Wymarzony Pies
TOP WPISY TRENINGI

Przywołanie idealne – jak je osiągnąć?

Przywołanie jest najważniejszą umiejętnością, jaką powinien mieć każdy pies. Od skuteczności przywołania, zależeć może zdrowie lub nawet życie naszego pupila.
Przywołanie jest najważniejszą umiejętnością, jaką powinien mieć każdy pies. Od skuteczności przywołania, zależeć może zdrowie lub nawet życie naszego pupila. W czasie spacerów nasz pies nie powinien także zakłócać spokoju innych osób i psów. Jeśli zależy nam, aby dać naszemu psu wolną łapę i puszczać go luźno ze smyczy, najpierw powinniśmy nauczyć go skutecznego przywołania.

Przywołanie to trudny wybór

Wołając do siebie psa w czasie spaceru, stawiamy go przed trudnym wyborem. Z jednej strony ma przed sobą atrakcyjne środowisko – ciekawe zapachy, inne psy i ludzi, przejeżdzające pojazdy, uciekające koty i wiele innych bodźców. Z drugiej strony jesteśmy my. To czy nasze przywołanie jest skuteczne zależy od decyzji jaką podejmie nasz pies. Im lepsza będzie nasza relacja z nim i im my będziemy dla niego bardziej atrakcyjni, tym większą mamy szansę na powodzenie.
Wołając do siebie psa w czasie spaceru, stawiamy go przed trudnym wyborem. Z jednej strony ma przed sobą atrakcyjne środowisko - ciekawe zapachy, inne psy i ludzi, przejeżdzające pojazdy, uciekające koty i wiele innych bodźców. Z drugiej strony jesteśmy my.

Na początek

Od czego zacząć naukę przywołania? Przede wszystkim od tego, żeby na spacery zacząć chodzić RAZEM z naszym psem. To znaczy, na czas spaceru telefon wyciszyć i schować do kieszeni, wziąć garść przysmaków, ulubione zabawki i masę pomysłów w głowie, jak urozmaicić naszemu pupilowi spędzony z nami czas! Niech nasze wspólne spacery staną się wspaniałą zabawą i przygodą, a nie nudą rutyną. Proponujmy naszemu psu różne zabawy, treningi i poznawanie nowych terenów. Im nasze spacery z psem będą ciekawsze, tym nasza relacja z nim będzie lepsza, a wybór przed którym go postawimy w momencie przywołania, będzie dla psa prostszy – na naszą korzyść!

Nagrody a skuteczne przywołanie

W nauce przywołanie bardzo ważne są także nagrody. Musimy nauczyć naszego psa, że zawsze, ale to ZAWSZE opłaca mu się przyjść na nasze wołanie, bo mamy dla niego coś fantastycznego. Wybór nagród mamy bardzo szeroki i nie należy ograniczać go do garści suchej karmy. W nauce przywołania nagrody powinny być wyjątkowe, takie których pies nie zdobędzie w żadnej innej sytuacji.

Smakołyki

Najpowszechniejszą i bardzo wygodą nagrodą jest oczywiście jedzenie. Wybór psich smakołyków w sklepach jest przeogromny, musimy więc testować różne smaczki i znaleźć te najlepsze z punktu widzenia naszego psa. Kilka podpowiedzi tu, tu i tu. Jeśli już się to nam uda, to te smakołyki zostawmy tylko na naukę przywołania i miejmy je zawsze przy sobie. Żeby nasze nagradzanie było jeszcze bardziej skuteczne, kiedy nasz pupil już do nas wróci możemy wydawać mu kilka smakołyków po kolei (nie na raz!), tak aby utrzymać go jak najdłużej przy sobie i nauczyć go, że opłaca się przy nas zostać, bo nigdy nie wiadomo na którym smakołyku się skończy.

Zabawka

Dla wielu psów fantastyczną formą nagradzania będzie zabawa. Jeśli nasz psiak kocha się bawić i zabawka jest dla niego świetną motywacją, wykorzystujmy ją w czasie nauki. Najlepiej sprawdzą się tu przeróżne szarpaki czy piłki na sznurkach. Zabawkę zabierajmy ze sobą na spacer i nagradzajmy nią psa za skuteczne przywołanie.

Dla wielu psów fantastyczną form nagradzania będzie także zabawa. Jeśli nasz psiak kocha się bawić i zabawka jest dla niego świetną motywacją, wykorzystujmy ją w czasie nauki.

My!

