Inne

Puszcza Białowieska z psem

Jeśli miałabym wskazać moje miejsce na Ziemi, bez wahania wskazałabym Puszczę Białowieską. Od razu wyobrażam sobie siebie w drewnianym domku na skraju Puszczy, przed kominkiem, z kubkiem gorącej herbaty i psem u boku. Ten pradawny las, ostatni w taki w Europie, jest miejscem niezwykłym. Nazywany jest lasem pierwotnym, ponieważ od setek lat żyje własnym życiem. Nie zobaczymy tu drzew posadzonych w równych rządkach, a martwe z pozoru drzewa, których w Puszczy jest pełno, okażą się być pełne życia, dzięki mieszkającym w nich zwierzętom i rosnącym na nich roślinom. Spacery po Puszczy pozwalają przenieść się do innego świata i zupełnie zapomnieć o rzeczywistości. Odnaleźć tu można prawdziwy spokój i harmonię. Każdy kto był Puszczy, dobrze wie co mam na myśli. A kto nie był, powinien sam się przekonać.

Puszcza Białowieska z psem

Cały region okolicy Puszczy Białowieskiej, jest prawdziwym rajem dla psiarzy. Chyba nigdzie indziej w Polsce, czworonogi są tak mile widziane jak tutaj. Bardzo dużo pensjonatów i gospodarzy domów, chętnie przyjmuje psiaki pod swój dach. Wejść z nimi można także do większości restauracji. Spacerując po Puszczy z psem, powinniśmy jednak przestrzegać kilku zasad. Większość szlaków pozwala nam na wstęp z psem, jednak zawsze nasz pupil powinien być na smyczy. Nie chcielibyśmy w końcu, aby udał się w pogoń za uciekającą sarną czy zającem. Ze względu na żyjące tu drapieżniki, mogłoby to być dla niego bardzo niebezpieczne. Spacerując po obszarze Białowieskiego Parku Narodowego, powinnyśmy także mieć przy sobie kaganiec. Możemy zostać poproszeni o jego okazanie. Pamiętajmy, że w Puszczy to my jesteśmy gośćmi i nie powinniśmy zakłócać toczącego się tu życia. Dlatego przestrzegajmy panujących tu zasad.

Puszcza Białowieska to prawdziwy raj dla psiarzy!

Noclegi

Szukając noclegu w okolicy Puszczy Białowieskiej, wygodną opcją jest skorzystanie z portalu Chaty w Białowieży  (portal ma również starszą wersję strony Domki w Białowieży). Jest to strona, która zrzesza właścicieli domów, pensjonatów i agroturystyk z regionu. Wielką jej zaletą dla psiarzy jest to, że w zebranych podstawowych informacjach o każdym noclegu, jest informacja na temat akceptacji zwierząt. Do tej pory nocleg przez portal rezerwowaliśmy trzykrotnie i ani razu się nie zawiedliśmy. Zatrzymaliśmy się w Helenie w Białowieży, Starym Sadzie we wsi Pogorzelce oraz pokoju King w Postołowie (znajdziecie go także jako Domek pod lasem). Ten ostatni polecamy szczególnie (ma opcje 2 lub 5 osobowego pokoju), ponieważ znajduje się na samym skraju Puszczy, a niedaleko jest wielka polana z ostoją żubrów. Nam żadnego żubra nie udało się spotkać, ale widzieliśmy mnóstwo tropów, więc z pewnością ją odwiedzają.

A po długim spacerze po Puszczy, należy się odpoczynek. Najlepiej przy kominku!

Restauracje

W czasie kilku wyjazdów w okolice Puszczy Białowieskiej, tylko raz odmówiono nam wstępu do restauracji z psem. W zdecydowanej większości lokali, psiaki są mile widziane i na wstępie od razu dostają miskę z wodą. A jedzenie tutaj jest pyszne! Pielmieni, solianka, babka ziemniaczana, pierogi z kaszą gryczaną i twarogiem oraz gołąbki z ziemniakami (serio! zamiast mięsa w środku są ziemniaki, pycha!). To tylko niektóre ze specjałów kuchni kresowej, których możecie spróbować po długim spacerze po Puszczy.

Miejsca na pyszny obiad, gdzie Wasz psiak będzie mile widziany, to:

  • Karczma Osocznika w Budach – najlepsza solianka ever oraz chleb wypiekany na miejscu, bochenek kosztuje około 5 zł, niebo w gębie!
  • Babushka Bistro – zarówno ta w Hajnówce i w Białowieży, to właśnie tam w wybrane dni tygodnia podają gołąbki z ziemniakami, warto spróbować
  • Starówka w Hajnówce – polecam pierogi ruskie
  • Pokusa w Białowieży
  • Restauracja Carska w Białowieży
  • Leśny Dworek w Hajnówce

Szlaki

Tras, szlaków i ścieżek w Puszczy Białowieskiej jest pełno. Po większości z nich można poruszać się z psem. Czworonoga nie weźmiemy tylko na spacer po Rezerwacie Ścisłym w Białowieskim Parku Narodowym. Przygotowałam dla Was spis niektórych szlaków i tras, na które możecie wybrać się ze swoim pupilem. Po wszystkich z nich musimy prowadzić psa na smyczy.

