Wymarzony Pies
PIELĘGNACJA

Jak obcinać psie pazury?

Przycinanie psich pazurów zdecydowanie nie należy do ulubionych czynności psich opiekunów. Często boimy się zranienia naszego pupila i odkładamy je w czasie. Tymczasem przycięcie psich pazurków to prosty i bardzo ważny zabieg, który powinnyśmy wykonywać regularnie. Dziś rozwiewamy wszystkie wątpliwości na temat psich pazurów i podpowiemy Wam jak samodzielnie o nie zadbać!

Przycinanie pazurów to prosty zabieg, który powinnyśmy wykonywać regularnie.

Dlaczego powinniśmy dbać o psie pazury?

Pielęgnacja psich pazurków jest bardzo ważna. Ich zaniedbanie może powodować naszemu psu ból i dyskomfort, a nawet prowadzić do wrastania pazurów i powstania stanu zapalnego opuszek, palców czy nawet łap. Przerośnięcie pazurów może prowadzić także do ich zakręcenia i powstania deformacji, a także do krzywicy łap, spowodowanej nienaturalnym stawianiem łap przez wydłużone i zakręcone pazury. Dlatego też regularnie powinniśmy przycinać i dbać o pazurki naszego psiaka.

Przygotowanie do pielęgnacji pazurów

Zanim pierwszy raz obetniemy naszemu psu pazury, warto najpierw odpowiednio go do tego przygotować. Psiaka oswajamy z zabiegiem stopniowo, dotykając łap i pazurów od góry kończyny i przesuwając dłoń ku dołowi oraz sowicie nagradzając naszego psiaka. Nigdy nie przycinamy psu pazurów na siłę, nie szarpiemy łapek, nie wyginamy, nie krzyczymy, ponieważ zniechęcimy naszego psa do tego typu czynności i ryzykujemy jego zranieniem. Pozytywna nauka zawsze jest kluczem do sukcesu i dobrego samopoczucia naszego pupila. Powinniśmy także zadbać o komfort naszego pupila w czasie zabiegu. Możemy także sobie pomóc zajmując uwagę psa w czasie przycinania pazurów chociażby pyszną przekąską z LickiMaty.

Psiaka oswajamy z zabiegiem stopniowo, dotykając łap i pazurów od góry kończyny i przesuwając dłoń ku dołowi oraz sowicie nagradzając naszego psiaka. Psie pazury.

Sprzęt do przycinania pazurów

Na rynku dostępny jest pełen wachlarz narzędzi do obcinania psich pazurów różnej wielkości oraz rozmaitych marek. Najbardziej popularnym typem z nich są bez wątpienia cążki. Najważniejszym na co powinniśmy zwrócić uwagę jest to, by były one dobrze naostrzone. Tępe cążki zamiast przyciąć pazur, mogą spowodować jego zmiażdżenie lub poszarpanie, co doprowadzi do rozdwajania i pęknięć. Zamiast cążek można użyć również obcinaczki lub szlifierki. U psów lękowych i wrażliwych na odgłosy najlepiej sprawdzi się natomiast pilniczek. Na bok zdecydowanie powinniśmy odłożyć wszelkie cążki czy nożyczki przeznaczone do ludzkich paznokci, które uniemożliwiają przycięcie pazura pod odpowiednim kątem i mogą spowodować zmiażdżenie pazura.

Budowa psiego pazura

Rdzeń psiego pazura nazywana jest macierzą, która jest łożyskiem, a te z kolei pokrywa płytka rogowa. Od spodu płytkę rogową zastępuje natomiast podeszwa pazura. Przecięcie macierzy powoduje uszkodzenie naczyń krwionośnych i nerwów, co skutkuje pojawieniem się intensywnego krwawienia oraz bólu. Dlatego też ważne jest przycinanie pazura w odpowiednim miejscu oraz pod odpowiednim kątem. W przypadku psiaków o jasnych pazurach, wyraźnie możemy zobaczyć zarys macierzy wewnątrz pazura. Sprawa nieco się komplikuje u psiaków, które mają ciemne pazury i macierz jest niewidoczna, wystarczy jednak podświetlić pazur latarką od dołu, aby zobaczyć zarys macierzy i jej nie uszkodzić.