Trzecia formą nagrody, jaką możemy stosować jest tzw. nagroda socjalna, czyli nasze pochwały i kontakt z nami. W przywołaniu bardzo duże znaczenie ma to, w jaki sposób wołamy psa. Jeśli robimy to oschłym tonem, to raczej nie zachęcimy psa do powrotu. Jeśli jednak będziemy radośnie pokrzykiwać i prawdziwie się cieszyć, kiedy nasz psiak do nas wróci, to sama nasza radość będzie dla niego super nagrodą. I tutaj przestrzegam przed głaskaniem psa czy tarmoszeniem jego głowy w nagrodę – nawet jeśli nasz pupil lubi pieszczoty, kiedy leży zrelaksowany na kanapie, to dla większości psów w czasie spaceru dotyk nie jest nagradzający i możemy nim niemalże zniechęcić psa do powrotów do nas.

Każdy psiak jest inny i sami musimy określić, co dla naszego pupila będzie najlepszą nagrodą, a co nią nie będzie. Jeśli nasz pies nie chce się bawić na zewnątrz, to nie wciskajmy mu zabawki do pyska. Jeśli boi się naszych radosnych krzyków, to wołajmy go spokojnie. Nagroda ma być motywacją dla psa, a jeśli nasz pupil czegoś nie lubi, to tej motywacji nie uda się nam osiągnąć.

Każdy psiak jest inny i sami musimy określić, co dla naszego psa będzie najlepszą nagrodą, a co nią nie będzie.

Zaczynamy trening

Chodzimy już z naszym psem na fajne spacery i zabieramy ze sobą atrakcyjne nagrody. Od czego więc zacząć właściwą naukę przywołania, tak aby nie popełnić żadnych błędów? Przede wszystkim od kontroli środowiska. Naukę wszyskich psich umiejętności powinniśmy zaczynać zawsze w spokojnym miejscu bez zbyt wielu bodźców w otoczeniu. Dopiero w miarę treningów dodajemy rozproszenia i przenosimy się z ćwiczeniami w okolice ruchliwej drogi, wybiegu dla psów czy przystanku autobusowego – na początku będąc w dużej odległości i stopniowo zmniejszając dystans. Jeśli nam nie wychodzi, to znaczy że zadanie jest zbyt trudne dla naszego psa i musimy zmniejszyć nasze wymagania. Zadbajmy także o bezpieczeństwo naszego psiaka – zaopatrzmy się w długą 10 lub 15 metrową linkę, która da nam swobodę w trakcie treningu oraz zapewni naszemu psu bezpieczeństwo.

Jasne sygnały

W trakcie treningu oraz spacerów pamiętajmy także o wydawaniu jasnych sygnałów. Ustalmy jedną komendę lub sygnał i na początku nauczmy naszego psa jego znaczenia! Ile znasz psów, które nie reagują na słowa do mnie, ale jak szalone biegną na hasło masz czy ciastko? Dlaczego tak się dzieje? Najpewniej na skutek źle zbudowanych skojarzeń – do mnie oznacza zapięcie smyczy i koniec swobody, masz znaczy, że będzie jedzenie. Zacznijmy więc od tego, aby nauczyć naszego psa, że komenda do mnie oznacza, że pies ma za nami podążyć, a na końcu czeka na niego fantastyczna nagroda! Przydatnym narzędziem w nauce przywołania jest także gwizdek wysokotonowy, którego dźwięk wykorzystujemy jako sygnał na przywołanie psa. Zaletą wykorzystania gwizdka jest to, że jego dźwięk jest zawsze taki sam, jest pozbawiony emocji i wyraźnie słyszalny dla psa, nawet w głośnym miejscu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wprowadzaniu gwizdka, napisz do nas.

Przydatnym narzędziem w nauce przywołania jest także gwizdek wysokotonowy, którego dźwięk wykorzystujemy jako sygnał na przywołanie psa. Zaletą wykorzystania gwizdka jest to, że jego dźwięk jest zawsze taki sam , jest pozbawiony emocji i wyraźnie słyszalny dla psa, nawet w głośnym miejscu.

Wyczucie czasu

W nauce przywołania kluczowe znaczenie ma nasze wyczucie czasu. Bardzo częstym błędem, jest to, że wołamy naszego psa w złych momentach. Jeśli nasz pupil jest w trakcie zabawy z innym psem, intensywnie wącha trawę czy właśnie udał się w pogoń za kotem, nasze wołanie najpewniej nie przyniesie żadnego efektu, a nasz psiak nauczy się tylko, że może je ignorować. Dlatego nigdy nie wołajmy psa, jeśli wiem, że ten do nas nie przyjdzie! Wyczekajmy odpowiedniego momentu – kiedy psy zrobią przerwę w zabawie, kiedy nasz psiak skończy węszyć i podniesie głowę znad trawnika, czy kiedy kot… no właśnie i tu zdecydowanie przyda się nam wspomniana wcześniej linka, która zapobiegnie takiej pogoni i zagwarantuje psu bezpieczeństwo. Pamiętaj – jeśli Twój pies nie ma potrafi jeszcze wracać na przywołanie, nie puszczaj go luzem!