Szlaki idealne na spacer z psem:

  • Wilczy Szlak – dł. około 16 km – szlak rozpoczyna się przed Kosym Mostem obok Narewki (w nawigację wpiszcie Parking leśny Kosy Most). Z tego miejsca rozpoczynają się szlaki – Carska Tropinka, Wilczy szlak oraz Tropem żubra (dwa ostatnie zaczynają się tak na prawdę dopiero przy uroczysku Wilczy szlak, do którego trafimy kierując się ścieżką na Kosy Most, a następnie cały czas prosto). Tuż za Kosym Mostem po lewej stronie znajduje się zimowa ostoja żubrów. Wilczy szlak prowadzi aż do Starego Masiewa, skąd musimy wrócić tą samą drogą.
  • Carska Tropinka – dł. około 4 km – trasa zaczyna się na parkingu przed Kosym Mostem. Na samym początku trafiamy na wieżę widokową nad rozlewiskiem rzeki Narewki. Z tego miejsca możemy odbić w lewo w stronę Kosego Mostu, a następnie kierować się na Wilczy Szlak, lub w prawo kontynuując spacer Carską Tropinką, aż do wiaty turystycznej na końcu szlaku. Z tego miejsca musimy wrócić tą samą drogą.
  • Tropem Żubra – dł. około 20 km – trasa rozpoczyna się przed Kosym Mostem i częściowo pokrywa z Wilczym Szlakiem. Po drodze mijamy dwie ostoje żubrów, wieś stare Masiewo, dolinę rzeki Braszcza, a wyprawę kończymy we wsi Babia Góra. Trasa prowadzi w jednym kierunku, a jej pokonanie pieszo zajmuje około 5 godzin. Wrócić musimy tą samą drogą.
  • Wokół Uroczyska Głuszec – dł. około 5,5 km – szlak rozpoczyna i kończy się we wsi Stare Masiewo, tuż przy granicy z Białorusią. Po drodze mijamy zimową ostoję żubrów oraz stary cmentarz ewangelicki. Trasa ma szlak pętelki.
  • Żebra Żubra – dł. około 4 km, jest to ścieżka rozpoczynająca się przy drodze z Białowieży do wsi Pogorzelce (niedługo po wyjeździe z Białowieży po lewej stronie trafimy na parking przy którym rozpoczyna się ścieżka). Ścieżka ta prowadzi do Rezerwatu Pokazowego Żubrów, a całość wyprawy łącznie z wizytą w rezerwacie to około 12 km.
  • Miejsce Mocy – dł. około 5,5 km, ścieżka rozpoczyna się przy drodze między Białowieżą a Hajnówką. Szlak prowadzi do tzw. Miejsca Mocy, czyli pradawnego miejsca kultu słowian. Natrafimy tam na kamienny krąg, który podobno naładowany jest pozytywnym promieniowaniem.
  • Trasy Nordic Walking w Białowieży i Hajnówce – z obu tych miejscowości startują trasy nordic walkingowe w obrębie Puszczy Białowieskiej. Wszystkie świetnie sprawdzą się jako szlaki na dłuższe lub krótsze spacery. W Białowieży mamy 4 takie trasy – Wysokie Bagno ok. 3,5 km, Dziedzinka ok. 9 km (prowadząca obok Dziedzinki, czyli domu Simony Kossak), Białowieski rekonesans ok. 9 km oraz Białowieska Wyprawa ok. 11 km. W Hajnówce szlaków jest aż 7 – Leśna przechadzka ok. 3 km, W pobliżu Krynoczki ok. 9 km, Wokół Sacharewa ok. 11 km, Krajobrazy Czerlonki ok. 9km, Trybami Puszczy Białowieskiej ok. 15 km, Pętla Żubra ok. 15 km, Do Starej Białowieży ok. 21 km. Szczegóły dotyczące tras zamieszczam tutaj (na samym dole strony znajdziecie trzy pliki do pobrania z opisem tras w Białowieży) i tutaj.

Wilczy szlak i … wilczy trop?

Puszcza Białowieska to idealne miejsce na długie spacery z psem! My z pewnością jeszcze nie raz wrócimy i powyższy wpis będziemy uzupełniać o nowe szlaki, restauracje i noclegi. A jeśli Wy macie sprawdzone i polecane miejsca, którymi chcielibyście się podzielić, koniecznie dajcie nam znać w komentarzu lub wiadomości! Udanych spacerów!

    Komentarze

  • Ada 2019-01-14 Odpowiedz

    dzięki za super post, konkretny i taki pocieszający dla psiarzy… bo już myślałam, że na wakacje w Puszczy Białowieskiej mogę jechać tylko bez psa… a tu proszę… super; biorę się za przeglądanie innych postów, z pewnością coś ciekawego dla siebie znajdę; sądze, ze wielu osobom nie chce się pisać komentarzy, ale takie informacje większość psiarzy przyjmuje z wdzięcznością, pozdrawiam serdecznie, Ada

  • Kasia 2019-01-14 Odpowiedz

    Dziękuję pięknie za wpis, przydał się i wróciliśmy zadowoleni z wyprawy z naszym 5 miesięcznym BC. Trasy dobre na spacery, jak i do jazdy rowerowej. Możemy polecić nocleg Białowieskie Sioło i tamtejszą karczmę Osocznicę z jedzeniem, wszystko psiolubne. Carska w Białowieży też była przyjazna dla psa.

    • Anna 2019-01-14 Odpowiedz

      Bardzo rzeczowe informacje. Dziękuję.

Daj nam znać, co o tym myślisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *