Wymarzony Pies
PORADY TRENINGI

Jak pomóc psu, po stracie przyjaciela

To, że psy mają uczucia, nie ulega żadnym wątpliwościom. To, co dla właścicieli czworonogów od dawien dawna było oczywistością, zostało w końcu oficjalnie potwierdzone przez naukowców (badania na ten temat zostały opisane na przykład w książce How Dogs Love Us). Udowodniono, że psy odczuwają podstawowe emocje, takie jak radość, smutek, gniew czy strach. Nie ma jednak żadnych podstaw, by sądzić, że na tym emocjonalny świat naszych czworonogów się kończy, a każdy właściciel psa na pewno przyzna, że rozpoznaje u swojego pupila dużo więcej stanów emocjonalnych. Czy więc psy przeżywają również żałobę po stracie ukochanego przyjaciela?

Na początku września odszedł od nas Timi. 13 lat to wiek jeszcze niezbyt sędziwy jak na bolończyka, jednak choroba serca dała się mu mocno we znaki podczas ostatnich miesięcy życia. My – ludzie – świadomi problemu zdrowotnego, podający mu codziennie garść leków prosto do pyska (Timi doszedł do absolutnej perfekcji w wypluwania tabletek, jego rekordy to 15 minut po podaniu), jeżdżący coraz częściej do weterynarza po zastrzyki przynoszące chociaż odrobinę ulgi i obserwujący marniejące z każdym dniem drobne kochane ciałko, dostaliśmy poniekąd szanse, aby choć trochę przygotować się na nadchodzącą stratę. Jeśli na coś takiego w ogóle można się przygotować..

Pewnego dnia małe serduszko nie wytrzymało. Pękło. A dokładniej pękł jeden z przedsionków serca. W końcu mój mały przyjaciel będzie mógł się spokojnie wyspać, bez kaszlu, bez ciągłego wstawania, bez plucia pianą zalegającą w płucach. Śpij moja kochana kruszyno, bądź szczęśliwy za tęczowym mostem…

W domu została Poppy. Sama. Nie będę się starała zanadto interpretować tego, co czuła, kiedy Timi któregoś dnia po prostu nie wrócił. Strach, niepewność, zaniepokojenie, zdenerwowanie, smutek? Być może to właśnie te uczucia. Oczywiście nie rozumiała, co się stało, gdzie on jest, dlaczego go nie ma. Potem było jeszcze gorzej, bo do tej emocjonalnej mieszanki dołączyła tęsknota oraz samotność. Poppy nigdy nie była sama. Kiedy pojawiła się w naszym domu, została trzecim członkiem czworonożnej bandy. Po śmierci starszej suczki została ona i Timi. Zawsze byli razem. W nocy, rano, po południu, wieczorem. Codziennie przez 6 ostatnich lat. Bawili się razem, spali obok siebie, razem jedli, sprzeczali ze sobą, wspólnie spędzali czas na dworze. Wszystko co robili, robili razem. Do dnia, kiedy Tymka zabrakło. Poppy bardzo przeżyła nieobecność Timiego, do tej pory rozgląda się za nim, kiedy przychodzi pora jedzenia lub wyjścia na dwór. Najgorsze okazały się jednak momenty, kiedy musiała zostać sama w domu. Była to dla niej absolutna nowość. Mieszanka emocji spowodowała u Poppy olbrzymi stres, który zaczął objawiać się wylizywaniem sobie łap i brzucha. Pewnego wieczoru, wylizała się do tego stopnia, że cały brzuch miała czerwony od krwi z podrażnionego języka. Dla nas był to sygnał, że czym prędzej należy podjąć kroki, aby pomóc jej przetrwać ten trudny okres.

Psy, które straciły kogoś bliskiego (czy to człowieka, psa czy innego zwierzaka), mogą okazywać swoje uczucia w bardzo różny sposób. Niektóre z nich mogą nie przejawiać żadnych zachowań związanych ze stratą, dla innych może się to okazać bardzo trudnym doświadczeniem. Każdy pies jest inny, każda sytuacja jest inna i na pewno nie ma jednej uniwersalnej recepty na pomoc zwierzakowi po stracie. Postaram się jednak podpowiedzieć, co możemy zrobić, aby wesprzeć naszego pupila.