Nigdy więc nie wołajmy psa, jeśli wiem, że ten do nas nie przyjdzie!

Mniej znaczy więcej

Innym problemem z wyczuciem czasu jest to, że w trakcie spacerów wołamy naszego psa zbyt często lub zbyt rzadko. Jeśli będziemy przywoływać naszego pupila co kilka minut, tym samym nie damy mu wystarczającej swobody na eksploracje i nawet mimo atrakcyjnych nagród, nasz psiak może się zwyczajnie znudzić naszymi ćwiczeniami. W końcu w spacerze nie chodzi o to, aby pies non stop szedł skupiony na nas. Z drugiej strony, jeśli wołamy psa tylko na zakończenie spaceru, uczymy go, ze nasze przywołanie oznacza koniec zabawy i powrót do domu. Dlatego ćwiczenie z przywołania najlepiej wykonywać tylko kilka razy w czasie spaceru i w różnych sytuacjach. Jeśli jesteśmy na wybiegu lub w parku i psiak biega luzem, zawołajmy go na przykład w przerwie w zabawie z innym psem, nagródźmy i dajmy sygnał na powrót do zabawy. Spacerując na smyczy zatrzymajmy się w spokojnej okolicy i tam zróbmy krótki trening związany z przywołaniem. W nauce przywołania nie chcemy, aby nasz pies nauczył się schematów i powrotu tylko w określonych miejscach i sytuacjach.

Grunt do dobra zabawa

I najważniejsza zasada – nauka przywołania zawsze powinna być dobrą zabawą zarówno dla nas psa, jak i dla naszego psa! Jeśli wspólnie będziemy czerpać z niej przyjemności, to mamy duże szanse na powodzenie. Emocje w przywołaniu są bardzo ważne, pamiętaj – Twój pies stając przed tą ważną decyzją ma zawsze sam wybierać Ciebie! Im lepiej będziecie się wspólnie bawić i spędzać czas, tym ten wybór będzie dla niego łatwiejszy, a Wasze przywołanie skuteczniejsze!

Pamiętaj także, że w pracy z psem bardzo istotne są cierpliwość i konsekwencja. Są psy, które naturalnie trzymają się blisko opiekuna, ale są także psy, które naturalnie lubią chodzić własnymi ścieżkami. Nie poddawaj się więc, nawet jeśli wypracowanie idealnego przywołania zajmie Wam sporo czasu, to jest to coś, nad czym warto pracować, aby cieszyć się swobodnymi spacerami z Twoim pupilem!

I na koniec

Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą Wam w dążeniu do osiągnięcia idealnego przywołania! Podziel się z nami swoimi postępami w nauce przywołania w naszych mediach społecznościowych – Facebook / Instagram!

A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o nauce przywołania, zapraszamy Cię na nasze szkolenie z przywołania, w czasie którego szczegółowo poznasz wszystkie aspekty przywołania, a w czasie indywidualnych zajęć praktycznych, będziesz mieć okazję przećwiczyć tę umiejętność pod okiem trenera.

SZKOLENIE Z PRZYWOŁANIA

I najważniejsza zasada na koniec - nauka przywołania powinna być dobrą zabawą zarówno dla Twojego psa, jak i dla Ciebie!

Daj nam znać, co o tym myślisz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WSPÓŁPRACUJEMY Z

  • 🖤🖤 BLACK FRIDAY 🖤🖤

Już jutro startujemy z Black Friday w naszym sklepiku! 🛍 Długo myślałyśmy czym Was tu zaskoczyć, a że akurat przyszły do nas świąteczne zaproszenia prezentowe na szkolenia, to postanowiłyśmy połączyć jedno z drugim! 🤩🎁

👉 I tak tylko jutro zaproszenia na nasze kursy grupowe (stacjonarne i online) oraz webinary kupicie o 20% taniej! 🛒💸 

Jeśli więc planujecie zapisać się na któreś z naszych szkoleń 🐕🏅lub chcecie kogoś na nie wysłać, 😈 to jutro będzie na to najlepszy moment! Czas na realizację zaproszeń to aż 4 miesiące! 📅🐾

A zaproszenia zostają w naszym sklepiku aż do Świąt, 🎅więc jeśli będziecie szukać prezentu dla psa lub psiarza, to wiecie gdzie nas szukać! ❤️

Ps. A w przyszłym tygodniu do sklepiku także trafią świąteczne boxy prezentowe, o których opowiadałyśmy Wam w poprzednim poście! 🐶🎁 Stay tuned!

