Wymarzony Pies
PORADY

Przywołanie idealne – jak je osiągnąć?

Przywołanie jest najważniejszą umiejętnością, jaką powinien mieć każdy pies. Od skuteczności przywołania, zależeć może zdrowie lub nawet życie naszego pupila.
Przywołanie jest najważniejszą umiejętnością, jaką powinien mieć każdy pies. Od skuteczności przywołania, zależeć może zdrowie lub nawet życie naszego pupila. W czasie spacerów nasz pies nie powinien także zakłócać spokoju innych osób i psów. Jeśli zależy nam, aby dać naszemu psu wolną łapę i puszczać go luźno ze smyczy, najpierw powinniśmy nauczyć go skutecznego przywołania.

Przywołanie to trudny wybór

Wołając do siebie psa w czasie spaceru, stawiamy go przed trudnym wyborem. Z jednej strony ma przed sobą atrakcyjne środowisko – ciekawe zapachy, inne psy i ludzi, przejeżdzające pojazdy, uciekające koty i wiele innych bodźców. Z drugiej strony jesteśmy my. To czy nasze przywołanie jest skuteczne zależy od decyzji jaką podejmie nasz pies. Im lepsza będzie nasza relacja z nim i im my będziemy dla niego bardziej atrakcyjni, tym większą mamy szansę na powodzenie.
Wołając do siebie psa w czasie spaceru, stawiamy go przed trudnym wyborem. Z jednej strony ma przed sobą atrakcyjne środowisko - ciekawe zapachy, inne psy i ludzi, przejeżdzające pojazdy, uciekające koty i wiele innych bodźców. Z drugiej strony jesteśmy my.

Na początek

Od czego zacząć naukę przywołania? Przede wszystkim od tego, żeby na spacery zacząć chodzić RAZEM z naszym psem. To znaczy, na czas spaceru telefon wyciszyć i schować do kieszeni, wziąć garść przysmaków, ulubione zabawki i masę pomysłów w głowie, jak urozmaicić naszemu pupilowi spędzony z nami czas! Niech nasze wspólne spacery staną się wspaniałą zabawą i przygodą, a nie nudą rutyną. Proponujmy naszemu psu różne zabawy, treningi i poznawanie nowych terenów. Im nasze spacery z psem będą ciekawsze, tym nasza relacja z nim będzie lepsza, a wybór przed którym go postawimy w momencie przywołania, będzie dla psa prostszy – na naszą korzyść!

Nagrody a skuteczne przywołanie

W nauce przywołanie bardzo ważne są także nagrody. Musimy nauczyć naszego psa, że zawsze, ale to ZAWSZE opłaca mu się przyjść na nasze wołanie, bo mamy dla niego coś fantastycznego. Wybór nagród mamy bardzo szeroki i nie należy ograniczać go do garści suchej karmy. W nauce przywołania nagrody powinny być wyjątkowe, takie których pies nie zdobędzie w żadnej innej sytuacji.

Smakołyki

Najpowszechniejszą i bardzo wygodą nagrodą jest oczywiście jedzenie. Wybór psich smakołyków w sklepach jest przeogromny, musimy więc testować różne smaczki i znaleźć te najlepsze z punktu widzenia naszego psa. Kilka podpowiedzi tu, tu i tu. Jeśli już się to nam uda, to te smakołyki zostawmy tylko na naukę przywołania i miejmy je zawsze przy sobie. Żeby nasze nagradzanie było jeszcze bardziej skuteczne, kiedy nasz pupil już do nas wróci możemy wydawać mu kilka smakołyków po kolei (nie na raz!), tak aby utrzymać go jak najdłużej przy sobie i nauczyć go, że opłaca się przy nas zostać, bo nigdy nie wiadomo na którym smakołyku się skończy.

Zabawka

Dla wielu psów fantastyczną formą nagradzania będzie zabawa. Jeśli nasz psiak kocha się bawić i zabawka jest dla niego świetną motywacją, wykorzystujmy ją w czasie nauki. Najlepiej sprawdzą się tu przeróżne szarpaki czy piłki na sznurkach. Zabawkę zabierajmy ze sobą na spacer i nagradzajmy nią psa za skuteczne przywołanie.

Dla wielu psów fantastyczną form nagradzania będzie także zabawa. Jeśli nasz psiak kocha się bawić i zabawka jest dla niego świetną motywacją, wykorzystujmy ją w czasie nauki.

My!

Trzecia formą nagrody, jaką możemy stosować jest tzw. nagroda socjalna, czyli nasze pochwały i kontakt z nami. W przywołaniu bardzo duże znaczenie ma to, w jaki sposób wołamy psa. Jeśli robimy to oschłym tonem, to raczej nie zachęcimy psa do powrotu. Jeśli jednak będziemy radośnie pokrzykiwać i prawdziwie się cieszyć, kiedy nasz psiak do nas wróci, to sama nasza radość będzie dla niego super nagrodą. I tutaj przestrzegam przed głaskaniem psa czy tarmoszeniem jego głowy w nagrodę – nawet jeśli nasz pupil lubi pieszczoty, kiedy leży zrelaksowany na kanapie, to dla większości psów w czasie spaceru dotyk nie jest nagradzający i możemy nim niemalże zniechęcić psa do powrotów do nas.

