Pielęgnacja

Jak obcinać psie pazury?

Przycinanie psich pazurów zdecydowanie nie należy do ulubionych czynności psich opiekunów. Często boimy się zranienia naszego pupila i odkładamy je w czasie. Tymczasem przycięcie psich pazurków to prosty i bardzo ważny zabieg, który powinnyśmy wykonywać regularnie. Dziś rozwiewamy wszystkie wątpliwości na temat psich pazurów i podpowiemy Wam jak samodzielnie o nie zadbać!

Przycinanie pazurów to prosty zabieg, który powinnyśmy wykonywać regularnie.

Dlaczego powinniśmy dbać o psie pazury?

Pielęgnacja psich pazurków jest bardzo ważna. Ich zaniedbanie może powodować naszemu psu ból i dyskomfort, a nawet prowadzić do wrastania pazurów i powstania stanu zapalnego opuszek, palców czy nawet łap. Przerośnięcie pazurów może prowadzić także do ich zakręcenia i powstania deformacji, a także do krzywicy łap, spowodowanej nienaturalnym stawianiem łap przez wydłużone i zakręcone pazury. Dlatego też regularnie powinniśmy przycinać i dbać o pazurki naszego psiaka.

Przygotowanie do pielęgnacji pazurów

Zanim pierwszy raz obetniemy naszemu psu pazury, warto najpierw odpowiednio go do tego przygotować. Psiaka oswajamy z zabiegiem stopniowo, dotykając łap i pazurów od góry kończyny i przesuwając dłoń ku dołowi oraz sowicie nagradzając naszego psiaka. Nigdy nie przycinamy psu pazurów na siłę, nie szarpiemy łapek, nie wyginamy, nie krzyczymy, ponieważ zniechęcimy naszego psa do tego typu czynności i ryzykujemy jego zranieniem. Pozytywna nauka zawsze jest kluczem do sukcesu i dobrego samopoczucia naszego pupila. Powinniśmy także zadbać o komfort naszego pupila w czasie zabiegu. Możemy także sobie pomóc zajmując uwagę psa w czasie przycinania pazurów chociażby pyszną przekąską z LickiMaty.

Psiaka oswajamy z zabiegiem stopniowo, dotykając łap i pazurów od góry kończyny i przesuwając dłoń ku dołowi oraz sowicie nagradzając naszego psiaka. Psie pazury.

Sprzęt do przycinania pazurów

Na rynku dostępny jest pełen wachlarz narzędzi do obcinania psich pazurów różnej wielkości oraz rozmaitych marek. Najbardziej popularnym typem z nich są bez wątpienia cążki. Najważniejszym na co powinniśmy zwrócić uwagę jest to, by były one dobrze naostrzone. Tępe cążki zamiast przyciąć pazur, mogą spowodować jego zmiażdżenie lub poszarpanie, co doprowadzi do rozdwajania i pęknięć. Zamiast cążek można użyć również obcinaczki lub szlifierki. U psów lękowych i wrażliwych na odgłosy najlepiej sprawdzi się natomiast pilniczek. Na bok zdecydowanie powinniśmy odłożyć wszelkie cążki czy nożyczki przeznaczone do ludzkich paznokci, które uniemożliwiają przycięcie pazura pod odpowiednim kątem i mogą spowodować zmiażdżenie pazura.

Budowa psiego pazura

Rdzeń psiego pazura nazywana jest macierzą, która jest łożyskiem, a te z kolei pokrywa płytka rogowa. Od spodu płytkę rogową zastępuje natomiast podeszwa pazura. Przecięcie macierzy powoduje uszkodzenie naczyń krwionośnych i nerwów, co skutkuje pojawieniem się intensywnego krwawienia oraz bólu. Dlatego też ważne jest przycinanie pazura w odpowiednim miejscu oraz pod odpowiednim kątem. W przypadku psiaków o jasnych pazurach, wyraźnie możemy zobaczyć zarys macierzy wewnątrz pazura. Sprawa nieco się komplikuje u psiaków, które mają ciemne pazury i macierz jest niewidoczna, wystarczy jednak podświetlić pazur latarką od dołu, aby zobaczyć zarys macierzy i jej nie uszkodzić.

Rdzeń psiego pazura nazywana jest macierzą, która jest łożyskiem, a te z kolei pokrywa płytka rogowa. Od spodu płytkę rogową zastępuje natomiast podeszwa pazura.Psie pazury. Psie pazury.

Jak obcinać psie pazury?

Najpierw musimy umieścić naszego psiaka w wygodnej pozycji. Niektóre psy czują się bardziej komfortowo leżąc, inne stojąc. Bardzo przydatna może okazać się również komenda podaj łapę, która ułatwi nam pracę. Pazury obcinamy zawsze od dołu,
nigdy od góry oraz pod kątem 45° (w stosunku do podłoża). Powinnyśmy je przycinać tuż przed rozpoczęciem się macierzy. Jeżeli mamy psiaka z długimi, zaniedbanymi pazurami, powinniśmy wiedzieć, że macierz rośnie razem z nimi. W takiej sytuacji zaczynamy podcinanie pazurów po 1mm, sprawdzając czy nie odsłaniamy i nie uszkadzamy zakończeń nerwowych i naczyń krwionośnych macierzy (możemy to zaobserwować na przekroju przyciętego pazura, na którym pojawia się okrągłe jaśniejsze miejsce – wtedy kończymy przycinanie). Obcinamy tyle pazura ile to możliwe. Po każdym cięciu macierz powinna się cofnąć i umożliwić nam większe skrócenie pazura kolejnym razem. Nie zostawiamy także ostrych krawędzi pazura, a nadmiar płytki rogowej na końcach obcinamy lub wyrównujemy pilniczkiem.

Podczas przycinania pazurów należy także zwrócić uwagę na tak zwany wilczy pazur, który znajduje się na tylnych łapach. Niezadbany może się on zawijać, raniąc opuszki oraz łapy.

Pazury obcinamy zawsze od dołu, nigdy od góry oraz pod odpowiednim kątem. Psie pazury.

Jak często obcinać psu pazury?

Częstotliwość pielęgnacji pazurów to kwestia mocno indywidualna. U każdego psiaka pazury rosną swoim w tempie. To czy danemu psu pazury ścierają się same zależy od wielkości i masy psa, a także od tego po jakich powierzchniach się on porusza. U niektórych psiaków pazury wystarczy podcinać co miesiąc, inne wymagają tego nawet co 1-2 tygodnie (w szczególności psy ras małych/miniaturowych. Jednym z sygnałów, że czas na przeprowadzenie tego zabiegu, jest to, że pazury zaczynają dotykać podłoża, kiedy nasz psiak stoi.

Autor: Anita Makarewicz