BLOG Zdrowie

Fizjoterapia psów

Jeszcze kilka lat temu niewiele osób słyszało o fizjoterapii psów. Poziom świadomości wśród psich opiekunów cały czas wzrasta, a rynek zwierzęcy prężnie się rozwija, kładąc coraz większy nacisk na zdrowie i formę naszych pupili. Pojawiają się także nowe możliwości, pozwalające urozmaicić i poprawić jakość życia zwierząt domowych, a fizjoterapia psów jest jedną z nich. Czym właściwie jest ta fizjoterapia? W czym może nam pomóc? Kto powinien skorzystać z pomocy psiego fizjoterapeuty? Na te pytania odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.

Jeszcze kilka lat temu niewiele osób słyszało o fizjoterapii psów. Poziom świadomości wśród psich opiekunów cały czas wzrasta, a rynek zwierzęcy prężnie się rozwija, kładąc coraz większy nacisk na zdrowie i formę naszych pupili. | Fizjoterapia psów | Masaż psów

Czym jest fizjoterapia psów?

Kiedy człowieka bolą plecy – idzie do fizjoterapeuty. Kiedy przeszedł operację po urazie lub potrzebuje usprawnić wyleczoną ze złamania rękę lub nogę – idzie do fizjoterapeuty. Przy schorzeniach neurologicznych (takich jak stwardnienie rozsiane czy choroba Parkinsona) – idzie do fizjoterapeuty. Czy u zwierząt wygląda to tak samo? Powinno tak być, ale mimo tego, że wciąż pojawiają się nowe ośrodki rehabilitacyjne i jest coraz więcej specjalistów, fizjoterapia psów wcale nie jest aż tak popularna w naszym kraju.

Fizjoterapia, według definicji, jest integralną częścią obszaru nauk medycznych. Zajmuje się metodami leczenia naturalnymi środkami, opartymi na różnych formach energii fizycznej występującej w środowisku, takimi jak ruch, bodźce termiczne, kinetyczne, mechaniczne, elektryczne, świetlne oraz chemiczne. Poprzez fizjoterapię można złagodzić procesy chorobowe, pomóc psu wrócić do sprawności po przebytej chorobie lub po urazie, a także utrzymać go w dobrej formie, dopasowując do niego odpowiedni zestaw ćwiczeń.

Innym powodem zgłoszenia się do fizjoterapeuty jest chęć zapobiegania powstawaniu problemów. Coraz więcej opiekunów psów sportowych, wystawowych, ale także rodzinnych korzysta z pomocy psiego fizjoterapeuty, nie tylko podczas rehabilitacji po przebytych urazach i kontuzjach, ale także aby zapobiec im w przyszłości. | Fizjoterapia psów | Masaż psów

Kiedy wybrać się z psem do fizjoterapeuty

Psy mają dużo wyższy próg bólu niż ludzie. Często pokazują że boli, dopiero gdy ból jest na prawdę silny. Psi opiekunowie często nie zdają sobie sprawy z tego, że z ich psem zaczyna dziać się coś złego. Czasami ból objawia się w bardzo drobnych zmianach w zachowaniu psiaka – innym chodzie, częstszych zmianach pozycji podczas leżenia, zmianą aktywności psiaka. W innych przypadkach zmiany w zachowaniu psa o podłożu bólowym mogą być bardzo wyraźne, a nawet powodować rozmaite problemy behawioralne. Dlatego też, kiedy tylko zauważymy nawet drobną zmianę w zachowaniu naszego pupila, powinna być ona dla nas sygnałem, żeby zgłosić się do lekarza weterynarii, który zdiagnozuje problem. Lekarz po zbadaniu i postawieniu diagnozy może zalecić rehabilitację u fizjoterapeuty.

Innym powodem zgłoszenia się do fizjoterapeuty jest chęć zapobiegania powstawaniu problemów. Coraz więcej opiekunów psów sportowych, wystawowych, ale także rodzinnych korzysta z pomocy psiego fizjoterapeuty, nie tylko podczas rehabilitacji po przebytych urazach i kontuzjach, ale także aby zapobiec im w przyszłości. Podczas konsultacji psi fizjoterapeuta może ocenić stan umięśnienia psa, sprawdzić czy nie ma reakcji bólowych na dotyk w konkretnych miejscach i czy psiak porusza się prawidłowo. Jeżeli zauważy jakieś nieprawidłowości, powinien skierować psa do lekarza weterynarii. Może także zalecić odpowiednie formy fizjoterapii, ćwiczenia czy masaże, które wzmocnią ogólną formę fizyczną naszego pupila.

