Wymarzony Pies
PORADY

Jak pomóc psu, po stracie przyjaciela

To, że psy mają uczucia, nie ulega żadnym wątpliwościom. To, co dla właścicieli czworonogów od dawien dawna było oczywistością, zostało w końcu oficjalnie potwierdzone przez naukowców (badania na ten temat zostały opisane na przykład w książce How Dogs Love Us). Udowodniono, że psy odczuwają podstawowe emocje, takie jak radość, smutek, gniew czy strach. Nie ma jednak żadnych podstaw, by sądzić, że na tym emocjonalny świat naszych czworonogów się kończy, a każdy właściciel psa na pewno przyzna, że rozpoznaje u swojego pupila dużo więcej stanów emocjonalnych. Czy więc psy przeżywają również żałobę po stracie ukochanego przyjaciela?

Na początku września odszedł od nas Timi. 13 lat to wiek jeszcze niezbyt sędziwy jak na bolończyka, jednak choroba serca dała się mu mocno we znaki podczas ostatnich miesięcy życia. My – ludzie – świadomi problemu zdrowotnego, podający mu codziennie garść leków prosto do pyska (Timi doszedł do absolutnej perfekcji w wypluwania tabletek, jego rekordy to 15 minut po podaniu), jeżdżący coraz częściej do weterynarza po zastrzyki przynoszące chociaż odrobinę ulgi i obserwujący marniejące z każdym dniem drobne kochane ciałko, dostaliśmy poniekąd szanse, aby choć trochę przygotować się na nadchodzącą stratę. Jeśli na coś takiego w ogóle można się przygotować..

Pewnego dnia małe serduszko nie wytrzymało. Pękło. A dokładniej pękł jeden z przedsionków serca. W końcu mój mały przyjaciel będzie mógł się spokojnie wyspać, bez kaszlu, bez ciągłego wstawania, bez plucia pianą zalegającą w płucach. Śpij moja kochana kruszyno, bądź szczęśliwy za tęczowym mostem…

W domu została Poppy. Sama. Nie będę się starała zanadto interpretować tego, co czuła, kiedy Timi któregoś dnia po prostu nie wrócił. Strach, niepewność, zaniepokojenie, zdenerwowanie, smutek? Być może to właśnie te uczucia. Oczywiście nie rozumiała, co się stało, gdzie on jest, dlaczego go nie ma. Potem było jeszcze gorzej, bo do tej emocjonalnej mieszanki dołączyła tęsknota oraz samotność. Poppy nigdy nie była sama. Kiedy pojawiła się w naszym domu, została trzecim członkiem czworonożnej bandy. Po śmierci starszej suczki została ona i Timi. Zawsze byli razem. W nocy, rano, po południu, wieczorem. Codziennie przez 6 ostatnich lat. Bawili się razem, spali obok siebie, razem jedli, sprzeczali ze sobą, wspólnie spędzali czas na dworze. Wszystko co robili, robili razem. Do dnia, kiedy Tymka zabrakło. Poppy bardzo przeżyła nieobecność Timiego, do tej pory rozgląda się za nim, kiedy przychodzi pora jedzenia lub wyjścia na dwór. Najgorsze okazały się jednak momenty, kiedy musiała zostać sama w domu. Była to dla niej absolutna nowość. Mieszanka emocji spowodowała u Poppy olbrzymi stres, który zaczął objawiać się wylizywaniem sobie łap i brzucha. Pewnego wieczoru, wylizała się do tego stopnia, że cały brzuch miała czerwony od krwi z podrażnionego języka. Dla nas był to sygnał, że czym prędzej należy podjąć kroki, aby pomóc jej przetrwać ten trudny okres.

Psy, które straciły kogoś bliskiego (czy to człowieka, psa czy innego zwierzaka), mogą okazywać swoje uczucia w bardzo różny sposób. Niektóre z nich mogą nie przejawiać żadnych zachowań związanych ze stratą, dla innych może się to okazać bardzo trudnym doświadczeniem. Każdy pies jest inny, każda sytuacja jest inna i na pewno nie ma jednej uniwersalnej recepty na pomoc zwierzakowi po stracie. Postaram się jednak podpowiedzieć, co możemy zrobić, aby wesprzeć naszego pupila.

