Inne Treningi

Spacer z psem – jak powinie wyglądać?

W języku polskim funkcjonuje związek frazeologiczny należy się jak psu buda. Powiedzenie to jest już wiekowe i zwłaszcza w miastach zupełnie nieaktualne, ale my mamy dla niego swoją własną alternatywę. Co powiesz na należy się jak psu… spacer! Tak! To właśnie spacer jest jedną z najważniejszych i najbardziej podstawowych potrzeb każdego psa. To nie tylko czas na zaspokojenie potrzeb fizjologicznych, ale także potrzeb związanych z aktywnością fizyczną, eksploracją, węszeniem czy kontaktem socjalnym. Dziś podpowiadamy co zrobić, żeby codzienne spacery dla naszego psiaka stały się prawdziwą przygodą!

To właśnie spacer jest jedną z najważniejszych i najbardziej podstawowych potrzeb każdego psa. To nie tylko czas na zaspokojenie potrzeb fizjologicznych, ale także potrzeb związanych z aktywnością fizyczną, eksploracją, węszeniem czy kontaktem socjalnym.

Dlaczego spacer z psem jest tak ważny ?

Spacer z psem to temat mogłoby się wydawać zupełnie błachy. Każdy psi opiekun przecież codziennie spaceruje ze swoim pupilem i większość z nas nie widzi w tym większej filozofii. Dlaczego więc spacer jest jednym z najczęściej poruszanych tematów w czasie szkoleń indywidualnych i konsultacji behawioralnych? To właśnie w złej organizacji spacerów i w nie zaspokojeniu psich potrzeb, kryje się przyczyna wielu psich problemów, a czasami nawet drobne zmiany w spacerach, potrafią przełożyć się na codzienne zachowanie naszych pupili. Spacer dla psa to czas na prezentowanie wszystkich najważniejszych zachowań, takich jak swobodna eksploracja czy potrzeba fizycznego i psychicznego zmęczenia. Dzięki spacerowaniu pies poznaję otoczenie i mierzy się z różnymi sytuacjami. To także doskonały moment dla zwierzęcia i jego opiekuna na budowanie więzi i wzajemnej komunikacji oraz doskonalenie rozmaitych umiejętności

Spacer dla psa to czas na prezentowanie wszystkich najważniejszych zachowań, takich jak swobodna eksploracja czy potrzeba fizycznego i psychicznego zmęczenia.

Błędy spacerowe

Czasami zdarza się, że denerwujemy się na naszego psa za brak posłuszeństwa na spacerze. Nie podoba nam się, kiedy psiak ciągnie w kierunku innych psów, zjada resztki pozostawione na trawniku lub kiedy nie wraca na nasze zawołanie. Wiele z tych problemów wynika z tego, że nie nauczyliśmy naszego psiaka tego, jak powinien się zachowywać. Psy dużo chętniej powtarzają te zachowania, które przynoszą im jakąś korzyść. Nie zawsze jednak te same zachowania są korzystne z naszego punktu widzenia. Wiele problemów z zachowaniem naszego pupila, wynika z tego, że nie ma on możliwości zaspokojenia swoich naturalnych potrzeb. Przykładowo – jeśli prowadzimy psa na spacerze na zbyt krótkiej smyczy, która nie daje mu wystarczającej swobody oraz uniemożliwia węszenie i poznawanie otoczenia, prędzej czy później pojawi się u nas problem z ciągnięciem na smyczy.

I tu trzeba zadać sobie pytanie – czy aby na pewno nasz spacer z psem wygląda tak jak powinien? 

Czas spaceru

Podstawowa zasada udanego spaceru z psem jest taka, że spacer powinien być odpowiednio długi oraz dopasowany do potrzeb i możliwości naszego psiaka. Zwłaszcza, gdy mamy młodego i aktywnego psa spacer powinien być długi. Taki pies nie zadowoli się szybkim przejście na około bloku i nie zdąży w tym czasie zaspokoić wszystkich swoich potrzeb. Dlatego też w ciągu dnia powinnyśmy wygospodarować czas na przynajmniej jeden długi spacer z naszym pupilem. Jeśli brakuje nam na to czasu, dobrym pomysłem może okazać się skorzystanie z pomocy petsittera, który zabierze naszego psiaka na długi i ciekawy spacer, kiedy my będziemy jeszcze w pracy. Jak długi powinien być ten spacer? Wszystko zależy od naszego psa – powinnyśmy obserwować zachowanie naszego pupila zarówno w czasie spaceru, jak i poza nim i sami ocenić czy nasze obecne spacery są dla niego wystarczające.

A czy spacer z psem może być za długi? Może, na przykład jeśli jesteśmy opiekunami starszego psa czy szczeniaka, który dopiero wychodzi na pierwsze spacery. Jednak dla większości dorosłych i zdrowych psów, nie istnieje coś takiego jak zbyt długi spacer!

