Treningi

Dlaczego pies macha ogonem?

Pewnie nie raz zdarzyło się Wam być świadkiem sytuacji, kiedy podczas spotkania dwóch obcych psów, nagle pada zdanie “polubili się, proszę zobaczyć jak latają im ogony”. Powszechnie merdający psi ogon uznawany jest za sygnał, że pies odczuwa radość lub przyjemność. Nic jednak bardziej mylnego.

Psy do komunikacji używają całej gamy różnych sygnałów wysyłanych przez swoje ciało. Machanie ogonem jest niczym innym, jak właśnie jednym ze sposób na przekazanie informacji drugiemu osobnikowi. Związane jest ono z silnymi emocjami, takimi jak radość, ale również niepewność czy złość.

Szczenieta zaczynają machać ogonami w wieku około 1,5 miesiąca. Wtedy zaczynają komunikować się ze swoim rodzeństwem oraz matką. Kilku dniowe szczeniaki nie machają ogonami, chociaż zapewne picie mleka mamy, sprawia im wielką radość. Potrzeba machania ogonem pojawia się razem z potrzebą komunikowania się z innymi członkami psiej rodziny.

Zakładając, że machanie ogonem związane jest z różnymi emocjami, możemy wyciągnąć wniosek, że psy muszą merdać na różne sposoby. Jak więc rozpoznać, jakie emocje odczuwa pies machający ogonem? Należy tutaj zwrócić uwagę na to w jakiej pozycji pies trzyma ogon oraz jak szybko nim porusza. Jak się okazuje istotne jest również to, w którą stronę pies macha ogonem!

Wysoko uniesiony ogon wiąże się z pobudzeniem, pewnością siebie lub nawet agresją. Pies unoszący ogon odsłania odbyt, uwalniając tym samym swój zapach z gruczołów okołoodbytowych. Pies odczuwający negatywne emocje, takie jak strach, stres, niepewność czy przygnębienie, opuści nisko ogon lub podkuli go między nogami, blokując w ten sposób wydzielany zapach. Swobodnie idący pies ma ogon luźno opuszczony. Lekkie napięcie oraz podniesienie ogona, może oznaczać ciekawość lub czujność. Oczywiście musimy pamiętać, że ze względu na różnorodność rasową, psy mogą trzymać swobodnie ogon w różnych pozycjach i nie zawsze ruchy ogona będą tak klarowne.

To jak szybko pies macha ogonem, związane jest z natężeniem emocji, jakie odczuwa. Powolne ruchy ogona mogą oznaczać niepewność bądź zainteresowanie. Szybkie machanie połączone z wychyleniem ogona w górę i w dół zna chyba każdy, na kogo w domu czeka ukochany pupil. Również unieruchomienie ogona niesie za sobą jakąś informację i może być związane na przykład z czujnością lub oczekiwaniem.

Naukowcy zajmujący się badaniem psich mózgów, zupełnie przypadkiem odkryli zależność pomiędzy odczuwanymi przez psa emocjami, a wychylaniem ogona w prawą bądź w lewą stronę. I tak, pozytywne emocje takie jak radość, zainteresowane czy pobudzenie, powodują u psów machanie ogonem w prawą stronę (są to emocje, za które odpowiedzialna jest lewa półkula mózgu). Natomiast negatywne emocje, takie jak strach czy niepewność, odznaczają się silniejszymi machnięciami w lewym kierunku (za które odpowiada prawa półkula).

Do zrozumienia tego co pies chce przekazać oraz co czuje, nie wystarczy jednak sama obserwacja ruchów ogona. Zawsze należy zwrócić uwagę na całe ciało psa oraz wszystkie sygnały, które wysyła.

GIF

Jak myślicie, co Lexi komunikuje swoim ogonem? Widzicie jak wyraźnie macha nim w prawą (z punktu widzenia psa) stronę?

Mała podpowiedź – w ręku trzymałam szynkę.

Źródła:

Oczami psa. Alexandra Horowitz, 2013

Dlaczego pies merda ogonem. Desmond Morris, 1986

Asymmetric tail-wagging responses by dogs to different emotive stimuli. Quaranta A., Siniscalchi M., Vallortigara G., 2007