Pies niejadek to problem spotykający wielu psich opiekunów. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważna jest prawidłowo zbilansowana dieta dla naszego pupila. Dlatego, kiedy nasz pies nie chce jeść, powinniśmy zacząć szukać przyczyny braku jego apetytu. Czasami może być to problem okresowy – na przykład niektóre psy chętniej jedzą zimą, a podczas upalnego lata ich ochota na jedzenie spada. Jeśli jednak sytuacja się przedłuża warto skonsultować problem z weterynarzem, gdyż może on wiązać się z rozmaitymi zaburzeniami zdrowotnymi. Pierwszą i najważniejszą czynnością, w takim przypadku są podstawowe badania takie jak morfologia, biochemia, badania kału i moczu. Jeśli wyniki będą odbiegały od normy, najpierw powinniśmy zadbać o zdrowie naszego psiaka. Jeśli jednak badania wykluczą podłoże zdrowotne problemów, powinniśmy poszukać innej przyczyny braku apetytu. Dziś podpowiadamy co może stać za niechęcią do jedzenia i jak zwiększyć atrakcyjność posiłków naszego psiaka.
Pies nie chce jeść z nudy
Psy są zdobywcami, a w ich naturze leży zdobywanie jedzenia. Wszystkie psowate w naturalnym środowisku zmuszone były by do polowania, a podstawiając im jedzenie pod nos, nie zaspokajamy tej potrzeby. I właśnie dlatego u wielu psów niejadków świetnym sposobem na poprawienie apetytu jest tak zwane aktywne karmienie. Jeśli nasz pies nie chce jeść, może zacząć karmić go z maty węchowej, licki maty, zabawek na jedzenie typu kong lub chociażby rozrzucając karmę na podłodze. W ten sposób zwiększamy atrakcyjność jedzenia w oczach naszego psiaka. Świetnie sprawdzą także wszelkie domowej roboty zabawki brainworkowe, z których psiak musi wydobyć swoje jedzenie. Możemy także spróbować karmienia naszego psa podczas nauki nowych umiejętności. W trakcie treningu dla wielu psów jedzenie staje się dużo bardziej wartościowe, niż nudna karma w misce, a przy okazji nasz psiak zmęczy swoją głowę i nauczy się nowych rzeczy.
Dobra i zła miska
Kolejnym dość częstym powodem dlaczego pies nie chce jeść jest źle dobrana miska. Chociażby dla psów wrażliwych na dźwięki opór przed jedzeniem może powodować metalowa miska. Dźwięk odbijających się groszków, a także miski uderzającej o podłogę, może być nieprzyjemny lub nawet odstraszający dla psiaka. Podobny efekt może powodować miska ceramiczna. Jeśli decydujemy się na taki rodzaj miski, najlepiej ustawić ją na gumowej podstawce, która zapobiegnie nie tylko hałasom, ale także jej przemieszczaniu się po podłodze. Poza samym materiałem, powinniśmy także dobrze dobrać kształt miski do potrzeb i kufy naszego psa. Dla ras o krótkich pyskach nie sprawdzą się malutkie, głębokie miseczki, z których psu będzie ciężko wybrać jedzenie. Z kolei psy o długich zwisających uszach, powinny mieć stosunkowo wysoką miskę, aby te nie wpadały do środka.
Stres odbierający apetyt
Niechęć do jedzenia pokarmu może mieć także podłoże stresowe. Problem ten najczęściej dotyka psy z adopcji, jednak u innych psiaków także może się zdarzyć. Jeśli miska psa stoi w miejscu, gdzie często kręcą się domownicy lub obok często otwieranych przez nas drzwi, psiak może odczuwać niepokój podczas jedzenia. Także jeśli mamy więcej niż jednego czworonoga, któryś z nich może niechętnie jeść w towarzystwie drugiego, bojąc się chociażby odebrania pokarmu i z góry woli z niego zrezygnować. W takich wypadkach miskę naszego psa najlepiej ustawić w spokojnym i ustronnym miejscu, z dala od innych domowników. Jeśli jednak widzimy, że pies nie chce jeść i boi się podejmować karmę lub je jedynie w samotności, możemy także poprosić o pomoc trenera lub behawiorystę w znalezieniu podłoża problemu.
Przejedzenie i dokarmianie
Kolejnym powodem niechęci do jedzenia może być złe dawkowanie karmy. Wielu właścicieli psów wymierza psu dzienne porcje karmy na oko lub ciągle dosypuje jedzenia do miski, przez co długo może stać ona pełna. Tymczasem w przypadku dobrze zbilansowanej karmy powinniśmy ją porcjować, zgodnie z zaleceniami producenta. Często popełnianym błędem jest także ciągle pełna miska – i o ile u niektórych psów jest to w porządku i same one potrafią dawkować sobie jedzenie, o tyle w przypadku innych psiaków może sprawiać, że karma z miski będąc ciągle dostępna, staje się mniej atrakcyjna. Problem dodatkowo potęguje dokarmianie psa rozmaitymi smakołykami lub ludzkim jedzeniem – psiak zostawia wtedy karmę i najada się wszystkimi bonusowymi przysmakami. Dlatego też w takim wypadku powinniśmy karmić naszego psiaka o stałych porach, minimum dwa razy dziennie, aby wypracować w nim rutynę jedzenia. Jeśli pies nie chce jeść, miskę z jego karma zabieramy po około 15 minutach, a kolejną porcję jedzenia dajemy dopiero podczas pory kolejnego posiłku. Pamiętajmy, że w czasie takiego treningu, nie dajemy psu żadnych dodatkowych przekąsek, smaczków czy jedzenia z naszego stołu. Dzięki temu psiak szybko nauczy się zjadać przeznaczone dla niego jedzenie.
Rodzaj i smak karmy
Dla psa niejadka smak karmy nie jest bez znaczenia. Psy tak jak i ludzie mają swoje upodobania. Najlepiej wypróbować dwa, trzy smaki wysokomięsne karmy, aby poznać ulubiony smak naszego pupila. Co jakiś czas warto także zmieniać smak karmy, aby ten nie znudził się naszemu psu. Wiele psów chętniej je morką, niż suchą karmę, która jest mniej przetworzona, lepiej przyswajalna oraz smaczniejsza dla naszego psiaka. U wielu psów problem niejedzenia pozwala rozwiązać zmiana diety na BARF, czyli dieta surowa. Starajmy się jednak trzymać jednego sposobu żywienia i nie łączyć różnych rodzajów diet. Możemy także próbować zwiększać atrakcyjność karmy, dodając do niej różne dodatki zwiększające smakowitość posiłków.
Wielu psich opiekunów spotyka się z problemem psiego niejadka. Przyczyny tego mogą być bardzo różne, jednak zawsze kiedy nasz pies nie chce jeść, w pierwszej kolejności powinniśmy wykluczyć podłoże zdrowotne problemu. Jeśli jednak wiemy, że nasz psiak jest w pełni zdrowy, może zacząć szukać sposobów na uatrakcyjnienie jego posiłków i zwiększenie jego apetytu. Mamy nadzieję, że udało się nam podpowiedzieć jak można to zrobić!