Psie przedszkole to szkolenie skierowane do najmłodszych psiaków. Na nasze Psie przedszkole w Warszawie zapraszamy wszystkie szczeniaki pomiędzy 10 tygodniem a 4 miesiącem życia. To tak zwany okres socjalizacji w rozwoju malucha, czyli etap kiedy jest on najbardziej otwarty na poznawanie świata. Psiak także uczy się wtedy komunikacji zarówno z innymi psami, jak i z ludźmi. To bardzo ważny czas, ponieważ zdobyte w nim doświadczenia i umiejętności, będą rzutowały na dorosłe życie naszego psa. Dlatego też warto w tym okresie skorzystać z pomocy doświadczonej osoby, która pomoże nam odpowiednio przeprowadzić naszego szczeniaka przez ten ważny moment w jego rozwoju. Udział w kursie Psie przedszkole da nam solidne podstawy w wychowaniu naszego psiaka.
SOCJALIZACJA I HABITUACJA
Psie przedszkole to doskonała okazja do przeprowadzenia odpowiedniej socjalizacji i habituacji naszego szczeniaka. Te dwa pojęcia są często ze sobą mylone. Tymczasem w pierwszych miesiącach życia naszego malucha, powinniśmy zadbać o jedno i drugie. Socjalizacja psa jest to zdobywanie przez niego kompetencji społecznych – uczenie się skutecznej komunikacji oraz norm zachowań. Można więc powiedzieć, że dzięki dobrej socjalizacji psiak potrafi się komunikować, a także wie jak zachować się w danej sytuacji. Habituacja psa jest to natomiast proces oswajania go z rozmaitymi bodźcami środowiskowymi. Dzięki dobrej habituacji nic nie powinno zaskoczyć naszego psiaka w przyszłości.
PSIE PRZEDSZKOLE A SOCJALIZACJA I HABITUACJA
Kurs Psie przedszkole powinien uwzględniać oba te elementy. I właśnie dlatego każde z zajęć Psiego przedszkola w naszej szkole podzielone są na dwie części. Pierwsza skupia się na oswajaniu szczeniąt z różnymi bodźcami i sytuacjami. Szczeniaki mają kontakt z różnymi powierzchniami i przeszkodami, które mogą (ale nie muszą) pokonać, uczą się jak reagować na głośne dźwięki. Przyzwyczajają się także do zabiegów pielęgnacyjnych takich jak czesanie czy obcinanie pazurów. Dzięki temu psiaki wychodzą z zajęć z rozmaitymi nowymi doświadczeniami, a opiekun uczy się jak pokazywać swojemu psu świat, aby ten nie reagował lękiem i stresem. Później opiekunowie mogą wykorzystać zdobytą wiedzę, kiedy zapoznają psa z różnymi sytuacjami z życia, takimi jak na przykład jazda komunikacją miejską czy wizyta na dworcu kolejowym.
PSIE PRZEDSZKOLE A BUDOWANIE RELACJI Z OPIEKUNEM
Druga część zajęć poświęcona zbudowaniu dobrych podstaw szkoleniowych, takich jak skupienie uwagi i motywacja psa do współpracy z opiekunem. Pracujemy także nad podstawami umiejętności, które będziemy mogli wykorzystać później w nauce posłuszeństwa i przywołania. Psiaki uczą się więc, że współpraca z ich człowiekiem jest przyjemna i wiąże się z nagrodami. Nie tylko z pysznymi smakołykami, ale także z zabawą i kontaktem socjalnym. Zwłaszcza ten ostatni rodzaj nagród, czyli nasze pochwały i pozytywny kontakt, przyczyniają się do budowania naszej więzi z psem. Psie przedszkole to nie tylko nauka dla szczeniąt, ale także (a może nawet przede wszystkim) dla ich opiekunów. Uczą się oni odpowiednio nagradzać swojego psiaka, skutecznie się z nim komunikować i jak uczyć go nowych zachowań.
Dodatkowo na zajęciach jest czas na rozwianie wątpliwości opiekunów i odpowiedzi na pytania, których zwykle świeżo upieczeni opiekunowie szczeniąt mają wiele. Dzięki temu wszystkiemu zajęcia psiego przedszkola to szansa, aby otrzymać wszechstronne wsparcie w wychowaniu szczeniaka od jednej z naszych doświadczonych trenerek.
KIEDY ZAPISAĆ PSA NA PSIE PRZEDSZKOLE?
Na nasze szkolenia dla szczeniaków zapraszamy maluchy od 10 tygodnia życia, które przeszły już drugie szczepienie oraz które nie mają żadnych innych przeciwskazań zdrowotnych do udziału w szkoleniu. Im wcześniej zaczniemy szkolenie, tym więcej doświadczeń nasz psiak zdąży zdobyć w tym ważnym okresie rozwoju.
Najważniejszy moment fazy socjalizacyjnej wypada między 5 a 12 tygodniem życia psiaka. Jest to czas, kiedy najczęściej odłącza się szczeniaki od matki. W około 9-10 tygodniu życia powinny przejść one 2 szczepienie przeciwko chorobom zakaźnym. Wciąż wielu weterynarzy zaleca na ten czas kwarantannę. Jednak biorąc pod uwagę fakt, jak ważny jest to czas w rozwoju psiaka, coraz częściej odchodzi się od niej. Około tygodnia po drugim szczepieniu psiak powinien mieć już na tyle dobrą odporność, aby móc poznawać świat w kontrolowanych przez nas i bezpiecznych warunkach (więcej o szczepieniach i socjalizacji w okresie kwarantanny pisałyśmy tutaj).