Każdy psiak jest inny i sami musimy określić, co dla naszego pupila będzie najlepszą nagrodą, a co nią nie będzie. Jeśli nasz pies nie chce się bawić na zewnątrz, to nie wciskajmy mu zabawki do pyska. Jeśli boi się naszych radosnych krzyków, to wołajmy go spokojnie. Nagroda ma być motywacją dla psa, a jeśli nasz pupil czegoś nie lubi, to tej motywacji nie uda się nam osiągnąć.

Każdy psiak jest inny i sami musimy określić, co dla naszego psa będzie najlepszą nagrodą, a co nią nie będzie.

Zaczynamy trening

Chodzimy już z naszym psem na fajne spacery i zabieramy ze sobą atrakcyjne nagrody. Od czego więc zacząć właściwą naukę przywołania, tak aby nie popełnić żadnych błędów? Przede wszystkim od kontroli środowiska. Naukę wszyskich psich umiejętności powinniśmy zaczynać zawsze w spokojnym miejscu bez zbyt wielu bodźców w otoczeniu. Dopiero w miarę treningów dodajemy rozproszenia i przenosimy się z ćwiczeniami w okolice ruchliwej drogi, wybiegu dla psów czy przystanku autobusowego – na początku będąc w dużej odległości i stopniowo zmniejszając dystans. Jeśli nam nie wychodzi, to znaczy że zadanie jest zbyt trudne dla naszego psa i musimy zmniejszyć nasze wymagania. Zadbajmy także o bezpieczeństwo naszego psiaka – zaopatrzmy się w długą 10 lub 15 metrową linkę, która da nam swobodę w trakcie treningu oraz zapewni naszemu psu bezpieczeństwo.

Jasne sygnały

W trakcie treningu oraz spacerów pamiętajmy także o wydawaniu jasnych sygnałów. Ustalmy jedną komendę lub sygnał i na początku nauczmy naszego psa jego znaczenia! Ile znasz psów, które nie reagują na słowa do mnie, ale jak szalone biegną na hasło masz czy ciastko? Dlaczego tak się dzieje? Najpewniej na skutek źle zbudowanych skojarzeń – do mnie oznacza zapięcie smyczy i koniec swobody, masz znaczy, że będzie jedzenie. Zacznijmy więc od tego, aby nauczyć naszego psa, że komenda do mnie oznacza, że pies ma za nami podążyć, a na końcu czeka na niego fantastyczna nagroda! Przydatnym narzędziem w nauce przywołania jest także gwizdek wysokotonowy, którego dźwięk wykorzystujemy jako sygnał na przywołanie psa. Zaletą wykorzystania gwizdka jest to, że jego dźwięk jest zawsze taki sam, jest pozbawiony emocji i wyraźnie słyszalny dla psa, nawet w głośnym miejscu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wprowadzaniu gwizdka, napisz do nas.

Przydatnym narzędziem w nauce przywołania jest także gwizdek wysokotonowy, którego dźwięk wykorzystujemy jako sygnał na przywołanie psa. Zaletą wykorzystania gwizdka jest to, że jego dźwięk jest zawsze taki sam , jest pozbawiony emocji i wyraźnie słyszalny dla psa, nawet w głośnym miejscu.

Wyczucie czasu

W nauce przywołania kluczowe znaczenie ma nasze wyczucie czasu. Bardzo częstym błędem, jest to, że wołamy naszego psa w złych momentach. Jeśli nasz pupil jest w trakcie zabawy z innym psem, intensywnie wącha trawę czy właśnie udał się w pogoń za kotem, nasze wołanie najpewniej nie przyniesie żadnego efektu, a nasz psiak nauczy się tylko, że może je ignorować. Dlatego nigdy nie wołajmy psa, jeśli wiem, że ten do nas nie przyjdzie! Wyczekajmy odpowiedniego momentu – kiedy psy zrobią przerwę w zabawie, kiedy nasz psiak skończy węszyć i podniesie głowę znad trawnika, czy kiedy kot… no właśnie i tu zdecydowanie przyda się nam wspomniana wcześniej linka, która zapobiegnie takiej pogoni i zagwarantuje psu bezpieczeństwo. Pamiętaj – jeśli Twój pies nie ma potrafi jeszcze wracać na przywołanie, nie puszczaj go luzem!

Nigdy więc nie wołajmy psa, jeśli wiem, że ten do nas nie przyjdzie!

