Wymarzony Pies
PORADY

Jak pomóc psu, po stracie przyjaciela

To, że psy mają uczucia, nie ulega żadnym wątpliwościom. To, co dla właścicieli czworonogów od dawien dawna było oczywistością, zostało w końcu oficjalnie potwierdzone przez naukowców (badania na ten temat zostały opisane na przykład w książce How Dogs Love Us). Udowodniono, że psy odczuwają podstawowe emocje, takie jak radość, smutek, gniew czy strach. Nie ma jednak żadnych podstaw, by sądzić, że na tym emocjonalny świat naszych czworonogów się kończy, a każdy właściciel psa na pewno przyzna, że rozpoznaje u swojego pupila dużo więcej stanów emocjonalnych. Czy więc psy przeżywają również żałobę po stracie ukochanego przyjaciela?

Na początku września odszedł od nas Timi. 13 lat to wiek jeszcze niezbyt sędziwy jak na bolończyka, jednak choroba serca dała się mu mocno we znaki podczas ostatnich miesięcy życia. My – ludzie – świadomi problemu zdrowotnego, podający mu codziennie garść leków prosto do pyska (Timi doszedł do absolutnej perfekcji w wypluwania tabletek, jego rekordy to 15 minut po podaniu), jeżdżący coraz częściej do weterynarza po zastrzyki przynoszące chociaż odrobinę ulgi i obserwujący marniejące z każdym dniem drobne kochane ciałko, dostaliśmy poniekąd szanse, aby choć trochę przygotować się na nadchodzącą stratę. Jeśli na coś takiego w ogóle można się przygotować..

Pewnego dnia małe serduszko nie wytrzymało. Pękło. A dokładniej pękł jeden z przedsionków serca. W końcu mój mały przyjaciel będzie mógł się spokojnie wyspać, bez kaszlu, bez ciągłego wstawania, bez plucia pianą zalegającą w płucach. Śpij moja kochana kruszyno, bądź szczęśliwy za tęczowym mostem…

W domu została Poppy. Sama. Nie będę się starała zanadto interpretować tego, co czuła, kiedy Timi któregoś dnia po prostu nie wrócił. Strach, niepewność, zaniepokojenie, zdenerwowanie, smutek? Być może to właśnie te uczucia. Oczywiście nie rozumiała, co się stało, gdzie on jest, dlaczego go nie ma. Potem było jeszcze gorzej, bo do tej emocjonalnej mieszanki dołączyła tęsknota oraz samotność. Poppy nigdy nie była sama. Kiedy pojawiła się w naszym domu, została trzecim członkiem czworonożnej bandy. Po śmierci starszej suczki została ona i Timi. Zawsze byli razem. W nocy, rano, po południu, wieczorem. Codziennie przez 6 ostatnich lat. Bawili się razem, spali obok siebie, razem jedli, sprzeczali ze sobą, wspólnie spędzali czas na dworze. Wszystko co robili, robili razem. Do dnia, kiedy Tymka zabrakło. Poppy bardzo przeżyła nieobecność Timiego, do tej pory rozgląda się za nim, kiedy przychodzi pora jedzenia lub wyjścia na dwór. Najgorsze okazały się jednak momenty, kiedy musiała zostać sama w domu. Była to dla niej absolutna nowość. Mieszanka emocji spowodowała u Poppy olbrzymi stres, który zaczął objawiać się wylizywaniem sobie łap i brzucha. Pewnego wieczoru, wylizała się do tego stopnia, że cały brzuch miała czerwony od krwi z podrażnionego języka. Dla nas był to sygnał, że czym prędzej należy podjąć kroki, aby pomóc jej przetrwać ten trudny okres.

Psy, które straciły kogoś bliskiego (czy to człowieka, psa czy innego zwierzaka), mogą okazywać swoje uczucia w bardzo różny sposób. Niektóre z nich mogą nie przejawiać żadnych zachowań związanych ze stratą, dla innych może się to okazać bardzo trudnym doświadczeniem. Każdy pies jest inny, każda sytuacja jest inna i na pewno nie ma jednej uniwersalnej recepty na pomoc zwierzakowi po stracie. Postaram się jednak podpowiedzieć, co możemy zrobić, aby wesprzeć naszego pupila.