Około 3-4 miesiąca życia okres socjalizacji się kończy, a psiak wchodzi w tak zwany okres młodzieńczy. Jest to czas kiedy przestaje on być tak otwarty na poznawanie świata, a różne nowości mogą budzić w nim lęk. Wtedy też psiak zaczyna robić się coraz bardziej samodzielny i jego chęć do współpracy z nami może maleć – chyba, że już zdążyliśmy wypracować dobre podstawy. Właśnie dlatego nie warto zwlekać z udziałem z psem w szkoleniu. Im lepiej wykorzystamy początki naszego życia z psem, tym mniej pracy będziemy musieli włożyć w jego wychowanie w kolejnych miesiącach.
JAK WYBRAĆ PSIE PRZEDSZKOLE?
WIELKOŚĆ GRUP
Przede wszystkim warto wybrać szkolenie, które odbywają się w małych grupach. Dzięki temu mamy pewność, że zostanie poświęcona nam odpowiednia ilość uwagi trenera. Także nasz psiak będzie czuł się lepiej i pewniej w mniejszej, niż w dużej grupie obcych psów i ludzi. Pamiętajmy, że nasz maluch dopiero poznaje świat i powinniśmy mu dozować nowe wrażenia w odpowiedni sposób.
PROGRAM KURSU PSIE PRZEDSZKOLE
Zwróćmy także uwagę na program kursu (pomiędzy różnymi szkołami mogą się one bardzo od siebie różnić). Zastanówmy się na czym zależy nam w danym momencie rozwoju naszego psiaka. Czy na zbudowaniu dobrej relacji i chęci do współpracy z nami, a także na odpowiedniej socjalizacji i habituacji. Czy na zdobywaniu konkretnych umiejętności na przykład z zakresu posłuszeństwa. Jeśli na tym drugim lepszym wyborem mogą okazać się zajęcia z Podstaw posłuszeństwa (naszej szkole można także wybrać pakiet szkoleń w niższej cenie!). Jeśli jednak nasz szczeniak nie skończył jeszcze 4 miesiąca życia na naukę chodzenia przy nodze będzie jeszcze dobry czas, a teraz powinniśmy skupić się na zbudowaniu żelaznych podstaw współpracy z nami, dobrych kompetencji społecznych oraz oswojeniu szczeniaka z otaczającym go światem. W takim wypadku Psie przedszkole będzie dobrym wyborem!
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Ważne jest również, aby trener dbał o odpowiedni przebieg zajęć. Młodym psiakom ciężko utrzymać skupienie przez dłuższy czas i potrzebują one częstych przerw i nauki poprzez zabawę. Dlatego zbyt duża ilość ćwiczeń w trakcie jednego spotkania, wcale nie powinna nas zachęcać do udziału w kursie. Dla psiaka może to być zbyt dużo. Lepiej skupić się na mniejszej ilości elementów do nauki, ale poświęcić im odpowiednio dużo czasu i zaangażowania.
Unikajmy także szkoleń, podczas których psiaki bywają puszczane luzem w grupie. Dużo lepiej jeśli w trakcie szkolenia, psiak ma okazję kontaktu z innym psem w pojedynkę. Dzięki temu ma on przestrzeń na naukę komunikacji, a trener i opiekun mogą wnikliwie się jej przyjrzeć. W dużych grupach biegających wspólnie psów, istotne kwestie mogą nam umknąć. Wiele szczeniąt nie będzie się dobrze czuło w takich warunkach. W czasie szkolenia przede wszystkim jednak szczeniak powinien skupiać się na swoim opiekunie. Zajęcia mają wyrobić w nim chęć do współpracy z człowiekiem, a nie ciągnięcia do innych psów.
PSIE PRZEDSZKOLE – PODSUMOWANIE
Podczas zajęć psiego przedszkola kształtuje się w naszym psie coś bardzo istotnego: szczeniak uczy się współpracować ze swoim opiekunem. To znacznie ułatwi dalszą drogę szkoleniową, zarówno jeśli chodzi o szkolenie życiowe jak i sportowe. Psie przedszkole to także doskonały moment, aby oswoić naszego psiaka z rozmaitymi bodźcami środowiskowymi, które może spotkać w swoim życiu. Warto wykorzystać ten niezwykle ważny okres w rozwoju szczeniaka. Doświadczenia i umiejętności w nim zdobyte, kształtują naszego psa i przekładają się na jego dorosłe życie.
Jeśli więc szukasz zajęć Psiego przedszkola w Warszawie zapraszamy Cię do jednej z naszych dwóch lokalizacji – na Włochach i Białołęce. Szczegóły oraz terminy naszych zajęć, a także możliwość zapisów znajdziesz tutaj.
Jeśli zaś potrzebujesz szerszego wsparcia w wychowaniu Twojego psiaka, zapraszamy Cię także na nasze indywidualne konsultacje Wymarzone szczenię, w trakcie których możemy omówić wszystkie interesujące Cię aspekty związane z wychowaniem Twojego psiaka.
A tych, którym do Warszawy jest nie po drodze, a chcieliby skorzystać z naszej pomocy w wychowaniu psiaka, zapraszamy także na nasz kurs online dla szczeniąt! To indywidualne sesje szkoleniowe, które w całości realizujemy online!