Podstawowa zasada udanego spaceru z psem jest taka, że spacer powinien być odpowiednio długi oraz dopasowany do potrzeb i możliwości naszego psiaka. | Spacer z psem

Słaba komunikacja

Wyjście na zewnątrz dla wielu psiaków jest najbardziej wyczekiwanym momentem w ciągu doby. Niektórzy opiekunowie jednak zamiast traktować spacer jako przyjemne spędzania czasu, odbierają go jako przykry obowiązek. Tym bardziej jeśli na spacerach pojawią się różne problematyczne zachowania, spacerowanie sprawia nam coraz mniejszą przyjemność i przykładamy do niego coraz mniejszą wagę. Czy dostrzegasz w tym błędne koło? Często, aby minuty leciały szybciej, wyciągamy telefon i nie zwracamy większej uwagi na to, co robi nasz pies. Co więcej, nie zwracamy uwagi na to co nasz pies próbuje nam powiedzieć! Kontakt z psem i traktowanie spaceru jako wspólnej aktywności, jest jedną z najważniejszych spacerowych zasad! Dlatego też wychodząc z psiakiem, telefon schowaj do kieszeni i ciesz się czasem, który spędzasz ze swoim pupilem! Dla Ciebie taki spacer będzie także świetną formą odpoczynku i czasem na chwilę wytchnienia od codziennych obowiązków!

Brak kontroli

Czy zdarzyło Ci się spotkać w czasie spaceru samotnego psa, którego właściciel był na drugim końcu parku, lasu czy polany? Taki brak kontroli, nie tylko przeczy naszej poprzedniej zasadzie, ale także uczy psa tego, że w czasie spaceru może robić wszystko co mu się podoba. Oczywiście powinnyśmy zapewnić naszemu psu maksimum swobody w trakcie spacerów, jednak musimy także pamiętać o jego bezpieczeństwie oraz o tym, aby nie zakłócać przestrzeni innych osób i zwierząt w okolicy. Poza bezpieczeństwem, w trakcie spacerów powinniśmy także zapewnić naszemu psu wsparcie, w sytuacjach kiedy może tego potrzebować. Dlatego podczas spacerów nasz pies powinien być zawsze blisko nas, a my powinniśmy mieć nad nim kontrolę. Jeśli psiak nie reaguje na nasze wołanie i komendy, najlepszym kompromisem będzie dla nas długa smycz lub linka. A o tym jak nauczyć naszego psiaka skutecznego przewołania, pisałyśmy tutaj.

Oczywiście powinnyśmy zapewnić naszemu psu maksimum swobody w trakcie spacerów, jednak musimy także pamiętać o jego bezpieczeństwie oraz o tym, aby nie zakłócać przestrzeni innych osób i zwierząt w okolicy.

Monotonne spacery

Nikt nie lubi się nudzić! A już szczególnie nasze czworonogi! Psy chętnie poznają nowe przestrzenie i miejsca pełne nowych zapachów! Warto więc nie tylko urozmaicać trasy naszych spacerów, ale także zabierać naszego psa w nowe miejsce. Jeśli mamy możliwość, dobrze jest przejechać się samochodem lub komunikacją miejską do parku w innej dzielnicy. Czasami kilku minutowa podróż może nas zabrać w zupełnie nowy teren spacerowy! Jeśli nie jesteśmy w stanie przemieszczać się z psem, możemy poszukać różnych ciekawych miejsc w najbliższym otoczeniu. Sam przebieg spacerów także nie powinien być monotonny. Naprzemiennie możemy oferować psu spokojny spacer, przechadzkę połączoną z treningiem lub równoległy spacerowanie z psim kumplem. Dzięki temu nasz psiak nigdy nie będzie spodziewał się tego, co go dziś spotka. A każdy spacer będzie dla niego przygodą!

Wspólny trening i aktywność

O tym dlaczego warto trenować ze swoim psem pisałyśmy już tutaj. Spacer jest idealną okazją do przetrenowania umiejętności naszego psiaka w trudniejszych warunkach. Dodatkowo środowisko miejskie możemy wykorzystać do tak zwanej generalizacji zachowań –  czyli pokazania psu, że ta sama komenda może być wykonywana w różnych sytuacjach. I tak swobodny spacer możemy przeplatać z treningiem, doskonaląc umiejętności naszego psiaka na przykład z posłuszeństwa. Jako forma aktywności świetnie sprawdzą się również wszelkie treningi psich sportów, takich jak nosework, rally-o czy nawet fitpaws w wersji spacerowej. Wspólny trening nie tylko urozmaici spacer, ale także wyniesie umiejętności naszego psa na zupełnie inny poziom i zaspokoi wiele jego potrzeb. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się z naszego webinaru Aktywny pies.

Spacer jest idealną okazją do przetrenowania umiejętności naszego psiaka w trudniejszych warunkach. Dodatkowo środowisko miejskie możemy wykorzystać do tak zwanej generalizacji zachowań -  czyli pokazania psu, że ta sama komenda może być wykonywana w różnych sytuacjach.

Podsumowanie

Ciało naszego psa jest większym stopniu przystosowane do poruszania się niż ludzkie. Oznacza to, że na spacerze powinniśmy zapewnić psu dużo przestrzeni. Wartościowy spacer powinien być odpowiedni długi i nie powinien się kończyć na przejściu wokół bloku. Swobodna eksploracja otoczenia to kolejny temat, o którym nie należy zapominać w trakcie wspólnego spaceru. Węszenie daje psu możliwość zebrania informacji z otoczenia, wymiany zapachów z innymi psami. Do aktywnego spędzania czasu z psem potrzeba trochę wyobraźni – a ta jak wiemy jest nieograniczona. Szukanie smaczków lub ulubionej zabawki w trawie czy wspólna zabawa, to jedne ze sposobów na zwiększenie atrakcyjności spacerów. Spacer powinien być przyjemnością zarówno dla naszego psa, jak i dla nas. Dzięki rozmaitym aktywnością, może stać się prawdziwą przygodą! 

Autor: Julia Skalska
Zdjęcia: Karolina Mazur Fotografia