć nic przeciwko takiej wizycie.

Co cechuje dobry salon?

Przede wszystkim dobry salon groomerski wyróżnia indywidualne podejście do każdego psa, pozwalające na dobór odpowiednich technik pracy. Różne rodzaje sierści oraz psiaki różnych ras wymagają innych zabiegów i odpowiedniej pielęgnacji. Dla przykładu psy szorstkowłose wymagają trymowania, a ich sierści nie powinno się obcinać. Dobry groomer wyjaśni nam jak powinna wyglądać pielęgnacja naszego pupila i dlaczego ta, a nie inna technika będzie odpowiednia.

Kolejną cechą dobrego groomera jest brak pośpiechu. Nie dla każdego z nas wygodne jest oddanie psa do salonu na trzy czy nawet pięć godzin, jednak długi czas oczekiwania, to najczęściej nic innego jak staranność. Często nie zdajemy sobie sprawy jak czasochłonne są niektóre zabiegi. Na przykład wykąpanie i wysuszenie średniej wielkości psa z dłuższą szatą, może trwać nawet do półtorej godziny. W przypadku, gdy pies nie współpracuje czas ten może jeszcze się wydłużyć. Pośpiech groomera także może negatywnie wpływać na komfort psychiczny naszego psiaka i jakość wykonywanych zabiegów. Dobry groomer nie będzie się śpieszył i poświęci naszemu psu tyle czasu ile potrzeba.

Podczas wyboru groomera powinniśmy również zwrócić uwagę na wyposażenie i czystość salonu. Kwota wydana na sprzęt, może nie jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na jakość świadczonych usług, jednak w przypadku kosmetyków, nożyczek czy ostrzy, cena bardzo często idzie w parze z jakością. Dobry szampon to zdrowy włos i mniejsze ryzyko wysypki czy łupieżu po kąpieli. Wysoka jakość nożyczek, także nie pozostają bez wpływu na efekt końcowy strzyżenia. Niezwykle ważne jest również utrzymanie przez groomera czystości używanego przez niego sprzętu. Zarówno u ludzkiego fryzjera, tak i u psiego dezynfekcja narzędzi jest podstawą zachowania bezpieczeństwa w salonie i zapobiega przenoszeniu bakterii i grzybów między psami. Możemy także poprosić groomera, aby pokazał nam jakich narzędzi używa i sprawdzić w jakim są one stanie.

Przede wszystkim dobry salon groomerski wyróżnia indywidualne podejście do każdego psa, pozwalające na dobór odpowiednich technik pracy. Różne rodzaje sierści oraz psiaki różnych ras wymagają innych zabiegów i odpowiedniej pielęgnacji. Dla przykładu psy szorstkowłose wymagają trymowania, a ich sierści nie powinno się obcinać.

Pies sam u fryzjera

Zostawić psa samego, czy z nim zostać? – jest to jeden z największych dylematów związanych z wizytą u psiego fryzjera. Niektórzy groomerzy sami wypraszają właścicieli z salonu, tłumacząc się gorszym zachowaniem podopiecznych w ich obecności. Tkwi w tym ziarno prawdy i często zwierzak w obecności swojego właściciela jest bardziej pobudzony i rozkojarzony. Niektórzy opiekunowie chcąc pomóc i uspokoić psa, zaczynają go dotykać i tylko przeszkadzają w zabiegu. Mimo to groomer nie powinien zabronić nam zostać przy naszym psiaku, a jedynie może nas poprosić o spokojne czekanie z boku, abyśmy nie przeszkodzili mu w jego pracy. Jeśli jednak na wstępie udało się nam dobrze poznać groomera, jego podejście do psich klientów oraz techniki pracy, a nasz pies jest oswojony z miejscem oraz zabiegami pielęgnacyjnymi, nie powinniśmy się niczym martwić i spokojnie zostawić psiaka pod jego opieką.

Jeśli jednak na wstępie udało się nam dobrze poznać groomera, jego podejście do psich klientów oraz techniki pracy, a nasz pies jest oswojony z miejscem oraz zabiegami pielęgnacyjnymi, nie powinniśmy się niczym martwić i spokojnie zostawić psiaka pod jego opieką.

Pierwsza wizyta u groomera może być nieco stresującym doświadczeniem zarówno dla nas jak i dla naszego psiaka. Dlatego tak niezwykle istotne jest wybranie odpowiedniego groomera, który nie tylko zadba odpowiednio o pielęgnację naszego psiaka, ale także o jego i nasz komfort psychiczny. Stosując się do wyżej wymienionych wskazówek możecie być pewni, że jesteście na dobrej drodze do wybrania dobrego groomera, a Wasz psiak wyjdzie z salonu nie tylko z piękną sierścią, ale także z uśmiechem na pysku!

Autor: Klaudia Tokarska