Wymarzony Pies
BLOG INNE TRENINGI

Petsitter – jak wybrać dobrego opiekuna dla swojego psa?

Petsitter, to hasło z którym coraz częściej można spotkać się na grupach i forach internetowych. Coraz więcej właścicieli psów korzysta z pomocy petsittera w codziennych spacerach oraz w czasie dłuższych wyjazdów. Praca opiekuna zwierząt na pierwszy rzut oka może wydawać się prosta i przyjemna, jednak wcale nie jest ona taka łatwa jak się wydaje, a podczas opieki petsitter bierze na siebie odpowiedzialność jaką jest zadbanie o komfort i bezpieczeństwo psiaka. Jak wygląda praca petsittera, jak wybrać właściwego opiekuna, a także na co przygotować się chcąc zostać petsitterem – poniżej postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania.

Petsitter, to hasło z którym coraz częściej można spotkać się na grupach i forach internetowych. Coraz więcej właścicieli psów korzysta z pomocy petsittera w codziennych spacerach oraz w czasie dłuższych wyjazdów.

Kim jest petsitter?

Petsitter, czyli opiekun zwierząt to osoba, która w razie potrzeby zaopiekuje się Twoim zwierzakiem. Petsitter może wziąć Twojego psiaka na spacer, spędzić z nim czas kiedy dłużej nie ma Cię w domu, czy nawet zaopiekować się nim podczas Twojego wyjazdu. Nie tylko zadba o potrzeby fizjologiczne Twojego zwierzaka, ale także zapewni mu ciekawie spędzony czas podczas spaceru lub aktywność w domu. Właściciele psiaków najczęściej decydują się skorzystać z pomocy petsittera, kiedy długo pracują i nie chcą, żeby ich pupil spędzał samotnie cały dzień. Dzięki temu, kiedy oni wracają zmęczeni z pracy, ich psiak jest już po długim i ciekawym spacerze!

Wielka odpowiedzialność

Mogłoby się wydawać, że praca petsittera to sama przyjemność. Ten zawód jest jednak bardzo wymagający, zwłaszcza dla osób, które decydują się zostać petsitterem na pełen etat. To przede wszystkim wielka odpowiedzialność, w końcu pod opiekę petsittera trafia żywa istota, której trzeba zapewnić bezpieczeństwo. W czasie spacerów mogą przydarzyć się przeróżne sytuacje – od podbiegających psów, zerwanych smyczy, wystrzałów petard, po rozcięte łapy. Dobry petsitter musi być przygotowany, aby w każdej sytuacji podjąć możliwie najlepszą decyzję. W czasie spacerów, petsitter powinien także zwracać uwagę na komfort psiaka i to czy pies czuje się dobrze w danej sytuacji. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku psów lękowych, które początkowo mogą potrzebować czasu, aby poznać i zaufać swojemu nowemu opiekunowi. W czasie spacerów mogą pojawić się także różne niepożądane zachowania psa, chociażby związane z agresją. Dlatego też warto, aby nasz petsitter posiadał doświadczenie i wiedzę z zakresu psiego behawioru i komunikacji i wiedział jak poradzić sobie w każdej sytuacji.

Petsitter, czyli opiekun zwierząt to osoba, która w razie potrzeby zaopiekuje się Twoim zwierzakiem. Petsitter może wziąć Twojego psiaka na spacer, spędzić z nim czas kiedy dłużej nie ma Cię w domu, czy nawet zaopiekować się nim podczas Twojego wyjazdu.

Praca w każdych warunkach

Jeśli jednak marzymy o tym, aby zostać petsitterem i uważamy, że jest to odpowiednia praca dla nas, musimy także przygotować się na inne wyzwania związane z tego typu pracą. Przede wszystkim praca petsittera jest pracą typowo fizyczną, która wymaga wielu godzin aktywności, chodzenia i przemieszczania się pomiędzy domami podopiecznych. Często też opieka nad większymi psami, może okazać się wyzwaniem fizycznym, zwłaszcza jeśli psiak potrafi pociągnąć na smyczy. Dodatkowo spacery odbywają się bez względu na pogodę i nie rzadko zdarza się nam przemoknąć do suchej nitki. C​hodzimy także podczas mrozów, upałów, a nie raz w trakcie spaceru złapie nas grad czy wichura. Oczywiście, nie każdy pies jest chętny do spacerów w deszczu, dlatego też w wielu przypadkach robimy krótki spacer fizjologiczny, a resztę czasu spędzamy w domu, proponując psu zabawy węchowe czy też naukę nowych sztuczek – tak, żeby zmęczyć naszego podopiecznego umysłowo. Czasami pogoda utrudnia nam spacery, ale nigdy nie narzekamy i nie rezygnujemy!

