Pierwotny, czysty smak. Ze świeżych, regionalnych składników. Hipoalergiczna. W zgodzie z naturą. Super premium. Wyłącznie ekologiczne produkty. Grain free. Jeszcze więcej mięsa. Naukowo opracowana formuła. To tylko niektóre z haseł reklamowych, które można znaleźć na opakowaniach żywności dla psów. Różnorodność karm na sklepowych półkach ciagle rośnie, a wraz z nią dezorientacja właścicieli psów, chcących wybrać najlepsze jedzenie dla swojego pupila. Czym więc kierować się podczas wyboru karmy dla psa? Na co zwracać uwagę? Czego unikać? I przede wszystkim – jak czytać skład karmy?
Oto mini przewodnik, który podpowiada jak wybrać dobrą karmę dla psa.
PO PIERWSZE MIĘSO
I to dosłownie. Na etykiecie karmy na samym początku szukamy słowa MIĘSO. Jeżeli nie występuje ono w składzie, a za to na pierwszym miejscu znajdują się produkty pochodzenia zwierzęcego, białko lub po prostu kurczak, to możemy mieć pewność, że w naszej karmie jest wszystko co pochodzi od danego zwierzaka oprócz mięsa, czyli mięśni. Drugą dopuszczalną opcją jest słowo mączka mięsna, która oznacza wysuszone i sproszkowane mięso. Nie należy mylić tego z mączką mięsno-kostną, która składa się ze zmielonych kości z fragmentami mięsa oraz tłuszczu, będącymi pozostałością po rozbiórce mięsa.
W samych produktach pochodzenia zwierzęcego, nie byłoby nic złego. Podroby, kości, pazury czy dzioby również stanowią źródło białka oraz wartości odżywczych i jak najbardziej mogą być spożywane przez psy. Dla przykładu, w popularnej ostatnio diecie BARF, stałym elementem jadłospisu są kości oraz podroby, a nawet podaje się psom CAŁE zwierzęta (np. przepiórki, króliki) łącznie z piórami czy futrem. Trzeba jednak pamiętać, że w BARFie, elementy te stanowią jedynie część posiłku, a głównym źródłem białka jest nic innego jak MIĘSO. Dopuszczalną opcją w składzie karmy może być zatem mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, pod warunkiem, że w nawiasie wymienione mamy co stanowi te produkty wraz z ich procentową zawartością. Wtedy możemy mieć pewność, że karma oprócz podrobów czy kości, rzeczywiście zawiera mięso.
Warto również zawsze rzucić okiem na skład w języku producenta, ponieważ w polskich tłumaczeniach często pojawiają się przekłamania i na przykład słowo chicken zostaje przetłumaczone na świeże mięso z kurczaka. Chyba ktoś nie uważał na lekcjach angielskiego.
PO DRUGIE ZAWARTOŚĆ MIĘSA
Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest procentowa zawartość mięsa w karmie. Może być ona podana na dwa różne sposoby – przed wysuszeniem mięsa lub po. Jeżeli na opakowaniu karmy jest napisane, że w jej skład wchodzi 60% świeżego mięsa, to znaczy, że tyle mięsa było przed wysuszeniem i sproszkowaniem. Około 80% tego mięsa stanowi woda, która jest usuwana w procesie przetworzenia mięsa w mączkę mięsną. Dlatego ostateczna zawartość mięsa różni się od tej podanej na opakowaniu. Jeżeli w składzie podane mamy 25% mięsa dehydratyzowanego, to taki procent w rzeczywistości stanowi mięso w karmie.
Bez względu na sposób zapisu, mięso zawsze powinno być głównym składnikiem karmy i tym samym znajdować się na pierwszym miejscu jej składu.
PO TRZECIE ZBOŻA
Wybierając karmę dla naszego psa, warto zwrócić uwagę na to, czy znajdują się w niej zboża i jeśli tak to jakie. Najlepiej jednak wybierać karmy bezzbożowe (grain free). Zboża stosowane są jako wypełnienie karmy, które niskim kosztem zwiększa jej objętość i wagę, ale niestety są one ciężkostrawne i ubogie w składniki odżywcze. Z najlepiej przyswajalnych dla psów zbóż w karmach znaleźć mogą się owies bądź ryż, najlepiej brązowy. Należy za to unikać karm, w których znajdują się pszenica bądź kukurydza, ponieważ są one bardzo słabo przyswajalne przez psy oraz nie mają zbyt wielu wartości odżywczych.
Najlepszym dowodem na słabą przyswajalność zbóż przez psy, jest ilość oraz wielkość tego co sprzątamy po naszych pupilach podczas spacerów. Osoby, które przestawiły swojego pupila z karmy zbożowej na karmę bezzbożową, na pewno zauważyły, że zaczął on się załatwiać rzadziej, a wielkość zostawanych przez niego niespodzianek, się zmniejszyła – ponieważ zboża nie są dobrze przyswajane przez psa, muszą zostać wydalone. Jeśli pies je karmę bezzbożową przyswaja większość tego co zje i mniej zostaje do wydalenia.