Rdzeń psiego pazura nazywana jest macierzą, która jest łożyskiem, a te z kolei pokrywa płytka rogowa. Od spodu płytkę rogową zastępuje natomiast podeszwa pazura.Psie pazury. Psie pazury.

Jak obcinać psie pazury?

Najpierw musimy umieścić naszego psiaka w wygodnej pozycji. Niektóre psy czują się bardziej komfortowo leżąc, inne stojąc. Bardzo przydatna może okazać się również komenda podaj łapę, która ułatwi nam pracę. Pazury obcinamy zawsze od dołu,
nigdy od góry oraz pod kątem 45° (w stosunku do podłoża). Powinnyśmy je przycinać tuż przed rozpoczęciem się macierzy. Jeżeli mamy psiaka z długimi, zaniedbanymi pazurami, powinniśmy wiedzieć, że macierz rośnie razem z nimi. W takiej sytuacji zaczynamy podcinanie pazurów po 1mm, sprawdzając czy nie odsłaniamy i nie uszkadzamy zakończeń nerwowych i naczyń krwionośnych macierzy (możemy to zaobserwować na przekroju przyciętego pazura, na którym pojawia się okrągłe jaśniejsze miejsce – wtedy kończymy przycinanie). Obcinamy tyle pazura ile to możliwe. Po każdym cięciu macierz powinna się cofnąć i umożliwić nam większe skrócenie pazura kolejnym razem. Nie zostawiamy także ostrych krawędzi pazura, a nadmiar płytki rogowej na końcach obcinamy lub wyrównujemy pilniczkiem.

Podczas przycinania pazurów należy także zwrócić uwagę na tak zwany wilczy pazur, który znajduje się na tylnych łapach. Niezadbany może się on zawijać, raniąc opuszki oraz łapy.

Pazury obcinamy zawsze od dołu, nigdy od góry oraz pod odpowiednim kątem. Psie pazury.

Jak często obcinać psu pazury?

Częstotliwość pielęgnacji pazurów to kwestia mocno indywidualna. U każdego psiaka pazury rosną swoim w tempie. To czy danemu psu pazury ścierają się same zależy od wielkości i masy psa, a także od tego po jakich powierzchniach się on porusza. U niektórych psiaków pazury wystarczy podcinać co miesiąc, inne wymagają tego nawet co 1-2 tygodnie (w szczególności psy ras małych/miniaturowych. Jednym z sygnałów, że czas na przeprowadzenie tego zabiegu, jest to, że pazury zaczynają dotykać podłoża, kiedy nasz psiak stoi.

Autor: Anita Makarewicz

WSPÓŁPRACUJEMY Z

  • ⭐️🌈 WYMARZONY BLOG OD KUCHNI 🌈⭐️

Zgodnie z obietnicą dziś zdradzamy Wam kolejną osobę, stojącą za nową odsłoną blogowej części naszej strony, 💻📝 a dokładniej za artykułami z działu 🔹 PIELĘGNACJA🔹!

Anitę Makarewicz już znacie, 👩 gdyż jest ona jedną z naszych petsitterek! Anita ukończyła Technikum Weterynaryjne, a od 5 lat pracuje także jako groomer, 🐩🚿✂️ codziennie rozwijając swoje pasje i umiejętności, a także kładąc szczególny nacisk na pozytywne wprowadzanie psów i ich opiekunów w świat pielęgnacji. 🐕✨ Jest także prawdziwą miłośniczka terrierów typu bull oraz opiekunka dwóch bulterierek – Capri i Demisi i od niedawna terrierowatego adopciaka Ditto. 💕 Anitę bliżej możecie poznać także na jej profilu @bulledwa_i_ja ! 

Poprzez naszą stronę, Anita będzie dzieliła się z Wami swoją wiedzą związaną z pielęgnacją i zdrowiem psów - jej pierwszy wpis o tym jak obcinać psie pazurki, możecie już znaleźć na naszej stronie! 🐶🧼

A jeśli jakiś temat związany z dbaniem o nasze czworonożne futra szczególnie Was interesuje, koniecznie dajcie nam znać w komentarzu! 👇❤️