Techniki manualne w fizjoterapii psów, czyli przede wszystkim masaże mają mnóstwo zalet. Między innymi pomagają w stymulacji krążenia krwi, która poprawia dopływ tlenu oraz składników odżywczych do tkanek. | Fizjoterapia psów | Masaż psów

Rodzaje fizjoterapii

Fizykoterapia

Mamy różne rodzaje fizjoterapii. Jednym z nich jest fizykoterapia. To właśnie tu wykorzystujemy takie zjawiska fizyczne jak np. światło czy prąd. Fizykoterapia wspomaga regenerację organizmu. Działa między innymi przeciwzapalnie, przeciwbólowo,  przyspiesza gojenie ran i proces kostnienia przy złamaniu. Wśród zabiegów fizykoterapeutycznych mamy szeroki wachlarz zabiegów, np. laseroterapię, magnetoterapię, elektroterapię, sonoterapię i termoterapię, a o tym który zabieg będzie właściwy dla naszego pupila, powinien zadecydować sam fizykoterapeuta.

Kinezyterapia

Drugim filarem fizjoterapii jest kinezyterapia, czyli rehabilitacja wykorzystująca ćwiczenia ruchowe. Dzięki niej możemy usprawnić aparat ruchu, przyspieszyć powrót do sprawności po chorobach ortopedycznych i neurologicznych, a także zbudować masę mięśniową i przygotować psa sportowego na obciążenia, na które jest narażony podczas treningów. Przy tego rodzaju rehabilitacji używamy akcesoriów treningowych jak dyski sensoryczne, piłki fitnessowe, thera bandy, cavaletti czy równoważnie. 

Poprzez fizjoterapię można złagodzić procesy chorobowe, pomóc psu wrócić do sprawności po przebytej chorobie lub po urazie, a także utrzymać go w dobrej formie, dopasowując do niego odpowiedni zestaw ćwiczeń. | Fizjoterapia psów | Masaż psów

Terapia manualna

Terapia manualna to kolejny rodzaj fizjoterapii, o którym trzeba wspomnieć. Techniki manualne, czyli przede wszystkim masaże mają mnóstwo zalet. Między innymi pomagają w stymulacji krążenia krwi, która poprawia dopływ tlenu oraz składników odżywczych do tkanek, podkręceniu metabolizmu, uwolnieniu endorfin, usprawnieniu krążenia limfy (tym samym przyspieszenie procesu oczyszczania organizmu), rozluźnieniu spiętych mięśni oraz uelastycznieniu skóry. Masaż ma również działanie przeciwbólowe, a także pomagają psu się wyciszyć i zrelaksować. 

Bieżnia wodna

Mówiąc o fizjoterapii nie można nie wspomnieć o bieżni wodnej i korzyściach jakie płyną z korzystania z tego sprzętu. Jest to jedna z najwspanialszych pomocy fizjoterapeutycznych. Można korzystać z niej przy przeróżnych chorobach – od urazów ortopedycznych, przez pacjentów neurologicznych, aż po geriatrycznych. Korzystać z niej mogą i powinny psy-sportowcy. Bieżnia pomaga poprawić stabilizację ciała, odbudować mięśnie i nie obciążając stawów, przywrócić im prawidłowy zakres ruchu. Woda ma jednak jeszcze więcej zalet – rozluźnia napięte mięśnie, a ciśnienie hydrostatyczne wody zmniejsza obrzęk oraz wspomaga pracę układu krążenia. To tylko jedne z wielu zalet jakie daje fizjoterapia psów z wykorzystaniem bieżni wodnej. 

Mówiąc o fizjoterapii nie można nie wspomnieć o bieżni wodnej i korzyściach jakie płyną z korzystania z tego sprzętu. Jest to jedna z najwspanialszych pomocy fizjoterapeutycznych. | Fizjoterapia psów | Masaż psów

Podsumowanie

Jak widać fizjoterapia zwierzęca ma wiele do zaproponowania naszym pupilom. Tym chorym i po urazach pomoże wrócić do zdrowia, a zdrowym i wysportowanym wspomoże proces treningowy i pomoże uzyskać lepsze wyniki. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat fizjoterapii psów, już wkrótce zapraszamy Cię na webinar, który poprowadzi psia fizjoterapeutka i zawodniczka agility Kasia Izbicka. W jego trakcie wspólnie zgłębimy tajniki fizjoterapii, dobrze poznamy jej rodzaje, a także dowiemy się jako objawy mogą świadczyć o tym, że warto wybrać się z psem do fizjoterapeuty! Szczegóły już wkrótce, a już dziś możesz zapisać się do naszego Newslettera i jako pierwsza otrzymać powiadomienie o webinarze! Zapraszamy!

Autor: Katarzyna Izbicka