WSPARCIE I CIERPLIWOŚĆ

Przede wszystkim, musimy okazać naszemu psu wsparcie. Dla niego bez wątpienia jest to trudny okres. Bliski kontakt z nami, na pewno pozytywnie wpłynie na stan emocjonalny naszego pupila. Pies w wyniku stresu oraz frustracji związanych z utratą przyjaciela, może zacząć przejawiać różne niepożądane zachowania. W ten sposób próbuje sobie poradzić z negatywnymi emocjami, takimi jak smutek, strach, tęsknota czy samotność. Nie powinniśmy karać psa z takie zachowania, ale również za nie nie nagradzać, aby nie uległy wzmocnieniu. Zrozumienie oraz cierpliwość z naszej strony, na pewno pomogą naszemu psu. Dajmy mu trochę czasu, okazujmy mu wsparcie oraz dużo miłości w tych ciężkich chwilach.

ZDROWIE

Jeśli nasz pies mocno przeżywa stratę, powinniśmy również zwrócić szczególną uwagę na stan jego zdrowia. Niektóre psy w wyniku negatywnych emocji mogą wykazywać brak apetytu, utratę wagi oraz ogólne pogorszenie się stanu zdrowia lub tak jak Poppy – przejawiać zachowania związane ze stresem, jak na przykład wylizywanie łap, które mogą wpłynąć na zdrowie zwierzaka. W takich przypadkach najlepiej skonsultować się z weterynarzem lub behawiorystą, którzy podpowiedzą jak odpowiednio pomóc pupilowi.

RUTYNA ORAZ POMOC BLISKICH

Warto trzymać się również dawnej rutyny. Powtarzalność oraz przewidywalność tego co wydarzy się w psim życiu, ma duży wpływ na poczucie bezpieczeństwa oraz na komfort życia psów. Czasem jednak, jeśli dla psiaka poważnym problemem okazuje się zostawanie samemu w domu, warto poprosić o pomoc członków rodziny, przyjaciół czy profesjonalnego petsittera. Mogą oni pomóc ograniczyć momenty rozłąki. Poppy od incydentu z wylizanym brzuchem, codziennie w godzinach pracy szczęśliwa spędza czas na kanapie u moich dziadków. Bardzo skutecznie zapobiegło to występowaniu zachowań związanych ze stresem oraz pozytywnie wpłynęło na jej samopoczucie.

ZABAWY I STYMULACJA UMYSŁOWA

Zajęcie pupila różnymi zabawami oraz grami umysłowymi, zdecydowanie pozytywnie wpłynie na poprawę jego humoru. Zabawy węchowe, różne zabawki z których pies wyciąga przysmaki czy tak zwany „brain work”, wpływają również wyciszająco oraz uspokajająco na nasze czworonogi. Takie zabawy lub nawet zwykła zabawa ulubionym szarpakiem, poprawi psu nastrój i pozwoli zapomnieć o smutkach. Również urozmaicone długie spacery są świetnym sposobem na spędzenie czasu oraz zajęcie psa. Dobrym pomysłem może okazać się także, wybranie się do psiej szkoły na kurs noseworku, rally-o czy agility. Każda forma wspólnego spędzenia czasu z psem, wpłynie na poprawę jego samopoczucia oraz na wzmocnienie naszych relacji.

NOWY CZŁONEK RODZINY

Decyzja o pojawieniu się kolejnego psa, przede wszystkim powinna być decyzją dobrze przemyślaną. Niektórym psom pojawienie się nowego psiaka, może pomóc zapomnieć o utracie przyjaciela. Dla innych zaakceptowanie nowego mieszkańca domu, może okazać się nieco trudniejsze. Wszystko zależy od danego psa oraz sytuacji. Również my ludzie, mamy różne podejścia w tym temacie. Niektórzy z nas potrzebują więcej czasu, aby pogodzić się ze stratą i zacząć myśleć o kolejnym psie. Dla innych taka decyzja jest oczywistością, nad którą nie trzeba się długo zastanawiać. Tak też było w naszym przypadku, dlatego już niedługo w naszych progach powitamy nowego członka rodziny. Myślę, że jego obecność bardzo pomoże również Poppy, dla której samotność okazała się być nie do zniesienia. Nowy psiak wniesie nową energię oraz wiele pozytywnych emocji w życie nas wszystkich. A Timi na zawsze pozostanie w naszych sercach!