#blog #psiblog #psiblogger #wszystkoopsach #groomer #psigrooming #psifryzjer #pielęgnacjapsów #opiekanadpsem #groomerwarszawa #kąpielpsa #strzyżeniepsów #wiedzaopsach #psy #jakdbacopsa #kochampsy #psiarze #wymarzonypies #bullterrier #bullterrierpoland
  • A czy Wy dostajecie czasem prezenty na powitanie? 🐶🎁❤️ Florek zawsze wie jak sprawić radość swojej spacerowej cioci! 😉🐾 #petsitter #opiekanadpsem #dogwalker #spacerzpsem #pieswwarszawie #kundelek #kundeleknajwspanialszy #niekupujadoptuj #adopciak #florek #warszawa #opiekanadzwierzętami #wymarzonypies #wspaniałypies #kochanypiesek
  • Już jest! 💥 Szkolenie o które wielu z Was pytało w zupełnie nowej odsłonie! 🐕🤩

Trening z psem to fantastyczny sposób na wspólne spędzenie czasu! 🐕❤️👱‍♀️ Dla naszych psiaków zarówno aktywność fizyczna i umysłowa mają ogromną wartość i przekładają się na codzienne życie i zachowanie psiaka. 🐶💪💡 Właśnie dlatego coraz więcej psich opiekunów decyduje się na rozpoczęcie wspólnej pracy z psem, która nie tylko pozwala na zdobycie nowych umiejętności, ale okazuje się być świetną zabawą! 🤩🐾

Jeśli wciąż szukasz najlepszej formy aktywności dla swojego czworonożnego przyjaciela, to dziś przychodzimy Ci z pomocą! 🐕🏅 Nasze dwa kursy to świetny sposób na rozpoczęcie wspólnych treningów i odnalezienie prawdziwej pasji Twojego pupila! 🐶💕

🔷🔶 AKTYWNY PIES to szkolenie dla opiekunów psów, którzy chcą spróbować swoich sił w różnych sportach kynologicznych. W czasie kursu wprowadzamy uczestników w świat treningów sportowych oraz pokazujemy 5 różnych rodzajów aktywności - Fitpaws, Rally-o, Nosework, Agility oraz Sztuczki, które będą mogli wykorzystać także jako urozmaicenie codziennych spacerów!

🔷🔶 AKTYWNA PSIA GŁOWA  to szkolenie dla opiekunów psów, którzy chcą nauczyć się aktywnie spędzać czas ze swoim psiakiem skupiając się przede wszystkim na rozwijaniu zdolności umysłowych swojego pupila. W czasie kursu uczestnicy uczą się jak odpowiednio budować trening wykorzystując, a także poznają tajniki brainworku, pracy węchowej i nauki sztuczek w nieco innej odsłonie! 

TERMINY KURSÓW ➡️ PAŹDZIERNIK 2020

Po szczegóły zapraszamy na naszą stronę, a link zostawiam Wam w naszym bio! 😉🐾❤️ 

#aktywnie #aktywnypies #zawszezpsem #szkoleniepsow #fitpaws #fitnessdlapsów #rallyobedience #nosework #noseworkwarszawa #polskaliganosework #brainwork #piesekwarszawski #pieswwarszawie #sportkynologiczny #agility #kochampsy #piesmojamiloscia #piesprzyjaciel
  • Psy uczą się na wiele różnych sposobów. 🐶💡 Jeden z nich polega na tym, że jakiś początkowo nic nie znaczący dla psa sygnał, nabiera z czasem określonego znaczenia i pozwala przewidzieć psu ważne w jego życiu wydarzenia. 🐕🎓 Proces ten w psychologii nazywa się warunkowaniem klasycznym i na pewno ciągle obserwujecie go w swoim życiu z psem. Na przykład początkowo dla psa dźwięk otwieranej lodówki nie znaczy nic, jednak psiak szybko uczy się, że ten sygnał zwiastuje pojawienie się jedzenia. Podobnie jest ze smyczą zdjętą z wieszaka – z czasem pies zaczyna rozumieć, iż jest to zapowiedź spaceru. Dzwonek do drzwi informuje naszego pupila, że przyjdą goście albo kurier z paczką z ulubionego sklepu zoologicznego! 💢 Podobnie jest z klikerem – dzięki odpowiedniemu treningowi dźwięk klikera (charakterystyczne kliknięcie), zaczyna zapowiadać psu pojawienie się nagrody. 