Większość producentów wprowadza linie karm bez zbóż i to właśnie te karmy najlepiej wybierać. Jeśli jednak zdecydujemy się na karmę zbożową, niech to będzie chociaż karma z innym zbożem niż pszenica i kukurydza.
PO CZWARTE WARZYWA, OWOCE I ZIOŁA
To właśnie warzywa, owoce i zioła, zaraz po mięsie, powinny stanowić skład karmy. Stanowią one naturalne źródło witamin, składników odżywczych i przeciwutleniaczy. Żadne inne składniki nie są potrzebne w karmie dla naszych psów, nie wspominając już o sztucznych barwnikach czy polepszaczach smaku. Dlatego szukajmy karm, których skład składa się wyłącznie z mięsa, warzyw, owoców i ziół.
PO PIĄTE CENA
To właśnie cena bardzo często decyduje o tym, na którą karmę decyduje się właściciel psa. To na co zazwyczaj zwraca się uwagę, to cena karmy za kilogram. Jest to jednak bardzo mylące, ponieważ karmy mają różną wydajność i dawkowanie. W rezultacie ta sama ilość dwóch różnych karm, może wystarczyć na zupełnie inny przedział czasu (oczywiście biorąc pod uwagę dawkowanie podane przez producenta).
Najbardziej wydajne są karmy, które mają dużą zawartość mięsa. Dawkowanie takich karm jest dużo mniejsze, niż karm z dużą ilością zbóż, ponieważ mają one więcej wartości odżywczych. Pies musi zjeść dużo większą ilość karmy, której znaczną część stanowią zboża, aby pokryć swoje dzienne zapotrzebowanie na składniki odżywcze.
Przeliczając ceny różnych karm na dany okres czasu, okazuje się, że lepsze jakościowo karmy bezzbożowe kosztują podobnie lub niewiele drożej niż karmy ubogie w mięso i bogate w zboża. Warto mieć to na uwadze sprawdzając cenę worka z karmą. Dodatkowo wybierając możliwie najlepsze jedzenie dla swojego psa, inwestujemy w jego zdrowie. A przecież na tym powinno nam zależeć najbardziej.
Poniżej przedstawiam składy kilku wybranych karm. Czy potraficie już ocenić, która z nich będzie najlepsza dla Waszego pupila?
Orijen Original
Skład: świeże mięso kurczaka (22%), dehydratyzowane mięso kurczaka (15%), świeża wątróbka z kurczaka (4%), świeże mięso śledzia (4%), świeże mięso indyka (4%), dehydratyzowane mięso indyka (4%), świeża wątróbka z indyka (3%), świeże całe jaja (3%), świeże mięso sandacza (3%), świeże mięso łososia (3%), świeże serca kurczaka (3%), chrząstka z kurczaka (3%), dehydratyzowane mięso śledzia (3%), dehydratyzowane mięso łososia (3%), olej z wątróbki kurczaka (3%), czerwona soczewica, zielony groszek, zielona soczewica, lucerna, pochrzyn, włókno grochu, ciecierzyca, dynia, kabaczek, szpinak, marchew, jabłka, gruszki, żurawina, czarne jagody, organiczne wodorosty, korzeń lukrecji, dzięgiel litwor, kozieradka, kwiat nagietka, koper słodki, liście mięty pieprzowej, rumianek, mniszek, cząber, rozmaryn, Enterococcus faecium
Acana Singles Grass-Fed Lamb
Skład: surowa jagnięcina (18%), suszona jagnięcina (18%), cały groch zielony, surowa wątroba jagnięca (4%), tłuszcz jagnięcy (4%), świeże jabłka „Red Delicious” (4%), cała fasola „Garbanzo“, soczewica zielona, cały groch żółty, surowe żwacze jagnięce (2%), surowe nerki jagnięce (2%), suszona chrząstka jagnięca (2%), włókna z soczewicy, algi morskie (1,2%) (naturalne źródło DHA i EPA), świeża dynia butternut, świeża dynia, suszone algi brązowe, liofilizowana wątroba jagnięca (0,1%), sól, świeża żurawina, świeża borówka, korzeń cykorii, kurkuma, ostropest plamisty, duży korzeń łopianu, lawenda, prawdziwy korzeń ślazu, owoc dzikiej róży
Belcando Finest Grain Free Lamb
Skład: świeże mięso jagnięce, wątroba, płuca (łącznie: 30%); Amarantus (17%); Skrobia ziemniaczana; Białko drobiowe, niskie popioły, suszone (11,5%); Mąka grochowa; Białko jagnięce, suszone (10%); Wątroba drobiowa, hydrolizowana (5%); Wypełniacz winogron; Drożdże browarów, suszone (2,5%); Kardamonki suszone; Tłuszcz drobiowy; Olej roślinny (palm, kokos); Suszona masa buraczana, odcukrzona; Jajko, suszone; Nasion Chia (1%); Chlorek sodu; Chlorek potasu; Zioła, suszone (łącznie: 0,2%, liście pokrzywy, korzeń goryczkowy, centaury, rumianek, koper, kminek, jemioła, krwawnik, liście wiśni); Yucca schidigera
Farmina Lamb & Blueberry Adult Medium & Maxi
Skład: Jagnięcina (26%), dehydratyzowane białko jagnięce (25%), batat, suszone jaja, śledź, dehydratyzowane białko ze śledzia, tłuszcz z kurczaka, olej z ryb (ze śledzia), włókno grochu, suszona marchew, mączka z lucerny, inulina z cykorii, fruktooligosacharydy, ekstrakt z drożdży (źródło mannooligosacharydów), suszone borówki (0.5%), suszone jabłko, suszony owoc granatu, suszona pomarańcza, suszony szpinak, łuski i nasiona babki płesznik (0.3%), chlorek sodu, suszone drożdże piwne, kurkuma (0.2%), wyciąg z aloesu, glukozamina, siarczan chondroityny.