WSPARCIE I CIERPLIWOŚĆ

Przede wszystkim, musimy okazać naszemu psu wsparcie. Dla niego bez wątpienia jest to trudny okres. Bliski kontakt z nami, na pewno pozytywnie wpłynie na stan emocjonalny naszego pupila. Pies w wyniku stresu oraz frustracji związanych z utratą przyjaciela, może zacząć przejawiać różne niepożądane zachowania. W ten sposób próbuje sobie poradzić z negatywnymi emocjami, takimi jak smutek, strach, tęsknota czy samotność. Nie powinniśmy karać psa z takie zachowania, ale również za nie nie nagradzać, aby nie uległy wzmocnieniu. Zrozumienie oraz cierpliwość z naszej strony, na pewno pomogą naszemu psu. Dajmy mu trochę czasu, okazujmy mu wsparcie oraz dużo miłości w tych ciężkich chwilach.

ZDROWIE

Jeśli nasz pies mocno przeżywa stratę, powinniśmy również zwrócić szczególną uwagę na stan jego zdrowia. Niektóre psy w wyniku negatywnych emocji mogą wykazywać brak apetytu, utratę wagi oraz ogólne pogorszenie się stanu zdrowia lub tak jak Poppy – przejawiać zachowania związane ze stresem, jak na przykład wylizywanie łap, które mogą wpłynąć na zdrowie zwierzaka. W takich przypadkach najlepiej skonsultować się z weterynarzem lub behawiorystą, którzy podpowiedzą jak odpowiednio pomóc pupilowi.

RUTYNA ORAZ POMOC BLISKICH

Warto trzymać się również dawnej rutyny. Powtarzalność oraz przewidywalność tego co wydarzy się w psim życiu, ma duży wpływ na poczucie bezpieczeństwa oraz na komfort życia psów. Czasem jednak, jeśli dla psiaka poważnym problemem okazuje się zostawanie samemu w domu, warto poprosić o pomoc członków rodziny, przyjaciół czy profesjonalnego petsittera. Mogą oni pomóc ograniczyć momenty rozłąki. Poppy od incydentu z wylizanym brzuchem, codziennie w godzinach pracy szczęśliwa spędza czas na kanapie u moich dziadków. Bardzo skutecznie zapobiegło to występowaniu zachowań związanych ze stresem oraz pozytywnie wpłynęło na jej samopoczucie.

ZABAWY I STYMULACJA UMYSŁOWA

Zajęcie pupila różnymi zabawami oraz grami umysłowymi, zdecydowanie pozytywnie wpłynie na poprawę jego humoru. Zabawy węchowe, różne zabawki z których pies wyciąga przysmaki czy tak zwany „brain work”, wpływają również wyciszająco oraz uspokajająco na nasze czworonogi. Takie zabawy lub nawet zwykła zabawa ulubionym szarpakiem, poprawi psu nastrój i pozwoli zapomnieć o smutkach. Również urozmaicone długie spacery są świetnym sposobem na spędzenie czasu oraz zajęcie psa. Dobrym pomysłem może okazać się także, wybranie się do psiej szkoły na kurs noseworku, rally-o czy agility. Każda forma wspólnego spędzenia czasu z psem, wpłynie na poprawę jego samopoczucia oraz na wzmocnienie naszych relacji.

NOWY CZŁONEK RODZINY

Decyzja o pojawieniu się kolejnego psa, przede wszystkim powinna być decyzją dobrze przemyślaną. Niektórym psom pojawienie się nowego psiaka, może pomóc zapomnieć o utracie przyjaciela. Dla innych zaakceptowanie nowego mieszkańca domu, może okazać się nieco trudniejsze. Wszystko zależy od danego psa oraz sytuacji. Również my ludzie, mamy różne podejścia w tym temacie. Niektórzy z nas potrzebują więcej czasu, aby pogodzić się ze stratą i zacząć myśleć o kolejnym psie. Dla innych taka decyzja jest oczywistością, nad którą nie trzeba się długo zastanawiać. Tak też było w naszym przypadku, dlatego już niedługo w naszych progach powitamy nowego członka rodziny. Myślę, że jego obecność bardzo pomoże również Poppy, dla której samotność okazała się być nie do zniesienia. Nowy psiak wniesie nową energię oraz wiele pozytywnych emocji w życie nas wszystkich. A Timi na zawsze pozostanie w naszych sercach!

  Komentarze

 • Bartosz 2017-10-19 Odpowiedz

  Dlatego dla mnie samo posiadanie psa jest już w jakiś sposób bolesne, bo wiem, że będę żył dłużej niż on – takie trochę to dobijające… Ale z drugiej strony mogę dać jakiemuś potrzebującemu pieskowi dom i obdarować go swoim nadmiarem miłości.