Praca petsittera to przede wszystkim wielka odpowiedzialność, w końcu pod opiekę petsittera trafia żywa istota, której trzeba zapewnić bezpieczeństwo.

Wizyta zapoznawcza

Wizyta zapoznawcza jest bardzo ważnym elementem, od którego zaczyna się współpraca z petsitterem. W czasie wizyty właściciel ma okazję poznać opiekuna i zobaczyć jego podejście do psiaka, a petsitter zdobywa wszystkie ważne informacje na temat nowego podopiecznego, takie jak codzienne zwyczaje czy ewentualne problemy zdrowotne. Wtedy też powinny zostać omówione wszystkie ważne warunki współpracy oraz podpisana powinna zostać umowa. Umowa jest zabezpieczeniem zarówno dla właściciela, jak i dla opiekuna. Powinny się w niej znaleźć informacje takie jak chociażby terminy opieki nad psiakiem, wynagrodzenie petsittera, terminy i forma płatności czy informacje o przekazaniu kluczy do mieszkania właściciela. W umowie warto także zawrzeć punkt o możliwości podjęcia leczenia weterynaryjnego przez petsittera, w przypadku nagłej sytuacji i braku możliwości kontaktu z właścicielem. Każdy punkt z umowy warto dokładnie omówić, aby uniknąć ewentualnych nieporozumień.

Ile kosztuje pomoc petsittera?

Stawka za opiekę to zwykle jeden z ważniejszych aspektów, który decyduje o tym, czy współpraca zostanie podjęta. Na rynku rozstrzał cenowy opieki nad zwierzętami jest bardzo duży, tak samo jak duży jest rozstrzał pomiędzy doświadczonymi opiekunami zwierząt, a osobami, które bez większego doświadczenia chcą dorobić jako opiekunowie. Nie rzadkim widokiem są także ogłoszenia dzieci, chętnych do wyprowadzania psów sąsiadów w okresie wakacji. Jeśli jednak decydujemy się na skorzystanie z pomocy petsittera, poza ceną, którą będziemy musieli zapłacić za opiekę, powinniśmy wziąć pod uwagę także jakość wykonywanej usługi, a te często idą ze sobą w parze. Profesjonalny petsitter, nie tylko będzie cenił swoją pracę, ale często także wliczał w nią koszty zdobywania swoje wiedzy w czasie rozmaitych szkoleń i konferencji. W naszej ekipie petsitterskiej znajdziecie behawiorystki, trenerki psów, techników weterynarii, groomerki i inne osoby, które pracę ze zwierzętami wybrały jako swój zawód. Każdy petsitter powinien także zarejestrować swoją działalność, a co za tym idzie w jej koszty wliczyć także podatki i składki ZUS. W chwili pisania tego artykułu stawki za godzinny spacer z psem w Warszawie wahają się w granicy 40-60zł. Stawki za inne usługi lub dłuższe opieki zwykle ustalane są indywidualnie.

Warto, aby nasz petsitter posiadał doświadczenie i wiedzę z zakresu psiego behawioru i komunikacji.

Porady dla właściciela

Poniżej zebrałyśmy kilka porad dla właścicieli psów, którzy chcą skorzystać z pomocy petsittera. Dowiesz się z nich na co zwrócić uwagę i o co zapytać podczas pierwszego spotkania.