WSPARCIE I CIERPLIWOŚĆ

Przede wszystkim, musimy okazać naszemu psu wsparcie. Dla niego bez wątpienia jest to trudny okres. Bliski kontakt z nami, na pewno pozytywnie wpłynie na stan emocjonalny naszego pupila. Pies w wyniku stresu oraz frustracji związanych z utratą przyjaciela, może zacząć przejawiać różne niepożądane zachowania. W ten sposób próbuje sobie poradzić z negatywnymi emocjami, takimi jak smutek, strach, tęsknota czy samotność. Nie powinniśmy karać psa z takie zachowania, ale również za nie nie nagradzać, aby nie uległy wzmocnieniu. Zrozumienie oraz cierpliwość z naszej strony, na pewno pomogą naszemu psu. Dajmy mu trochę czasu, okazujmy mu wsparcie oraz dużo miłości w tych ciężkich chwilach.

ZDROWIE

Jeśli nasz pies mocno przeżywa stratę, powinniśmy również zwrócić szczególną uwagę na stan jego zdrowia. Niektóre psy w wyniku negatywnych emocji mogą wykazywać brak apetytu, utratę wagi oraz ogólne pogorszenie się stanu zdrowia lub tak jak Poppy – przejawiać zachowania związane ze stresem, jak na przykład wylizywanie łap, które mogą wpłynąć na zdrowie zwierzaka. W takich przypadkach najlepiej skonsultować się z weterynarzem lub behawiorystą, którzy podpowiedzą jak odpowiednio pomóc pupilowi.

RUTYNA ORAZ POMOC BLISKICH

Warto trzymać się również dawnej rutyny. Powtarzalność oraz przewidywalność tego co wydarzy się w psim życiu, ma duży wpływ na poczucie bezpieczeństwa oraz na komfort życia psów. Czasem jednak, jeśli dla psiaka poważnym problemem okazuje się zostawanie samemu w domu, warto poprosić o pomoc członków rodziny, przyjaciół czy profesjonalnego petsittera. Mogą oni pomóc ograniczyć momenty rozłąki. Poppy od incydentu z wylizanym brzuchem, codziennie w godzinach pracy szczęśliwa spędza czas na kanapie u moich dziadków. Bardzo skutecznie zapobiegło to występowaniu zachowań związanych ze stresem oraz pozytywnie wpłynęło na jej samopoczucie.

ZABAWY I STYMULACJA UMYSŁOWA

Zajęcie pupila różnymi zabawami oraz grami umysłowymi, zdecydowanie pozytywnie wpłynie na poprawę jego humoru. Zabawy węchowe, różne zabawki z których pies wyciąga przysmaki czy tak zwany „brain work”, wpływają również wyciszająco oraz uspokajająco na nasze czworonogi. Takie zabawy lub nawet zwykła zabawa ulubionym szarpakiem, poprawi psu nastrój i pozwoli zapomnieć o smutkach. Również urozmaicone długie spacery są świetnym sposobem na spędzenie czasu oraz zajęcie psa. Dobrym pomysłem może okazać się także, wybranie się do psiej szkoły na kurs noseworku, rally-o czy agility. Każda forma wspólnego spędzenia czasu z psem, wpłynie na poprawę jego samopoczucia oraz na wzmocnienie naszych relacji.

NOWY CZŁONEK RODZINY

Decyzja o pojawieniu się kolejnego psa, przede wszystkim powinna być decyzją dobrze przemyślaną. Niektórym psom pojawienie się nowego psiaka, może pomóc zapomnieć o utracie przyjaciela. Dla innych zaakceptowanie nowego mieszkańca domu, może okazać się nieco trudniejsze. Wszystko zależy od danego psa oraz sytuacji. Również my ludzie, mamy różne podejścia w tym temacie. Niektórzy z nas potrzebują więcej czasu, aby pogodzić się ze stratą i zacząć myśleć o kolejnym psie. Dla innych taka decyzja jest oczywistością, nad którą nie trzeba się długo zastanawiać. Tak też było w naszym przypadku, dlatego już niedługo w naszych progach powitamy nowego członka rodziny. Myślę, że jego obecność bardzo pomoże również Poppy, dla której samotność okazała się być nie do zniesienia. Nowy psiak wniesie nową energię oraz wiele pozytywnych emocji w życie nas wszystkich. A Timi na zawsze pozostanie w naszych sercach!

