Testy Treningi

Planowanie treningów z psem

Świadomość pozytywnych efektów szkolenia i treningu psów wzrasta, a grono opiekunów, którzy decydują się na planowanie aktywności i planowanie treningów stale rośnie. Wielu opiekunów psów coraz aktywniej podchodzi do kwestii planowania treningu i aktywności swojego wymarzonego psa. Niezależnie od wieku psa, plan treningowy prowadzony jako kalendarz lub zeszyt treningowy będzie pomagał nam w organizowaniu naszego wspólnego życia – już szczeniak może mieć plan socjalizacyjny, który pomoże nam zbudować z nim opartą na zaufaniu i komunikacji relację, psi senior odpowiednio zaplanowany plan aktywności zakładający odpoczynek i zaspokojenie swoich potrzeb, a pies sportowy plan treningowy, dzięki któremu monitorowanie postępów i realizacja celów treningowych będzie dziecinnie prosta!

Narzędzia do planowania

Planowanie i świadoma organizacja naszego życia z psim towarzyszem przynosi wiele pozytywnych skutków, które przybliżymy już za chwilę, ale najpierw skupmy się na dostępnych akcesoriach i narzędziach, które ułatwią nam to zadanie już od pierwszego momentu. Oprócz chęci do prowadzenia zeszytu treningowego potrzebujemy przecież motywacji do systematyczności i sporego
zaangażowania! A nic tak nie motywuje do notowania efektów naszej pracy treningowej czy socjalizacyjnej jak piękny notes, kalendarz czy organizer, który w połączeniu z ulubionym długopisem i dostępnymi na rynku naklejkami funkcjonalnymi będzie towarzyszył nam w codziennym planowaniu. Niezależnie od preferencji Twój planer lub kalendarz, w którym będziesz planować aktywności i trening swojego psa to coś więcej niż tylko narzędzie do śledzenia dat kolejnych treningów z trenerem, szczepień czy wizyt u groomera. Dlatego warto wybrać produkt, który spełni Twoje oczekiwania i zostanie Twoim najlepszym przyjacielem w planowaniu.

Planer od OgarniamSię!

Jako trenerki psów miałyśmy okazję przetestować szereg różnych dostępnych na rynku organizerów i zeszytów treningowych. Dzięki zdobytemu doświadczeniu możemy polecić Ci produkt o wyjątkowych korzyściach – spersonalizowany planer polskiej marki OgarniamSię!. Wybór opcji personalizacji notesu treningowego czy planera aktywności jest ogromny! Możemy samodzielnie wybrać nie tylko okładkę kalendarza trafiającą w nasz gust, ale również dostosować układ stron, sekcji, list zadań czy miejsc na notatki. Świetnym rozwiązaniem dla początkującego opiekuna dopiero zaczynającego planowanie będzie z pewnością niedatowany planer – nawet w przypadku kiedy ominiemy kilka dni – miejsce w planerze się nie zmarnuje, a motywacja i systematyczność nie ucierpią przez widok niewypełnionych dat. Dzięki OgarniamSię! będziesz bardziej zaangażowany w proces tworzenia planu aktywności i planu treningowego swojego psa, ponieważ tworząc go w dopasowanym do Twojego stylu życia narzędziu będziesz bardziej zmotywowany, by regularnie z niego korzystać! A na deser OgarniamSię! ma dla Ciebie wyjątkowe planery do samodzielnego druku – zupełnie za darmo na swojej stronie internetowej!

Korzyści z planowania aktywności z psem

Skoro wybrałeś już swój planer, w którym poprowadzisz zeszyt treningowy Twojego wymarzonego psa, pora przybliżyć Ci korzyści, które płyną z planowania aktywności i treningu. Jak wspomniałyśmy wcześniej – nieważne czy Twój pies to pies rodzinny, który zająłby pierwsze miejsce na podium w zawodach efektywnego leżenia na kanapie, szczenię stawiające pierwsze kroki socjalizacyjne, senior kochający wygrzewanie się na słońcu czy sportowy prymus, dla którego żaden sport nie jest
wyzwaniem – każdy pies dzięki zaplanowanym aktywnościom i treningom będzie mieć zaspokojone potrzeby, a Ty wyeliminujesz ze swojego psiego słownika takie wyrażenia jak pobudliwy pies, nadaktywny szczeniak czy zmęczony senior.

Zadbanie o potrzeby psa

Zacznijmy od najbardziej oczywistych korzyści z planowania aktywności psa jakimi są świadome zaspokajanie psich potrzeb, zapewnienie mu odpowiedniej ilości aktywności ruchowej oraz umysłowej, a także zachowanie balansu między odpoczynkiem a aktywnością. Plan aktywności powinien być rutyną, którą nasze psy uwielbiają i która pomaga im odnaleźć się w naszym świecie. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku może być plan dnia lub plan tygodnia z jasno określonymi okresami odpoczynku (np. gdy jesteśmy w pracy lub sami odpoczywamy na kanapie oglądając ulubiony serial) i aktywności (np. zabawa na wieczornym spacerze, popołudniowy trening w psiej szkole, weekendowy wypad do lasu). Planując dzienną aktywność naszego pupila nie zapominajmy o rozróżnieniu aktywności ruchowej oraz umysłowej! Plan aktywności powinien obejmować również organizację spacerów – ich długość, ilość i czas trwania w ciągu dnia lub tygodnia.