  Komentarze

 • Bartosz 2017-10-19 Odpowiedz

  Dlatego dla mnie samo posiadanie psa jest już w jakiś sposób bolesne, bo wiem, że będę żył dłużej niż on – takie trochę to dobijające… Ale z drugiej strony mogę dać jakiemuś potrzebującemu pieskowi dom i obdarować go swoim nadmiarem miłości.

 • Agnieszka 2017-10-19 Odpowiedz

  Właśnie kilka dni temu musieliśmy uśpić naszą sunię, 16-letniego owczarka niemieckiego. Była już bardzo chora. Został nam beagle, który spędzał z nią każdą chwilę. Teraz straszny płacz Karmela szarpie naszymi sercami. On ciągle chodzi i szuka jej, płacząc przy tym rozpaczliwie. Nie je, i cierpi. To jest straszne.

Daj nam znać, co o tym myślisz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WSPÓŁPRACUJEMY Z

 • 💥CAPSY💥

Winnie dziś po raz pierwszy spróbował nowych Capsów od @lata_kita ! 🐶🐾 Te smakołyki to treningowa wersja klasycznej kity, w nieco nowej, innej formie. 🤩🐕 Od pewnego czasu miałyśmy okazje testować je podczas naszych szkoleń i dziś przychodzimy do Was z małym podsumowaniem naszych wrażeń! 🐕🌈🍪 

💥 SKŁAD - Dokładnie ten sam co tradycyjnej Lata Kity, tzn. mięso wołowe lub indycze z wybranym dodatkiem roślinnym. Żadnych zbóż, konserwantów czy innych niepotrzebnych składników. Najlepsze co psi brzuszek może dostać! 

💥 SMAK - reakcja psów mówi sama za siebie - pyszne! Psiaki szaleją za capsami, dzięki czeku świetnie sprawdzają się one jako nagroda w czasie szkolenia psa! 

💥 FORMA - capsy to nowa odsłona tradycyjnych pasków Lata Kity, tym razem w mniejszych kawałkach. Są one wygodne do podania, nie musimy (choć wziąć możemy) łamać pasków na mniejsze kawałki, tylko od razu wyciągamy gotowy do podania przysmak. Świetnie sprawdzają się w czasie treningów i spacerów! 

💥 OPAKOWANIE - małe, poręczne i wygodne. Łatwo się je otwiera i można ponownie zamknąć, dzięki czemu capsy się nie wysypią i pozostaną świeże. Ta forma świetnie sprawdza się w czasie treningów, spacerów czy wyjazdów. 

My i nasze psiaki już pokochaliśmy capsy i coś czuję, że na stałe trafia do naszego psiego plecaka! 🐕🎒Czy chcielibyście także zobaczyć je w szkolnym sklepiku? 😉

#latakita #przysmaki #przysmakidlapsów #psieprzysmaki #smakołyki #jedzeniedlapsa #psieakcesoria #psiezakupy #zdrowyprzysmak #zdrowejedzenie #capsy #pieski #pieskieżycie #dlapsów #psiegadżety #szafapsiary #pies
 • Jak Wam minął weekend? 🐕🌈 Kto już odczytał nasz sierpniowy newsletter, 💌 ten wie, że polecałyśmy w nim strony i grupy zbierające psiolubne noclegi, restauracje i miejsca na spacery! 🐕🌳🌿 I tak wczoraj korzystając z pięknej pogody i całkowicie wolnego dnia, na jednej z tych grup znalazłyśmy super miejsce na spacer z psem (jak się okazało dość popularne) - okolice ujścia rzeki Liwiec do Bugu w Kamieńczyku. 🥰 Słońce, łąki i woda - czyli wszystko czego pieskom do szczęścia potrzeba! 🐕❤️🐾 