I właśnie to narzędzie będziemy wykorzystać w naszym najnowszym kursie 💥Aktywna psia głowa!💥 Szczegóły już na naszej stronie, a link w naszym bio!
  • Jak Wam minął weekend ? 🐕🌳 My spędziłyśmy go na treningowych zawodach agility, ⚡️🐾 z których jak zawsze wracamy z listą rzeczy do przepracowania! 💪🏻 W końcu podobno trening czyni mistrza, a nam do tego jeszcze dużo brakuje. 😉 Dla mnie najważniejszy jest jednak ucieszony pychol Lexi! 🐶❤️⚡️

A jakie pasje mają Wasze psiaki? 🐕🐾❤️ 
#agilitydog #agility #treningzpsem #szkoleniepsow #szczęśliwypies #aktywnypies #parsonrussellterrier #sportkynologiczny #zawszezpsem #mojapasja #pasjadosportu
  • Szczepienie szczeniaka to temat niezwykle ważny dla każdego właściciela psiego opiekuna. 🐶💉 Regularnie przeprowadzane szczepienia zapewniają przede wszystkim odporność Twojemu psu na niebezpieczne, często śmiertelne choroby. 🐕💪J ak wygląda kalendarz szczepień? Kiedy powinniśmy, a kiedy nie powinniśmy szczepić psa? Na te i inne pytania odpowiada Wam dziś Kinga! 

Koniecznie zajrzyjcie na naszą stronę! 👉 wymarzonypies.pl 

#szczeniak #szczeniaki #szczeniakidoadopcji #szczepienie #zdrowypies #wymarzonypies #mojpies #weterynarz #zdrowyzwierz #weterynarzradzi #dlaszczeniaka
  • 🍀🌈 BLOGOWE NOWOŚCI 🌈🍀

Być może zauważyliście, że blogowa część naszej strony, przeszła w ostatnim czasie metamorfozę, a wszystkie wpisy zostały podzielone na nowe kategorie! 📝💻

🔹 ZDROWIE 🔹 ŻYWIENIE 🔹 PIELĘGNACJA 🔹 TRENIGNI 🔹 TESTY 🔹

Przez najbliższe tygodnie chcemy przybliżyć Wam charakterystykę wszystkich tych kategorii i przede wszystkim osób, które będą stały za ich tworzeniem! 👱‍♀️📝

Dziś zaczynamy od działu 🔹ZDROWIE🔹 i fantastycznej dziewczyny, która właśnie dołączyła do naszej wymarzonej ekipy - wirtualnie, bo z Krakowa! 💞

Kinga Sulimowska 👩 jest studentką weterynarii na UCMW w Krakowie. W wolnym czasie uczestniczy w wielu konferencjach, wykładach i warsztatach stale się rozwijając. Jest także prężną działaczką Międzynarodowego Zrzeszenia Studentów Weterynarii (IVSA) w Krakowie. Swoją praktyczną wiedzę zdobywa w trakcie wolontariatu w krakowskich lecznicach weterynaryjnych. Prywatnie jest właścicielką cudownej kundelki Luny, którą możecie znać z jej Instagramowego konta @pjesluna ! 

Od teraz Kinga będzie dzieliła się z Wami swoją wiedzą na zakresu zdrowia i żywienia psów - od tematów związanych ze szczepieniami, przez podawanie psom leków, aż po pierwszą pomoc przedweterynaryjną! 🐕💊🩺

A może jakieś tematy z zakresu psiego zdrowia szczególnie Was interesują i chcielibyście o nich u nas przeczytać? 🧐 Dajcie nam koniecznie znać w komentarzu! 👇❤️
  • 🤔 Większość z Was bez problemu zgadła jakieś sztuczki uczy się na tym zdjęciu Gaja! 🐶💪🏻🐾 Dla niewtajemniczonych - nie jest to pole dance, a sztuczka przytul! 😉🐻 I właśnie między innymi tak sztuczka pojawi się na naszym kursie online „Od zera do psinfluensera”, na którym nasza trener Julia i jej psia asystentka Gaja, pokażą Wam jak nauczyć psa spokojnego i efektownego pozowania do zdjęci! 🐕📸 Od dziś przez 7 dni to szkolenie możecie wykupić w niższej cenie 199zł, zamiast 360! 🙃 Szczegóły znajdziecie w linku w naszym bio! 

#psinfluencer #kursonline #szkolenieonline #sztuczki #psiesztuczki #przytulanie #treningzpsem #szkoleniepsow #pies #kundeleknajwspanialszy #gaja #wyzwanie #psiafotografia #psimodel