Monitorowanie zdrowia i kondycji

Kolejnymi korzyściami wynikającymi z planowania aktywności jest monitorowanie zdrowia i kondycji psa – w wielu przypadkach pierwszą oznaką choroby może być spadek aktywności pupila lub jego szybsze męczenie się. Mając czytelny plan dzienny i plan tygodniowy, bardzo łatwo będzie nam wyłapać nawet najmniejszą zmianę w zachowaniu i samopoczuciu psa. Oprócz tego planowanie pomaga zapobiegać kontuzjom oraz urazom. Daje nam kontrolę nad równomiernym obciążeniem fizycznym psa w ciągu tygodnia i pozwala uniknąć efektu „weekendowego pieska” – czyli psa, który przez cały tydzień roboczy ma bardzo mało ruchu, a w weekend staramy mu się to wynagrodzić i zabieramy na bardzo długi spacer (lub bieganie przy rowerze). Takie zachowanie powoduje najwięcej kontuzji, ponieważ ciało naszego psa nie jest przyzwyczajone do tak dużej aktywności i może dojść do mniej lub bardziej poważnych uszkodzeń i urazów. Planowanie aktywności jest zatem bardzo prostym sposobem na uniknięcie takiej sytuacji. Warto również wspomnieć, że dzięki prowadzeniu spersonalizowanego planera ułatwimy sobie świadome kontrolowanie postępów naszego psa w nauce nowych rzeczy oraz jego socjalizacji.

Po co planować treningi z psem?

Planowanie treningów może na początku wydawać się bardziej skomplikowane i czasochłonne niż planowanie aktywności. Jednak poznając wynikające z niego korzyści i mając dostosowane do Twojego stylu planowania narzędzia szybko przekonasz się, że to bardzo wynagradzający nawyk! Przede wszystkim, dzięki planowaniu treningów Twojego psa, zwiększysz ich efektywność i przyspieszysz uzyskanie zamierzonych efektów treningowych. Zeszyt treningowy pozwoli Ci na monitorowanie postępów i celowości działań. Dzięki odpowiedniemu planowaniu dowiesz się jak szybko pies uczy się konkretnych zadań oraz czy robi postępy treningowe. Dodatkowo planowanie treningów ogranicza marnowanie czasu na działania poboczne, pozwala nam trenować to, co przybliża nas do szybszego osiągnięcia celu treningowego.

Plan treningowy pozwoli również na precyzyjną ewaluację. Dzięki temu możemy zobaczyć, jak szybko pies przyswaja konkretne ćwiczenia daną metodą treningową, a to z kolei umożliwia nam podejmowanie świadomych decyzji – czy kontynuować obecną ścieżkę czy też wprowadzić zmiany. Dzięki dokładnemu śledzeniu postępów wiemy, kiedy nasza praca przynosi najlepsze efekty. Planowanie zapewnia równomierne rozłożenie obciążenia treningowego. Niezwykle ważne jest, aby zachować równowagę między intensywnymi treningami a czasem odpoczynku. Planowanie treningu pozwoli Ci zachować balans pomiędzy czasem wolnym a treningami, co gwarantuje, że pies ma czas na regenerację i odpoczynek. Dzięki temu unikamy przeciążenia i zmęczenia psa.

Równie istotną kwestią jest świadome zaplanowanie przerwy w treningach – na przykład podczas urlopu możemy zdecydować się na delikatną aktywność ruchową zamiast intensywnych treningów. Pozwala to psu na roztrenowanie, a jednocześnie utrzymanie aktywności, aby nie stracił formy. Nie zapominajmy o fakcie, że planowanie treningów ułatwi naszemu psu powrót do formy po kontuzji, ponieważ zaplanowany, rozłożony w czasie, systematyczny i wieloetapowy powrót do treningu minimalizuje ryzyko przeciążeń.

Niepowodzenia i sukcesy są nieodłącznymi elementami treningu z psem, dlatego dzięki świadomemu planowaniu treningów możemy je kontrolować w przystępny sposób. Zapisując szczegóły dotyczące błędów i niepowodzeń możemy dokładnie analizować, co się do nich przyczyniło i wyciągnąć wnioski na przyszłe treningi i starty w zawodach. Dzięki temu zwiększamy swoje szanse na przyszłe sukcesy. A skoro o nich mowa – zapisując szczegóły udanych treningów i zawodów oraz otaczających je okoliczności, zdobywamy cenne informacje! Wiemy, co w naszej pracy z psem działa najlepiej.

Ostatnią, lecz nie mniej istotną korzyścią z planowania treningów jest kontrola wpływu czynników zewnętrznych. Zeszyt treningowy i zapiski w nim pozwalają na monitorowanie środowiska treningowego, warunków pogodowych oraz innych czynników, które mogą wpłynąć na efektywność treningu. Dzięki temu możemy dostosować nasze działania, aby zapewnić psu najlepsze warunki do nauki i osiągania sukcesów.

Podsumowanie

Spersonalizowany kalendarz czy planer to o wiele więcej niż tylko narzędzie do śledzenia dat. To, obok ukochanego psa, twój partner w planowaniu, organizacji i osiąganiu celów treningowych. Dzięki niemu możesz dostosować aktywności i treningi psa do swojego stylu życia, skutecznie pracować nad waszymi celami, utrzymać równowagę między aktywnościami a odpoczynkiem oraz cieszyć się większym spokojem umysłu w przygotowaniu do zawodów. Czy warto wypróbować planowanie aktywności i treningów w codziennym życiu z psem? Absolutnie! Twój spersonalizowany kalendarz czeka na Ciebie w OgarniamSię!, by stać się kluczowym elementem Waszego sukcesu i zadowolenia.