  Komentarze

 • Bartosz 2017-10-19 Odpowiedz

  Dlatego dla mnie samo posiadanie psa jest już w jakiś sposób bolesne, bo wiem, że będę żył dłużej niż on – takie trochę to dobijające… Ale z drugiej strony mogę dać jakiemuś potrzebującemu pieskowi dom i obdarować go swoim nadmiarem miłości.

 • Agnieszka 2017-10-19 Odpowiedz

  Właśnie kilka dni temu musieliśmy uśpić naszą sunię, 16-letniego owczarka niemieckiego. Była już bardzo chora. Został nam beagle, który spędzał z nią każdą chwilę. Teraz straszny płacz Karmela szarpie naszymi sercami. On ciągle chodzi i szuka jej, płacząc przy tym rozpaczliwie. Nie je, i cierpi. To jest straszne.

Daj nam znać, co o tym myślisz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WSPÓŁPRACUJEMY

 • Dziś u nas trochę bardziej prywatnie i tym razem o ludziach. 👋🏻👩‍❤️‍👨 Ostatnio na naszym profilu bardzo dużo uwagi poświęcamy tematowi zajęć dla psa w domu, 🐕🏡 tymczasem wiele osób z naszego otoczenia zaczyna dopadać kryzys. 😩 Nikt z nas nie jest w końcu przyzwyczajony do tego, aby nie móc swobodnie i bez stresu wyjść z domy. ❌🌳A jak Wy się macie? ❤️ Mnie kryzys dopadł wczoraj. Musiałam przemyśleć parę spraw i poukładać je sobie w głowie. 🤯 Nie mając jednak dużego wpływu na rozwój wydarzeń, 🦠😷postanowiłam sobie trochę odpuścić, ale także jak najlepiej wykorzystać obecny czas - z jednej strony dla rozwoju i przetrwania naszej szkoły, 🐶🎓a z drugiej dla siebie i własnego zdrowia. 🙋🏼‍♀️💪🏻 Wszystkie aktywności fizyczne i umysłowe, nie tylko pozytywnie wpływają na psią głowę, ale także i naszą własną. 👱🏻‍♀️✨ I tak postanowiłam postawić swoje pierwsze kroki w jodze! 🤸🏼‍♀️🧘🏼‍♀️ Już po pierwszym treningu poczułam się lepiej i dałam odpocząć swojej głowie od problemów i zmartwień. 🙃👍🏻 Tyle mogę dla siebie zrobić! A pies oczywiście mi pomaga. 😉🐾 A Wy jakie macie sposoby na przetrwanie dnia w domu? 🏡💡
A może ktoś z Was też ćwiczy i chce się ze mną podzielić doświadczeniem albo po prostu wesprzeć! 💕 Pamiętajcie, że jesteśmy w tym razem! Ps. Dziękuję @orzeszek_z_palucha za jogowe rady i motywację! 💪🏻🤸🏼‍♀️ Piękna mata do jogi od @joyinme_yoga, a pierwszy trening jogi odbyłam razem z @portalyogi ❤️ Miłego dnia kochani, Basia 
#zostańwdomu #zostajewdomu 
#wspieramwkryzysie #joga #joyinme #portalyogi #wdomu #aktywnie #jogatime #poranek #aktywnyporanek #dziewczynykfs #zwierzakikfs #pieswdomu #jogazpsem
 • 3.. 2.. 1.. START! 🐕📣🏅
#zostańwdomu i podejmij Wyzwanie sztuczkowe Wymarzonego psa! 🐶💪🔥 👉 8 tygodni treningów
👉 8 psich sztuczek
👉 niezliczona ilość smaczków 👉 i jeszcze więcej dobrej zabawy
👉 szczęśliwa i zmęczona psia głowa
👉 dużo pięknych zdjęć na Insta! 💥 STARTUJEMY w niedziele 5 KWIETNIA 💥

Dołącz do nas i niech Twój #pieswdomu ćwiczy sztuczki! ➡️ Dołącz do grupy na Facebooku „Wyzwanie sztuczkowe Wymarzonego psa” 
#sztuczki #psiesztuczki #treningzpsem #szkoleniepsow #zabawyzpsem #aktywnypies #wyzwanie #piessportowy
 • Szukasz nowych pomysłów na zajęcie swojego psiaka w domu? 🐶🏡 Dziś na naszej stronie odkrywamy przed Wami tajniki pracy z klikerem! 💢