Naturea Atlantica Salmon
Skład: 42% Łososia (zawiera 25% świeżego łososia bez ości i 17% odwodnionego łososia), 30% słodkich ziemniaków, tłuszcz z kurczaka, 6,5% pstrąga, lucerna, siemię lniane, sos z łososia, jajka w proszku, minerały, witaminy, olej z łososia, glukozamina (min. 800mg/kg), metylosulfonylometan (min. 800mg/kg), siarczan chondroityny (min. 550 mg / kg), fruktooligosacharydy, jabłka, marchewki, pomidory, szpinak, babka płesznik, owoce dzikiej róży, rumianek, korzeń łopianu, mięta, nagietek, wodorosty, żurawina, mniszek lekarski, anyż, kozieradka, ekstrakt z juki, tymianek, majeranek, oregano, pietruszka, szałwia.
Taste of The Wild Wetlands Canin
Skład: kaczka (12,5%), mączka z kaczki (12,5%), mączka z kurczaka, bataty, groch, ziemniaki, tłuszcz z kurczaka (konserwowany mieszanką tokoferoli), produkty jajeczne, mączka z ryb oceanicznych, pieczona przepiórka (1%), pieczona kaczka (1%), wędzony indyk (1%), pulpa pomidorowa, minerały, suszony korzeń cykorii, pomidory, borówka amerykańska, maliny, wyciąg z juki
Brit Care Grain-Free Łosoś z zieminakami
Skład: suszony łosoś (34%), ziemniaki (34%), białko łososia (10%), tłuszcz z kurczaka (konserwowany tokoferolami), suszone jabłka, olej z łososia (2%), naturalne aromaty, drożdże browarniane, hydrolizat muszli skorupiaków (źródło glukozaminy, 260 mg/kg), ekstrakt z chrząstki (źródło chondroityny, 160 mg/kg), mannanooligosacharydy (150 mg/kg), zioła i owoce (rozmaryn, goździki, owoce cytrusowe, kurkuma, 150 mg/kg), fruktooligosacharydy (100 mg/kg), Jukka Schidigera (100 mg/kg), inulina (90 mg/kg), ostropest plamisty (75 mg/kg)
Bosh Adult Menu
Skład: sproszkowane mięso drobiowe, jęczmień, kukurydza, mąka pszenna, pszenica, tłuszcz zwierzęcy, sproszkowane mięso, śruta pszenna, ryż, hydrolizat mięsa, sproszkowana ryba, pulpa buraczana (bez cukru), gluten kukurydziany, drożdże (suszone, zawierają 0,1% mannanooligosacharydów i 0,06% beta glukanów), groch, szpinak (suszony), chlorek sodu, marchew (suszona), sproszkowane małże (0,1%), por (suszony), zioła (suszone), chlorek potasu, cykoria (suszona)
Royal Canin Medium Adult
Skład: kukurydza, suszone białko wołowe i wieprzowe*, suszone białko drobiowe, mąka kukurydziana, kleik pszenny, tłuszcz zwierzęcy, pszenica, hydrolizowane białko zwierzęce, pulpa buraczana, olej sojowy, olej rybny, drożdże, minerały, hydrolizat drożdży (źródło mannanoligosacharydów)
* L.I.P.: wyselekcjonowane, lekkostrawne białka o wysokiej wartościowości.
Pedigree Complete Adult
Skład: zboża, mięso i produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego (18%, min. 4% kurczaka w brązowym granulacie), oleje i tłuszcze (min. 0,4% oleju słonecznikowego), roślinne ekstrakty białkowe, produkty uboczne pochodzenia roślinnego (min. 1% suszonej pulpy buraczanej), warzywa (4% marchwi w pomarańczowym granulacie, 4% grochu w zielonym granulacie), składniki mineralne
1 komentarz
Tak, wybór karmy zawsze sprawia problem, dlatego warto pójść do dobrego sklepu i zapytać sprzedawcę, co by nam doradził. Sama trafiłam na świetnego fachowca, który bez typowego wciskania klientom najdroższych produktów wyjaśnił co i jak, i nawet dał darmowe próbki na spróbowanie.