 • sprawdź z kim podejmujesz współpracę – poszukaj opinii w internecie, możesz spróbować poprosić o referencje, wielu petsitterów prowadzi własne fanpage, gdzie pokazują jak wygląda ich praca, a także gdzie znajdziesz recenzje ich klientów,
 • nie patrz na cenę, a na to co oferuje dana osoba – profesjonalny petsitter na pewno będzie wysoko cenił swoje usługi,
 • podpisz umowę – jest ona dla Ciebie zabezpieczeniem,
 • poinformuj petsittera o zdrowiu swojego psa – jeśli Twój psiak cierpi na jakieś przewlekłe choroby lub danego dnia pojawiły się jakieś problemy zdrowotne, poinformuj o tym petsittera – to bardzo ważne, aby nie tylko zwrócił on uwagę na stan zdrowia Twojego psiaka, ale także zadbał o bezpieczeństwo jego i innych psów w czasie spacerów,
 • poinformuj petsittera o alergiach swojego psa – a najlepiej przygotuj psu własne smakołyki na spacery,
 • poinformuj petsittera o problemach z zachowaniem swojego psa – petsitterowi ułatwi to pracę, pozwoli przygotować się na różne sytuacje, a także być może będzie w stanie pomóc Ci w rozwiązaniu tych problemów,
 • ustalaj terminy opieki z wyprzedzeniem – im wcześniej poinformujesz petsittera o dodatkowym spacerze czy o zmianie terminu opieki, tym większa pewność, że będzie on w stanie zapewnić Ci pomóc.
 • zadbaj o sprzęt spacerowy – dobrze dopasowana obroża lub szelki, smycz, smaczki i woreczki. Zadbaj o to, aby Twój psiak był bezpieczny na spacerze z opiekunem.

Podsumowanie

Praca petsittera to bez wątpienia przyjemną praca. W jej takcie psi opiekunowie mają szansę zawrzeć wiele psich przyjaźni, zdobyć masę doświadczenia w pracy z różnymi psami, a także aktywnie spędzić czas na zewnątrz. Jest ona jednak także niezwykle wymagającą i bardzo odpowiedzialną pracą. Decydując się na skorzystanie z pomocy petsittera, powinnyśmy dobrze sprawdzić komu powierzamy opiekę nad naszym zwierzakiem. Bez wątpienia jednak taka opieka jest nie tylko pomocą w codziennych spacerach, ale także fantastyczną przygodą dla naszych czworonożnych podopiecznych, które uwielbiają codzienne wyprawy ze swoimi spacerowymi opiekunami. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszamy do obejrzenia (lub odsłuchania) odcinka podcastu Psia stacja, w którym Basia Nieścioruk – nasza trener i petsitter – opowiada o petsitterach i ich pracy. A jeśli chcesz skorzystać z naszej pomocy w codziennych spacerach, napisz do nas – postaramy Ci się pomóc!

Autor: Karolina Tokarczyk

WSPÓŁPRACUJEMY Z

 • 🖤🖤 BLACK FRIDAY 🖤🖤

Już jutro startujemy z Black Friday w naszym sklepiku! 🛍 Długo myślałyśmy czym Was tu zaskoczyć, a że akurat przyszły do nas świąteczne zaproszenia prezentowe na szkolenia, to postanowiłyśmy połączyć jedno z drugim! 🤩🎁

👉 I tak tylko jutro zaproszenia na nasze kursy grupowe (stacjonarne i online) oraz webinary kupicie o 20% taniej! 🛒💸 

Jeśli więc planujecie zapisać się na któreś z naszych szkoleń 🐕🏅lub chcecie kogoś na nie wysłać, 😈 to jutro będzie na to najlepszy moment! Czas na realizację zaproszeń to aż 4 miesiące! 📅🐾

A zaproszenia zostają w naszym sklepiku aż do Świąt, 🎅więc jeśli będziecie szukać prezentu dla psa lub psiarza, to wiecie gdzie nas szukać! ❤️

Ps. A w przyszłym tygodniu do sklepiku także trafią świąteczne boxy prezentowe, o których opowiadałyśmy Wam w poprzednim poście! 🐶🎁 Stay tuned!

