Testy Żywienie

LickiMat

W gronie psiarzy niewiele jest osób, które nie kojarzą LickiMaty. W ostatnim czasie maty do lizania zrobiły się bardzo popularne. My polubiłyśmy ten gadżet ze względu na różnorodność jego wykorzystania. Dziś odpowiemy Wam czym dla nas jest LickiMat i jak sprawdza się w praktyce! 

Lickimata jest to gumowa mata dla zwierząt, przeznaczona do wylizania i spowalniania jedzenia.

CZYM JEST LICKIMAT

LickiMat jest to gumowa mata dla zwierząt przeznaczona do wylizania z niej karmy. Zaprojektowana została w Australii przez firmę Innovative Pet Products, z myślą o poprawie zdrowia zwierząt, spowolnieniu przez nie jedzenia oraz zapobieganiu nudzie. Na rynku dostępnych jest obecnie kilka rodzajów mat do lizania tej marki, a my miałyśmy okazję testować matę Slomo o zróżnicowanej strukturze. Z jednej strony nasza mata posiada kwadratowe wgłębienia, a z drugiej okrągłe wypustki. Jest ona zrobiona z całkowicie bezpiecznego i nieszkodliwego dla ludzi oraz zwierząt kauczuku TPR, który także nadaje się do recyklingu. 

Lickimata Slomo z jednej strony nasza mata posiada kwadratowe wgłębienia, a z drugiej okrągłe wypustki.

ZASTOSOWANIE LICKIMAT

LickiMat posiada wiele możliwości i funkcji użycia, od tych zdrowotnych, po rozrywkowe. Lizanie, podobnie jak gryzienie, stoi w szeregu podstawowych psich potrzeb. LickiMat pomaga psu się zrelaksować i odstresować w różnych sytuacjach. Przede wszystkim mata sprawdzi się jako urozmaicenie posiłku naszego pupila. Będzie też dobrą alternatywą dla kongów i podobnych mu zabawek do chowania jedzenia. Mata sprawdzi się także jako zastępstwo dla miski spowalniającej i zapobiegnie szybkiemu pochłanianiu przez psa jedzenia. Jest ona także świetnym sposobem na zabicie nudy naszego zwierzaka. Jeśli z różnych powodów nie możemy zabrać naszego psa na długi spacer i zapewnić mu aktywności fizycznej, wtedy możemy podać mu wypełnioną czymś pysznym matę, która nie tylko zajmie psi czas, ale i głowę. Mata sprawdzi się również podczas przyzwyczajania naszego psa do kąpieli i innych zabiegów pielęgnacyjnych. Ponadto mata może być przydatna przy rozwiązywaniu rozmaitych problemów behawioralnych, na przykład związanych z lękiem separacyjnym. 

Dzięki macie pomagamy także psu budować jego pewność siebie. Matę wdrażam u zwierzaka stopniowo, powoli i mocno mu przy tym kibicujemy! 

Lickimat sprawdzi się jako urozmaicenie posiłku naszego pupila.

LICKIMAT W PRAKTYCE

Powierzchnie LickiMat najlepiej wypełnić smakowitą i wysokomięsną mokrą karmą lub domową pastą (pomysły znajdziecie tutaj). Na matę można wyłożyć także surowe zmielone mięso. Dobrze sprawdzą się także gotowe pasztety czy półpłynne smakołyki dla psów. Jeśli jednak Twój zwierzak z jakiegoś powodu nie może jeść nic poza swoją suchą karmą to wystarczy lekko rozmoczyć ją w wodzie. Wypełnioną matę możemy włożyć do zamrażalki co zapewni dłuższe lizanie przez zwierzę pokarmu i przyniesie naszemu psu ochłodę w gorący dzień. Mata wykonana jest z trwałego i wytrzymałego materiału, jednak nie polecamy zostawiać jej sam na sam ze zwierzakiem, który po wylizaniu zawartości może zacząć gryźć matę.

Od spodu mata posiada antypoślizgi, jednak delikatnie może przemieszczać się po podłożu, więc warto zapewnić psu ograniczoną przestrzeń do wylizywania jej zawartości. W zależności od tego co znajduje się na macie, zjedzenie posiłku zajmuje psu około 10-20 minut. 

Mata Slomo nadają się do mycia w zmywarce, jednak zarówno ją, jak i inne LickiMaty, bardzo łatwo jest umyć ręcznie pomagając w tym sobie szczoteczką do rąk. Utrzymanie czystości maty jest niezwykle łatwe, nawet po długim użytkowaniu. 

Powierzchnie LickiMat najlepiej wypełnić smakowitą i wysokomięsną mokrą karmą lub domową pastą.

CENA

Jak na tak dobrze przemyślany i wykonany produkt cena LickiMat jest przystępna. Gadżet ten można dorwać, w zależności od wariantu, już za około 40-60 zł, w wielu sklepach internetowych (np. Ofiufiu, Hubuform czy Toys4Dogs) oraz w niektórych sklepach stacjonarnych (np. WoofWoof). Bez wątpienia jest to gadżet, obok którego żaden psi opiekun nie powinien przejść obojętnie! Jeśli zastanawialiście się nad zakupem- bardzo polecamy. Każdy znajdzie swoje własne zastosowanie LickiMaty!