 • Agnieszka 2017-10-19 Odpowiedz

  Właśnie kilka dni temu musieliśmy uśpić naszą sunię, 16-letniego owczarka niemieckiego. Była już bardzo chora. Został nam beagle, który spędzał z nią każdą chwilę. Teraz straszny płacz Karmela szarpie naszymi sercami. On ciągle chodzi i szuka jej, płacząc przy tym rozpaczliwie. Nie je, i cierpi. To jest straszne.

Daj nam znać, co o tym myślisz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WSPÓŁPRACUJEMY Z

 • W tym tygodniu miało nie być postów, a nasz profil do tej pory wolny był od polityki i naszych prywatnych poglądów. Dziś jednak postanowiłam zrobić wyjątek. Dlaczego? Dlatego, że nasza firma jest KOBIETĄ! Obecnie związanych jest z nią aż 15 cudownych kobiet, które każdego dnia ciężko pracują o spełnienie swoich marzeń! 
.
Od początku istnienia Wymarzonego psa, jednym z moich celów było stworzenie miejsca, gdzie każdy ma możliwość budowania własnej rzeczywistości na własnych zasadach! Jesteśmy w różnym wieku, mamy różne doświadczenia, pochodzimy z różnych części Polski. Nie zawsze się ze sobą zgadzamy, jednak nigdy nie mamy oporów przed wypowiedzeniem swojego zdania. Julia @missjvlia wczoraj powiedziała mi „nasza firma to drugi dom, to wyjątkowe szczęście”. Jesteśmy wolne i nie potrafimy zrozumieć tego, jak w XXI wieku ktoś może nam tę wolność odbierać! 
.
W tę środę pracujemy normalnie - dziewczyny dostały wybór i tak wybrały, żeby nie zostawiać bez opieki naszych petsitterskiech klientów i żeby móc przepracować o jeden dzień więcej, w czasie kiedy nie możemy być pewne przyszłości. Każda z nas wspiera @strajk_kobiet na swój własny sposób - biorąc udział w demonstracjach, wywieszając plakat w oknie czy udostępniając strajkową grafikę w internecie. 
.
Szanujemy każde zdanie i chcemy, żeby nas też szanowano! Chcemy mieć możliwość podejmowania własnych decyzji! Chcemy wyboru, nie zakazu! ⚡️❤️ Basia 

#strajkkobiet #czarnyprotest #silajestkobieta #piekłokobiet
 • Wszystkim kundelkom życzymy dziś wymarzonych pańć i pańciów! 🐶🧡👱🏻‍♀️ Żeby zabierali Was na długie spacery, dawali pyszne smaczki i głaskali tyle ile trzeba!

Na zdjęciu nasza cudowna Kiwi 🥝 z teamu @kiwaandme ! A my z okazji dnia kundelka do wszystkich Waszych dzisiejszych zamówień, dorzucamy w prezencie paczkę naturalnych gryzaków Balto @balto_gryzaki 🎁🐾 

#dzieńkundelka #dzienkundelka #kundelek #kundeleknajwspanialszy #kundelkowelove #kundelki #kundelburyfajnypies #niekupujadoptuj
 • Czy słyszeliście o olejku CBD? 🐶🌿 Jest to olej z konopii siewnej, który między innymi silnie stymuluje układ nerwowy i regeneruje komórki nerwowe, a także jest źródłem przeciwutleniaczy i cennych witamin. Olej ten coraz częściej stosowany jest jako wsparcie w leczeniu i terapii ludzi, a także zwierząt! Pomaga zmniejszyć stany lękowe, redukuje stres i działa uspokajająco. Skutecznie wykorzystywany jako wsparcie w leczeniu padaczki. Pojawia się także coraz więcej badań o korzyściach ze stosowania CBD podczas leczenia nowotworów. W konopii siewnej zawartości THC jest znikoma, więc olejek w żaden sposób nie wpływa na stan świadomości. 

Postanowiłyśmy wziąć olejek CBD pod lupę 🔍 i sprawdzić jakie efekty przyniesie jego regularne stosowanie. Lexi jest psem reaktywnym, a w czasie spacerów często daje się ponieść emocjom. Dodatkowo jest wrażliwa na wystrzały i im podobne dźwięki. Wybrałyśmy olejek od marki @meshcbd , który w wersji dla zwierząt dodatkowo jest wymieszany z olejem z łosia (@filet_z_psa dziękujemy za polecenie!). Czy jesteście ciekawe jak się sprawdzi? A może macie doświadczenia ze stosowaniem CBD? 