Ta metoda szkoleniowa bardzo przyśpiesza naukę nowych zachowań 💪💡 i dzięki niej nasza komunikacja z psem w treningu staje się dla niego dużo bardziej czytelna! 🐕🙋‍♀️ A czas spędzony w domu to świetny moment na rozpoczęcie pracy z klikerem i zajęcie psiej głowy naukę nowych zachowań i sztuczek. 🐶🎓 Zapraszamy na naszą stronę ➡️ wymarzonypies.pl/kliker 
Zdjęcie: Karolina Mazur @km_dogphotos 
Model: Filet @filet_z_psa 
Stylizacja: Hauever @haueverpl 
#kliker #szkoleniepsow #klik #metodaklikerowa #kształtowanie #aktywnypies #treningzpsem #pieswdomu #psiesztuczki #naukasztuczek #filetzpsa #karolinamazurfotografia #hauever
 • Sushi time 🍣 A tak na poważnie to kilka dni temu @whatannawears na swoim Instagramie wyszła z inicjatywą wsparcia dla małych polskich firm, aby pomóc im utrzymać się w obecnej trudnej sytuacji. 😷🦠 Dla wielu małych i średnich przedsiebiorców uniemożliwienie normalnej pracy jest dużym problemem i może zadecydować o dalszym działaniu ich firmy. Przez te kilka dni do akcji #wspieramwkryzysie przyłączyło się wiele firm i infulenserów. ❤️💪🏻 My także postanowiłyśmy to zrobić, aby pomóc innym i być może sobie. 
I tak dziś polecamy Wam fantastyczne miejsce na mapie Warszawy, a nawet dwa, bo ➡️Tanuki Sushi @tanukisushi.pl odwiedzić możecie na Mokotowie i na Białołęce! 🗺📍Obie restauracje prowadzą nasi znajomi, którzy każdego dnia wkładają w nie całą swoją energię i serce. 💕 W lokalu oczywiście na razie nie zjecie, ale możecie zamówić przepyszne sushi z bezpieczną i bezkontaktową dostawą pod swoje drzwi! 🍣 Gorąco polecamy! 
A jeśli też chcesz przyłączyć się do #wspieramwkryzysie 💪🏻❤️ napisz do nas, a z chęcią udostępnimy profil Twojej firmy! Będziemy też bardzo wdzięczne za udostępnienie naszej szkoły, licząc na to, że już wkrótce uda się nam wrócić do normalnych szkoleń i treningów! 🐕❤️ Tymczasem zapraszamy Was na zajęcia i konsultacje online! #zostańwdomu #zostajewdomu #pieswdomu #kwarantanna #sushi #tanukisushi #najlepszesushi #wspierampolskiemarki #wspieramy #damyrade
 • #zostańwdomu 🐶🏡 Jak Wam minął ostatni tydzień? My ograniczamy wyjścia z domu do minimum. 😷❌ Zawiesiłyśmy zajęcia stacjonarne w naszej szkole, ale to nie znaczy, że leżymy do góry brzuszkami i nic nie robimy (no dobra, niektórzy z nas właśnie to robią☝🏻). Ostatni tydzień był dla nas wyjątkowo pracowity 🤯💪🏻 i w całości poświęcony przystosowaniu się do nowej rzeczywistości. Możemy więc pochwalić się pierwszym szkoleniem i konsultacją online, które wyszły całkiem nieźle.🐕💻 Kolejne już w ten weekend, a w przyszłym tygodniu poprowadzimy pierwszy webinar ever❗️- na razie dla obecnych kursantów, ale w planach mamy kolejne także dla innych piesków i ich opiekunów (jakieś pomysły na tematy?)! 🌐 Startujemy także z pierwszym kursem online❗️dla opiekunów szczeniąt - ⏩ Domowe Psie przedszkole ⏪ (wydarzenia szukajcie na naszym facebooku). 🥰 Z kolejnych sukcesów tygodnia - nasza akcja brainworkowa i Wasze zaangażowanie w tworzenie zabawek domowych zabawek dla psów, przerosły nasze oczekiwania! 