Ps. A piękne ciasto z Lexi, jest od @frankwarsaw 🍪

#blackfriday #blackweek #promocja #szkoleniepsow #pomyslnaprezent #prezentdlapsiarza #prezentdlapsa #dlapsiarzy #zaproszenie #wymarzonyprezent
  • Świąteczne boxy 🎁🐾 zdecydowanie rozbudziły Waszą ciekawość! 🥰 Do naszego sklepiku trafią już za kilka dni, czekamy jeszcze na ostatnie dostawy, ale już dziś zdradzamy Wam co w nich będzie! 🎅🏻🎄 Boxy podziełyśmy na 4 rodzaje, tak żeby każdy mógł wybrać opcje odpowiednia dla swojego psiaka! 

🎁 Sniff box - czyli zabawa dla psiego nosa, a w nim duża kula węchowa od @psitwor_pl oraz zestaw smakołyków od @lata_kita - klasyczna kita oraz Capsy!
🎁 Brain box - czyli box angażujący nie tylko psi nos, ale i głowę, a w nim zabawka brainworkowa Niny Ottoson (do wyboru będą dwa rodzaje -  Casino i Twister) zestaw smaczków od Lata Kita
🎁 Relax box - dla psiaków, które lubią gryzienie i lizanie, a w nim LickiMata PlayDate, pasta orzechowa @rogydotdog , klasyczna Lata Kita oraz zestaw gryzaków @balto_gryzaki 
🎁 Train box - dla aktywnych psów i psich opiekunów, którzy stawiają na wspólne treningi, a w nim saszetka silikonowa @hunter_poland , zestaw smaków od Lata Kita oraz piłka ażurka JW Pet! 

Każdego rodzaju boxów będzie tylko 10 sztuk, więc kto pierwszy ten lepszy! Szczegóły już wkrótce na naszej stronie! Stay tuned! 🛍🐾 

#idąświęta #swiateczneprezenty #bożenarodzenie #prezentyświąteczne #prezentdlapsa #psieprezenty #akcesoriadlapsa #święta #dlapieska #smakołyki #zabawkadlapsa
  • Na początek zamówiłyśmy kilkanaście opakowań do naszego szkolnego sklepiku! 🛍🐾 Rozeszły się jak świeże bułeczki! Od dawna wiemy, że smakołyki od @lata_kita są najlepsze na treningi, a ich nowa forma jeszcze lepiej sprawdza się w czasie szkoleń! 🐕🏅 Capsy mają wygodne i zamykane opakowanie, są podzielone na kawałki, które łatwo łamią się na jeszcze mniejsze części. I co najważniejsze, psy je uwielbiają! 🐶❤️ Do tego mają świetny skład, więc stanowią zdrową przekąskę! Lexi dostaje Capsy z siemieniem lnianym i ostropestem, ale uwielbia także te z marchewką. 🥕🥕🥕 A Twój psiak ma swój ulubiony smak przysmaków Lata Kity? 🐕💕 

#latakita #capsy #przysmakidlapsów #smakołyki #zdrowypies #zdrowaprzekąska #szkoleniepsow #treningzpsem
  • Jaka jest ULUBIONA zabawka Waszego psa? 🐶🎾🦴🥏 

#zabawa #zabawazpsem #zabawanacałego #zabawkadlapsa #piłka #piłkapiłkapiłka #szarpak #szarpakidlapsów #psiezabawy #aktywnypies #nagroda
  • Aktywność fizyczna i umysłowa mają ogromną wartość w życiu naszych psiaków i mogą przekładać się na ich codzienne zachowanie. 🐕🤸‍♀️ Wspólny trening z psem to fantastyczny sposób na spędzenie czasu! I właśnie dlatego coraz więcej psich opiekunów decyduje się na rozpoczęcie wspólnej pracy z psem, która nie tylko pozwala na zdobycie nowych umiejętności, 🏅🐾 ale także okazuje się być świetną zabawą! 🤩

Już dziś zapraszamy Was na bezpłatny webinar, 💻 w czasie którego opowiemy Wam o aktywnościach i psich sportach, które idealnie sprawdzają się jako urozmaicenie codziennych spacerów. 🐕🌳

Uczestnicy poznają między innymi tajniki Rally-o, Noseworku i Fitpaws, a także dowiedzą się jak samodzielnie rozpocząć treningi ze swoim psem w domu! 🐶💪

Webinar jest zapowiedzią ➡️ startu platformy dla aktywnych psich opiekunów ⬅️, którzy chcą poszerzać swoją wiedzę na temat aktywności z psem i sportów kynologicznych. 🐕🏆 Szczegóły zdradzimy na końcu webinaru! 