#olejekcbd #olejcbd #olejcbddlazwierząt #meshcbd #zdrowypies #terapiabehawioralna #behawiorysta #behawioryzmzwierząt #spokojnypies #relaks #psitester
 • 💥 JUŻ JEST ! - Kurs online OD ZERA DO PSINFLUENSERA 💥

Wystartowało nasze szkolenie online skierowane do wszystkich opiekunów psów, którzy marzą o tym, aby robić piękne zdjęcia swojemu pupilowi. 🐶📸 W czasie 10 lekcji online, nasza trener Julia pomoże Ci nauczyć Twojego pupila podstawowych umiejętności oraz efektownych sztuczek przydatnych w czasie sesji fotograficznej z psem! 🐕✨ Szkolenie łączy w sobie warsztaty samokontroli i motywacji oraz naukę wybranych sztuczek. 💪🏅

Jeśli marzysz, aby Twój psiak został gwiazdą Instagrama, to ten kurs jest właśnie dla Ciebie! 😎📸

Zapraszamy, szczegóły i zapisy znajdziesz na naszej stronie! ➡️ Link w bio!
#psinfluencer #influencer #psiinstagram #piesnainstagramie #modnypies #psimodel #szkoleniepsow #psinstagram #kursonline #treningzpsem
 • 💛🐶 PSIA WYMARZONA EKIPA 🐶💛

Nasza wymarzona ekipa w ostatnim czasie ciągle się powiększa! 🐕🐾 

Dziś przedstawiamy Wam jej najmłodszego członka z gangu @sportschinnys , czyli psiej rodziny naszej trener Magdy! 🐶💕 Shaun ma zaledwie 4 miesiące, a już stawia swoje pierwsze kroki w szkoleniu, dzielnie uczestnicząc w naszym kursie Psiego przedszkola, a także trenując ze swoimi starszymi braćmi - Akim i Chewiem! 🐕🏅

Wróżymy mu wielkie sukcesy w rally-o i obi! 💪🏻🏆 

#zagadka Kto z Was wie jakiej rasy jest Shaun? 🧐❓ 

#wymarzonaekipa #szczeniak #szczeniaczek #trenerpsow #piessportowy #psiesporty #szkoleniepsow #zagadka #rasypsów #małypies
 • Ubranko dla psa 🐶🍂🧤 - gadżet czy konieczność? 🧐 Dla wielu psów zdecydowanie to drugie, kiedy jesienią temperatura spada w dół! 🐾💦 Tak na spacerach teraz prezentuje się ekipa @sportschinnys ! 🐕🧣 
A czy Wy ubieranie swoje psiaki na spacery? 
#ubrankodlapsa #sweterdlapsa #pieswswetrze #chinjapoński #papillon #szczeniak #akcesoriadlapsa #modnypies #psiinstagram #psiamoda
 • 🍁🍂 TERMINY SZKOLEŃ - LISTOPAD 2020 🍂🍁

Na naszej stronie pojawiły się już zaktualizowane terminy kursów w listopadzie! 🐕🏅 Jeśli więc szukacie jesiennej aktywności z psem i jednocześnie chcecie nauczyć się nowych umiejętności - serdecznie zapraszamy! 🧡🐶

Nasze szkolenia odbywają się w małych grupach po 2-4 psy, 🐕 🐩 a w ich trakcie przestrzegamy wszelkich środków ostrożności i higieny! 😷🧼 Dla osób chorych i objętych kwarantanną przygotowałyśmy także specjalny system odrabiania zajęć, tak aby nikt nie stracił żadnych zajęć z kursu! ✅🐾

Zostały nam także pojedyncze miejsca na kursy startujące w październiku! 
💥 Aktywny pies ➡️ start w sobotę 24.10 o 14.00 w Warszawie
💥 Nosework dla zaawansowanych ➡️ start we wtorek 20.10 o 19.00 w Warszawie
💥 Podstawy posłuszeństwa ➡️ start w środę 28.10 o 18.00 w Warszawie
💥 Podstawy posłuszeństwa ➡️ start w środę 21.10 o 20.00 w Legionowie

📍 Warszawa Al. Krakowska 279
📍 Legionowo ul. Krucza 9

#jesień #jesienneklimaty #jesieniara #listopad #warszawa #warszawaochota #legionowo #szkoleniepsow #szkoladlapsow #pieswwarszawie
 • Wieczór u Was to czas na wspólną aktywność i trening czy raczej lenistwo i głaskanko? 🐶💕 A może jedno i drugie? 😉 
#mojpies #parsonrussellterrier #warsawdog #piesekwarszawski #francuskipiesek #wieczorowąporą #sobotawieczór #sobotawdomu #pieswdomu #wdomunajlepiej