Ps. A piękne ciasto z Lexi, jest od @frankwarsaw 🍪

#blackfriday #blackweek #promocja #szkoleniepsow #pomyslnaprezent #prezentdlapsiarza #prezentdlapsa #dlapsiarzy #zaproszenie #wymarzonyprezent
 • Świąteczne boxy 🎁🐾 zdecydowanie rozbudziły Waszą ciekawość! 🥰 Do naszego sklepiku trafią już za kilka dni, czekamy jeszcze na ostatnie dostawy, ale już dziś zdradzamy Wam co w nich będzie! 🎅🏻🎄 Boxy podziełyśmy na 4 rodzaje, tak żeby każdy mógł wybrać opcje odpowiednia dla swojego psiaka! 

🎁 Sniff box - czyli zabawa dla psiego nosa, a w nim duża kula węchowa od @psitwor_pl oraz zestaw smakołyków od @lata_kita - klasyczna kita oraz Capsy!
🎁 Brain box - czyli box angażujący nie tylko psi nos, ale i głowę, a w nim zabawka brainworkowa Niny Ottoson (do wyboru będą dwa rodzaje - Casino i Twister) zestaw smaczków od Lata Kita
🎁 Relax box - dla psiaków, które lubią gryzienie i lizanie, a w nim LickiMata PlayDate, pasta orzechowa @rogydotdog , klasyczna Lata Kita oraz zestaw gryzaków @balto_gryzaki 
🎁 Train box - dla aktywnych psów i psich opiekunów, którzy stawiają na wspólne treningi, a w nim saszetka silikonowa @hunter_poland , zestaw smaków od Lata Kita oraz piłka ażurka JW Pet! 

Każdego rodzaju boxów będzie tylko 10 sztuk, więc kto pierwszy ten lepszy! Szczegóły już wkrótce na naszej stronie! Stay tuned! 🛍🐾 

#idąświęta #swiateczneprezenty #bożenarodzenie #prezentyświąteczne #prezentdlapsa #psieprezenty #akcesoriadlapsa #święta #dlapieska #smakołyki #zabawkadlapsa
 • Na początek zamówiłyśmy kilkanaście opakowań do naszego szkolnego sklepiku! 🛍🐾 Rozeszły się jak świeże bułeczki! Od dawna wiemy, że smakołyki od @lata_kita są najlepsze na treningi, a ich nowa forma jeszcze lepiej sprawdza się w czasie szkoleń! 🐕🏅 Capsy mają wygodne i zamykane opakowanie, są podzielone na kawałki, które łatwo łamią się na jeszcze mniejsze części. I co najważniejsze, psy je uwielbiają! 🐶❤️ Do tego mają świetny skład, więc stanowią zdrową przekąskę! Lexi dostaje Capsy z siemieniem lnianym i ostropestem, ale uwielbia także te z marchewką. 🥕🥕🥕 A Twój psiak ma swój ulubiony smak przysmaków Lata Kity? 🐕💕 

#latakita #capsy #przysmakidlapsów #smakołyki #zdrowypies #zdrowaprzekąska #szkoleniepsow #treningzpsem
 • Jaka jest ULUBIONA zabawka Waszego psa? 🐶🎾🦴🥏 

#zabawa #zabawazpsem #zabawanacałego #zabawkadlapsa #piłka #piłkapiłkapiłka #szarpak #szarpakidlapsów #psiezabawy #aktywnypies #nagroda
 • Aktywność fizyczna i umysłowa mają ogromną wartość w życiu naszych psiaków i mogą przekładać się na ich codzienne zachowanie. 🐕🤸‍♀️ Wspólny trening z psem to fantastyczny sposób na spędzenie czasu! I właśnie dlatego coraz więcej psich opiekunów decyduje się na rozpoczęcie wspólnej pracy z psem, która nie tylko pozwala na zdobycie nowych umiejętności, 🏅🐾 ale także okazuje się być świetną zabawą! 🤩

Już dziś zapraszamy Was na bezpłatny webinar, 💻 w czasie którego opowiemy Wam o aktywnościach i psich sportach, które idealnie sprawdzają się jako urozmaicenie codziennych spacerów. 🐕🌳

Uczestnicy poznają między innymi tajniki Rally-o, Noseworku i Fitpaws, a także dowiedzą się jak samodzielnie rozpocząć treningi ze swoim psem w domu! 🐶💪

Webinar jest zapowiedzią ➡️ startu platformy dla aktywnych psich opiekunów ⬅️, którzy chcą poszerzać swoją wiedzę na temat aktywności z psem i sportów kynologicznych. 🐕🏆 Szczegóły zdradzimy na końcu webinaru! 