Program webinaru:
1. Psie potrzeby - dlaczego aktywność fizyczna i umysłowa są tak ważne w życiu psa
2. Spacer z psem - jak powinien wyglądać
3. Trening z psem, jako forma wspólnego spędzania czasu
4. Aktywności z psem - w domu i na spacerze
5. Sporty kynologiczne - jako forma spędzenia czasu
6. Rally-o - posłuszeństwo sportowe na luzie i jego wykorzystanie w codziennym życiu 
7. Nosework - detekcja zapachów w przystępnej formie
8. Fitpaws - aktywność fizyczna i umysłowa
9. Inne sporty i pomysły na treningi
11. Jak wybrać właściwą aktywność dla siebie

Udział w webinarze jest bezpłatny!

Termin: piątek 4 grudnia o 18.00

Limit miejsc: 500 osób

Uczestnicy spotkania otrzymają także dostęp do jego nagrania.

Zapisy: link w bio!

W razie pytań lub wątpliwości, zapraszamy do kontaktu!
  • Ćwiczycie czasem psie zadki? 🙃😉 Czy wiecie, że Fitpaws, czyli fitness dla psów, to nie tylko świetny sposób na wzmocnienie kondycji psa, ale także na zbudowanie świadomości jego ciała? 🤸🏼‍♀️💪🏻 Treningi fitpawsowe mogą także pomóc nam w uniknięciu ewentualnych kontuzji i urazów, a nawet uchronić naszego psiaka przed stanięciem na szkło w trakcie spaceru? 🍾❌ Psiak świadomy swojego tyłu i łap, szybko przeniesie swój ciężar ciała na inne łapy, aby uniknąć zranienia. 🤩 A to tylko jedna z wielu zalet psiego fitnessu! 🐶💡

Foto. Karolina Mazur @km_dogphotos 
DogModel: Zaraza @zaraza_corder_bollie 

#fitpaws #fitnessdlapsów #trenerradzi #trenerosobisty #szkoleniepsow #fitness #fitdog #zdrowypies #sportowypies #aktywnypies
  • Dziś skończyłam 30 lat! 🎂🎉 Ostatnio przeglądając zdjęcia z początków istnienia Wymarzonego psa, nie mogłam uwierzyć, jak długą drogę przeszłam jako trener i przedsiębiorca! 🐕💕 Gdyby 10 lat temu ktoś powiedział mi, jak będzie wyglądało moje życie w dniu 30tych urodzin, raczej bym mu nie uwierzyła. 🙃 A tymczasem jestem tu gdzie jestem i od ponad 6 lat mam możliwość realizacji własnych marzeń i pomocy w ich spełnianiu innym! ❤️ To wszystko czego dziś potrzebuję! Dziękuję wszystkim, którzy wspierają mnie każdego dnia i dziękuję Wam wszystkim za to, że jesteście ze mną - bez Was nie byłoby Wymarzonego psa, a ja nie byłabym tym kim jestem! 🥰 Wasze zdrowie! 🥂 
#urodziny #30urodziny #trzydziestka #wymarzonypies #najlepszego #kartkazżyczeniami
  • Coraz więcej właścicieli psów korzysta z pomocy petsittera w codziennych spacerach oraz w czasie dłuższych wyjazdów. 🐕 Praca opiekuna zwierząt na pierwszy rzut oka może wydawać się prosta i przyjemna, 🐶❤️ jednak wcale nie jest ona taka łatwa jak się wydaje, a podczas opieki petsitter bierze na siebie odpowiedzialność jaką jest zadbanie o komfort i bezpieczeństwo psiaka. 💪🐾

Jak wygląda praca petsittera, jak wybrać właściwego opiekuna, a także na co przygotować się chcąc zostać petsitterem – dziś na te i inne pytania odpowiada jedna z naszych petsitterek Karolina z @kiwaandme 🥝

Zapraszamy na naszą stronę 👉 Link w bio! 
#petsitter #opiekunpsów #opiekanadpsem #opiekanadpsemwarszawa #dogwalker #spacerzpsem #nowywpis #psiblog