A Wam jak minął weekend? ☺️🤸🏼‍♀️ 
Ps. A kto jeszcze chce dołączyć do naszego newslettera i co miesiąc dostawać od nas psiarską wiadomość, link znajdzie w naszym bio! 😉💌🐾 
#niedziela #takaniedziela #spacerek #lato #wakacje #wakacje2020 #wakacjewpolsce #wakacjezpsem #spacerzpsem #natura #łąka #nadrzeką #rzeka #relaksik #zawszezpsem #pieskiezycie #bug #aktywnaniedziela #aktywnypies #wedrowkizpsem
 • Jakie hobby ma Twój pies? 🐶❤️ 

Nasze psy mają różne pasje i predyspozycje. 🐕💪🏻 Bardzo często przyczyną frustracji w trakcie treningów, nie jest to, że pies nie jest w stanie się czegoś nauczyć, tylko to że tego nie lubi! 👎🏻😤 Dlatego zawsze psia aktywność powinna być dobrana do możliwości i preferencji nasze psa. 🤩🐾 

Kiedy zaczynałam swoją przygodę szkoleniową z Lexi postawiłam na posłuszeństwo. 🐕🏅Uczyłam Lexi chodzenia przy nodze, zmiany pozycji i zostawania w miejscu. 🖐🏻👈🏻 Nie szło nam W OGÓLE! ❌ Lexi uczyła się tych zachowań, ale to nie było to, coś „nie klikało”, a z treningów rally-o wracałam zła i niezadowolona. 😠 Lexi najpewniej też. Żadnej z nas wspólna praca nie sprawiała przyjemności. 😐 W naturze mojego terriera nie leżało siedzenie w miejscu i pozostawanie blisko mnie. I BYŁO TO OK! 🤩❤️ Wtedy też postawiłyśmy na inny sport, dziś myślę, że skrojony na miarę potrzeb mojego psa - łączący w sobie aktywność fizyczną i stymulację umysłową💪🏻🧠 oraz naukę wzajemnej komunikacji i dużą swobodę. ↔️🤸🏼‍♀️ Agility odmieniło nasze życie, także to codzienne, ponieważ regularne treningi dają nam możliwość zaspokojenia naturalnych potrzeb i popędów Lexi. ⚡️Dlatego właśnie psia aktywność jest tak ważna w psim życiu, a jeszcze ważniejsze jest to, aby została ona dobrana do naszego psa! 🐕💪🏻❤️

Są psy, które kochają posłuszeństwo, rally-o czy obi. Są psy których pasją jest tropienie czy nosework. Dla innych ulubioną aktywnością będzie frisbee czy agility. Nie dowiesz się co tak na prawdę lubi Twój pies, dopóki tego nie spróbujesz! 💪🏻🐾 

A na koniec mamy dla Was wyzwanie! 🌈 Został nam jeszcze cały miesiąc wakacji, dla wielu z nas miesiąc większego luzu, odpoczynku, urlopów, kiedy dni są jeszcze dłuższe! 😉 Spróbuj w sierpniu czegoś nowego ze swoim psem! 💥🔥 Zapisz się na trening, znajdź pomysł na aktywność w internecie czy poproś o pomoc kogoś z facebookowe grupy! Nie ma znaczenia jak zaczniesz, ważne, że to zrobisz! 🤩🐕💪🏻 
I koniecznie daj nam znać jak Wam się podobało! 👇🏻❤️ POWODZENIA! 

#aktywnypies #wymarzonypies #treningzpsem #psiesporty #wakacjezpsem #wakacyjnewyzwanie #wyzwanie #sierpień #wakacje #wakacjezpsem #piesnaurlopie #psiesprawy
 • Cześć! 👋 Tu Julka! 🙃

Pewnie już mnie gdzieś widzieliście i może nawet czytaliście moje posty, które od czasu do czasu się tu pojawiają. 📝🐾 Dziś powiem Wam trochę więcej o sobie, chociaż muszę przyznać, że nie jest to łatwe. 🙊

Jestem częścią Wymarzonego psa już prawie dwa lata. 🐕✨ Rozmowa o pracę z Basią była jedyną w moim życiu, na której się nie stresowałam - gadałyśmy w końcu o pieskach 🦮💞 i od razu złapałyśmy wspólny język! 🌈💫

🔸 Ludzie mówią, ze mam tendencje do rozgadywania się, a ja po prostu lubię szczegółowo przedstawiać swoje myśli. 😅💡

🔸 Od małego otaczają mnie zwierzęta. 🐶🌀 Miałam w życiu już kundelka, owczarka niemieckiego i westie, ale to mój obecny pies - Gaja, zasłużył na miano mojego „wymarzonego psa”. 💘 Jako mała dziewczynka wychowywałam się też z kotami, 🐈🐈 a jako nieco starsza dziewczyna przez kilka lat jeździłam konno. 🐎

🔸 W mojej pracy najbadziej lubię (kolejność nieprzypadkowa): kontakt z ludźmi, 🙋‍♀️ pracę z psim umysłem 🧠 oraz to, że mogę do niej przychodzić w legginsach i trampkach! 😜👟

🔸 Miałam być grafikiem komputerowym, 🖌💻 ale porzuciłam tę drogę na rzecz Psychologii Zwierząt - i to była najlepsza decyzja mojego życia! 🐶🎓

🔸 Moim największym marzeniem jest zamieszkać w domku na wsi, mieć pełno zwierząt i oczywiście stadko psów! 🏡🐕🐕🐕

🔸 Mimo, ze swoją przygodę z psami zaczynałam od pracy węchowej, dziś największą frajdę sprawiają mi treningi posłuszeństwa.🏅💪🏻 Moją ulubioną metodą uzyskiwania zachowań jest kształtowanie, a największa satysfakcję sprawia mi praca z psami reaktywnymi.💥

To tyle, ten post pisałam ja! 🤩 Cieszę się, że mam możliwość pracy z tak fantastycznymi ludźmi i ich psami! 😉

Fot. Karolina Mazur @km_dogphotos 
#trenerpsow #szkoleniepsow #poznajmysie #czesc #kobiecybiznes #kobietywbiznesie #dziewczynyrządzą #pieskiezycie #zyciepsiarza #psiara #zawszezpsem #kochampsy #pieskiezycie #spelniamymarzenia #najlepszapracanaświecie
 • Znacie ten stan, kiedy Wasz psiak robi coś niedozwolonego i udaje, że nie wie o co chodzi? 🤷🏼‍♀️❓ Na przykład cichaczem wskoczy na łóżko albo dorwie coś z trawnika i niesie to w pysku, udając świętoszka? 👀🙊 Jak myślicie, czy nasze psy rzeczywiście są zdolne do takich „oszustw”? 🤫😉

#zwierzakikfs #instawtorek_kfs #kobiecafotoszkoła #pieswposcieli #piesnałóżku #piesnałożezawszemoże #psirelax #grzecznypies #pokryjomu #mnietuniema
 • 💥📣 NOWA LOKALIZACJA SZKOLEŃ 📣💥

🌴🌈⭐️ Słyszałyśmy, że na 👉Pradze Południe👈 jest mnóstwo wymarzonych psiaków, 🐕🤩 musimy to jednak sprawdzić osobiście 🔍 i dlatego już w sierpniu zawitamy do 📍Parku Skaryszewskiego z naszym kursem z posłuszeństwa! 🐶🏅

Na Wasze prośby już teraz tworzymy także nową grupę na 📍Ochocie! 🙋‍♀️🐕💪

🔸 PARK SKARYSZEWSKI
• ZAJĘCIA W PONIEDZIAŁKI ➡️ START 10 SIERPNIA o 18.00
– zajęcia poprzedzone webinarem teoretycznym

🔸 AL. KRAKOWSKA 279
• ZAJĘCIA W SOBOTY ➡️ START 8 SIERPNIA o 12.00
– zajęcia poprzedzone webinarem teoretycznym

Link do szczegółów oraz zapisów znajdziecie w naszym bio! 

A terminy pozostałych kursów w sierpniu, 🐶🎓 ogłosimy juz w najbliższą sobotę! 🎉🙃 STAY TUNED! 

Zapraszamy także do kontaktu:
☎️ 605611899
📧 wymarzonypies@gmail.com

#szkoleniepsow #szkoladlapsow #pieswwarszawie #warszawa #latowmiescie #pragapoludnie #parkskaryszewski #aktywnypies #saskakepa #praskipiesek #warszawskipies
 • Co dwa owczarki, to nie jeden! 🐶🐶 Fredzio i Luna przyjechali do nas na szkolenie z Mazur! 🐕💪🏻 Uwielbiam pracować z rodzeństwem i móc obserwować zarówno podobieństwa, jak i już teraz dobrze widoczne różnice między psiakami! 🔍🐾 #owczarekniemiecki #owczarekniemieckidługowłosy #szczeniak #szczeniaki #pieskidwa #owczarkowelove #pieszmazur #szkoleniepsow #treningzpsem #rodzeństwo #rodzenstwoidealne #bratisiostra #fredzio #luna
 • Cześć! 👋 To ja, Basia. 

Rzadko się Wam pokazuję, bo nie lubię stać w pierwszym rzędzie, 🙈 ale chyba najwyższa pora to zmienić! 😉🤩

To właśnie w mojej głowie zrodził się kiedyś pomysł miejsca dla psów i psich opiekunów, gdzie wspólnie będą mogli spełniać swoje marzenia. 🐕✨ I tak powstał Wymarzony pies... ale tę część historii juz znacie, a dziś chcę żebyście lepiej poznali mnie! 🙋‍♀️

🔸 Zawsze byłam nieśmiała i nie lubiłam się wychylać z szeregu, sama siebie więc codziennie zaskakuję tym, jak świetnie odnajduję się w prowadzeniu własnej firmy i zarządzaniu naszą wymarzoną ekipą! 🧐💪

🔸 Jako dziecko marzyłam o tym, aby zostać paleontologiem i badać dinozaury. 🦖🦕 A że spełnianie marzeń jest moją pasją, to pewnego dnia zostałam magistrem paleontologii. 📜🎓 Jakoś tak później wyszło, że z dinozaurów, przebranżowiłam się na psy. 🐕😉

🔸 Uwielbiam podróże i poznawanie życia ludzi w innych zakątkach świata. 🗺✈️ Swój kawałek raju odkryłam w Tajlandii, a w najbliższym otoczeniu szczególnie bliska mojemu sercu jest Puszcza Białowieska. 🌳🌲 W tych dwóch tak skrajnie różnych miejscach, czuję się jak w domu! 💕🏡

🔸 Codziennie mogłabym jeść pizzę! 🍕🍕🍕 (Chociaż umówmy się.. kto by nie mógł!)

🔸 Marzę o tym, aby psi opiekunowie dobrze rozumieli potrzeby i komunikację swoich psów. 👩↔️🐶 Codziennie po trochu spełniam to marzenie, zmieniając rzeczywistość psio-ludzkich rodzin w naszej szkole! 🐾

Ten post pisałam ja, tak jak większość postów na naszych profilach! 📝 Cieszę się, że mam możliwość uczestniczyć w życiu Was i Waszych psiaków, czy to w czasie szkoleń i konsultacji, czy po prostu czasami na ekranie Waszego telefonu! 😉🥰

Miłego środowego spaceru! 
✌️❤️

Fot. Karolina Mazur @km_dogphotos 

#czesc #poznajciemnie #omnie #trenerpsow #marzycielka #opiekunpsów #psiara #psiamatka #psiamatkawariatka #zawszezpsem #kobietaniezalezna #kobiecebiznesy #kobietawbiznesie #kobiecybiznes