🐶🧠💡 Przypominamy, że do wtorku trwa nasz konkurs 🎁🐾 (link w bio), a wszystkie wysłane przez Was pomysły na zabawki, znajdziecie w dwóch wyróżnionych relacjach na naszej stronie pod nazwą #pieswdomu 🐕🏅W głowach mamy jeszcze masę pomysłów i wszystko wskazuje na to, że będziemy mieć dużo czasu na ich realizacje. A może są jakieś tematy, które Was interesują i które chętnie zobaczylibyście na naszej stronie? 🧐 Jak zawsze jesteśmy otwarte na pomysły i chętnie podejmiemy się nowych wyzwań! 💪🏻 Bądźcie zdrowi i nie wychodźcie z domów! 🏡 #zostajewdomu #aktywnypies #szkoladlapsow #wczasiekwarantanny #kwarantanna #brainworkdlapsa #psiwebinar #szkolenieonline #kursonline #psieprzedszkole #szczeniak #koronawirus #polskafirma #kreatywniezpsem #pracazdalna #homeoffice
 • Wszyscy juz wiedzą, że od naszych domowych pupili nie możemy zarazić się wirusem SARS-CoV-2 🐕🦠❌ Nie zmienia to jednak faktu, że życie wszystkich psiarzy w związku z panującą pandemią mocno uległo zmianie i w czasie spacerów z naszymi psiakami, powinniśmy zachować szczególną ostrożność. 🐶😷 Dlatego też na naszym Facebooku pojawił się właśnie zbiór porad dla właścicieli psów jak zorganizować życie oraz spacery z psem w czasie zagrożenia epidemiologicznego - NA SPACERZE 🐕🌳, W DOMU 🐶🏠, W CZASIE KWARANTANNY 😷❌ oraz w czasie POMOCY INNYM 🦸‍♀️. Szukajcie go w ostatnim poście na naszym facebookowym profilu oraz w naszym stories! #pieswdomu #zostańwdomu #zostajewdomu #pieswczasieepidemii #pieswkoronie #kwarantanna #koronawirus
 • 📣 DOMOWE PSIE PRZEDSZKOLE 📣
Jak obiecałyśmy, tak zrobiłyśmy! Już w przyszłym tygodniu startujemy z zajęciami ONLINE 🐾💻📱 dla wszystkich świeżo upieczonych opiekunów szczeniąt, którzy już teraz chcą rozpocząć pracę ze swoim pupilem bez konieczności wychodzenia z domu! 🐶🏡 Szczegóły oraz link do zapisów znajdziecie w wydarzeniu na naszym Facebooku! #zostańwdomu #zostajewdomu #pieswdomu #wdomu #psieprzedszkole #szczeniak #szkoleniepsow #kursonline
 • #pieswdomu #instawtorek 🐕🏡 Na dzisiejszym instawtorkowym zdjęciu jedna z naszych ulubionych propozycji na zabawy z psem w domu - taca na muffinki, a w niej pod piłkami i nakrętkami od słoików ukryte przysmaki! 🐩🧁🦴 Nie wiem jak u Was, ale u nas zarówno w najbliższym parku jak i w lesie od kilku dni jest istnie zatrzęsienie ludzi. 🦮🌳 Dlatego my w myśl hasła #zostańwdomu zdecydowanie ograniczamy spacery i zamiast dać się psu „wybiegać”, pozwalamy mu zmęczyć głowę! 🐶💡Od wczoraj trwa u nas akcja #pieswdomu , w której zachęcamy psich opiekunów do dzielenia się swoimi pomysłami na zabawki dla psów stworzone, z tego co macie #wdomu ! 🧻📦✂️ Żeby trafić do galerii naszych inspiracji wystarczy wrzucić na swoje stories filmik z własnoręcznie zrobioną zabawką dla psa i oznaczyć na nim nasz profil, a my udostępnimy go innym i zapiszemy w naszej wyróżnionej relacji! 📸🐶 Zapraszamy do naszej zabawy - w końcu wszyscy jesteśmy w tym razem! ❤️🐕 #zwierzakikfs #kobiecafotoszkoła #dziewczynykfs #zabawyzpsem #zabawkidlapsa #brainworkdlapsa #aktywnypies #wymarzonypies