Program webinaru:
1. Psie potrzeby - dlaczego aktywność fizyczna i umysłowa są tak ważne w życiu psa
2. Spacer z psem - jak powinien wyglądać
3. Trening z psem, jako forma wspólnego spędzania czasu
4. Aktywności z psem - w domu i na spacerze
5. Sporty kynologiczne - jako forma spędzenia czasu
6. Rally-o - posłuszeństwo sportowe na luzie i jego wykorzystanie w codziennym życiu 
7. Nosework - detekcja zapachów w przystępnej formie
8. Fitpaws - aktywność fizyczna i umysłowa
9. Inne sporty i pomysły na treningi
11. Jak wybrać właściwą aktywność dla siebie

Udział w webinarze jest bezpłatny!

Termin: piątek 4 grudnia o 18.00

Limit miejsc: 500 osób

Uczestnicy spotkania otrzymają także dostęp do jego nagrania.

Zapisy: link w bio!

W razie pytań lub wątpliwości, zapraszamy do kontaktu!
 • Ćwiczycie czasem psie zadki? 🙃😉 Czy wiecie, że Fitpaws, czyli fitness dla psów, to nie tylko świetny sposób na wzmocnienie kondycji psa, ale także na zbudowanie świadomości jego ciała? 🤸🏼‍♀️💪🏻 Treningi fitpawsowe mogą także pomóc nam w uniknięciu ewentualnych kontuzji i urazów, a nawet uchronić naszego psiaka przed stanięciem na szkło w trakcie spaceru? 🍾❌ Psiak świadomy swojego tyłu i łap, szybko przeniesie swój ciężar ciała na inne łapy, aby uniknąć zranienia. 🤩 A to tylko jedna z wielu zalet psiego fitnessu! 🐶💡

Foto. Karolina Mazur @km_dogphotos 
DogModel: Zaraza @zaraza_corder_bollie 

#fitpaws #fitnessdlapsów #trenerradzi #trenerosobisty #szkoleniepsow #fitness #fitdog #zdrowypies #sportowypies #aktywnypies
 • Dziś skończyłam 30 lat! 🎂🎉 Ostatnio przeglądając zdjęcia z początków istnienia Wymarzonego psa, nie mogłam uwierzyć, jak długą drogę przeszłam jako trener i przedsiębiorca! 🐕💕 Gdyby 10 lat temu ktoś powiedział mi, jak będzie wyglądało moje życie w dniu 30tych urodzin, raczej bym mu nie uwierzyła. 🙃 A tymczasem jestem tu gdzie jestem i od ponad 6 lat mam możliwość realizacji własnych marzeń i pomocy w ich spełnianiu innym! ❤️ To wszystko czego dziś potrzebuję! Dziękuję wszystkim, którzy wspierają mnie każdego dnia i dziękuję Wam wszystkim za to, że jesteście ze mną - bez Was nie byłoby Wymarzonego psa, a ja nie byłabym tym kim jestem! 🥰 Wasze zdrowie! 🥂 
#urodziny #30urodziny #trzydziestka #wymarzonypies #najlepszego #kartkazżyczeniami
 • Coraz więcej właścicieli psów korzysta z pomocy petsittera w codziennych spacerach oraz w czasie dłuższych wyjazdów. 🐕 Praca opiekuna zwierząt na pierwszy rzut oka może wydawać się prosta i przyjemna, 🐶❤️ jednak wcale nie jest ona taka łatwa jak się wydaje, a podczas opieki petsitter bierze na siebie odpowiedzialność jaką jest zadbanie o komfort i bezpieczeństwo psiaka. 💪🐾

Jak wygląda praca petsittera, jak wybrać właściwego opiekuna, a także na co przygotować się chcąc zostać petsitterem – dziś na te i inne pytania odpowiada jedna z naszych petsitterek Karolina z @kiwaandme 🥝

Zapraszamy na naszą stronę 👉 Link w bio! 
#petsitter #opiekunpsów #opiekanadpsem #opiekanadpsemwarszawa #dogwalker #spacerzpsem #nowywpis #psiblog