Mniej znaczy więcej

Innym problemem z wyczuciem czasu jest to, że w trakcie spacerów wołamy naszego psa zbyt często lub zbyt rzadko. Jeśli będziemy przywoływać naszego pupila co kilka minut, tym samym nie damy mu wystarczającej swobody na eksploracje i nawet mimo atrakcyjnych nagród, nasz psiak może się zwyczajnie znudzić naszymi ćwiczeniami. W końcu w spacerze nie chodzi o to, aby pies non stop szedł skupiony na nas. Z drugiej strony, jeśli wołamy psa tylko na zakończenie spaceru, uczymy go, ze nasze przywołanie oznacza koniec zabawy i powrót do domu. Dlatego ćwiczenie z przywołania najlepiej wykonywać tylko kilka razy w czasie spaceru i w różnych sytuacjach. Jeśli jesteśmy na wybiegu lub w parku i psiak biega luzem, zawołajmy go na przykład w przerwie w zabawie z innym psem, nagródźmy i dajmy sygnał na powrót do zabawy. Spacerując na smyczy zatrzymajmy się w spokojnej okolicy i tam zróbmy krótki trening związany z przywołaniem. W nauce przywołania nie chcemy, aby nasz pies nauczył się schematów i powrotu tylko w określonych miejscach i sytuacjach.

Grunt do dobra zabawa

I najważniejsza zasada – nauka przywołania zawsze powinna być dobrą zabawą zarówno dla nas psa, jak i dla naszego psa! Jeśli wspólnie będziemy czerpać z niej przyjemności, to mamy duże szanse na powodzenie. Emocje w przywołaniu są bardzo ważne, pamiętaj – Twój pies stając przed tą ważną decyzją ma zawsze sam wybierać Ciebie! Im lepiej będziecie się wspólnie bawić i spędzać czas, tym ten wybór będzie dla niego łatwiejszy, a Wasze przywołanie skuteczniejsze!

Pamiętaj także, że w pracy z psem bardzo istotne są cierpliwość i konsekwencja. Są psy, które naturalnie trzymają się blisko opiekuna, ale są także psy, które naturalnie lubią chodzić własnymi ścieżkami. Nie poddawaj się więc, nawet jeśli wypracowanie idealnego przywołania zajmie Wam sporo czasu, to jest to coś, nad czym warto pracować, aby cieszyć się swobodnymi spacerami z Twoim pupilem!

I na koniec

Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą Wam w dążeniu do osiągnięcia idealnego przywołania! Podziel się z nami swoimi postępami w nauce przywołania w naszych mediach społecznościowych – Facebook / Instagram!

A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o nauce przywołania, zapraszamy Cię na nasze szkolenie z przywołania, w czasie którego szczegółowo poznasz wszystkie aspekty przywołania, a w czasie indywidualnych zajęć praktycznych, będziesz mieć okazję przećwiczyć tę umiejętność pod okiem trenera.

SZKOLENIE Z PRZYWOŁANIA

I najważniejsza zasada na koniec - nauka przywołania powinna być dobrą zabawą zarówno dla Twojego psa, jak i dla Ciebie!

Daj nam znać, co o tym myślisz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WSPÓŁPRACUJEMY

  • Dziś u nas trochę bardziej prywatnie i tym razem o ludziach. 👋🏻👩‍❤️‍👨 Ostatnio na naszym profilu bardzo dużo uwagi poświęcamy tematowi zajęć dla psa w domu, 🐕🏡 tymczasem wiele osób z naszego otoczenia zaczyna dopadać kryzys. 😩 Nikt z nas nie jest w końcu przyzwyczajony do tego, aby nie móc swobodnie i bez stresu wyjść z domy. ❌🌳A jak Wy się macie? ❤️ Mnie kryzys dopadł wczoraj. Musiałam przemyśleć parę spraw i poukładać je sobie w głowie. 🤯 Nie mając jednak dużego wpływu na rozwój wydarzeń, 🦠😷postanowiłam sobie trochę odpuścić, ale także jak najlepiej wykorzystać obecny czas - z jednej strony dla rozwoju i przetrwania naszej szkoły, 🐶🎓a z drugiej dla siebie i własnego zdrowia. 🙋🏼‍♀️💪🏻 Wszystkie aktywności fizyczne i umysłowe, nie tylko pozytywnie wpływają na psią głowę, ale także i naszą własną. 👱🏻‍♀️✨ I tak postanowiłam postawić swoje pierwsze kroki w jodze! 🤸🏼‍♀️🧘🏼‍♀️ Już po pierwszym treningu poczułam się lepiej i dałam odpocząć swojej głowie od problemów i zmartwień. 🙃👍🏻 Tyle mogę dla siebie zrobić! A pies oczywiście mi pomaga. 😉🐾 A Wy jakie macie sposoby na przetrwanie dnia w domu? 🏡💡
A może ktoś z Was też ćwiczy i chce się ze mną podzielić doświadczeniem albo po prostu wesprzeć! 💕 Pamiętajcie, że jesteśmy w tym razem! Ps. Dziękuję @orzeszek_z_palucha za jogowe rady i motywację! 💪🏻🤸🏼‍♀️ Piękna mata do jogi od @joyinme_yoga, a pierwszy trening jogi odbyłam razem z @portalyogi ❤️ Miłego dnia kochani, Basia 
#zostańwdomu #zostajewdomu 
#wspieramwkryzysie #joga #joyinme #portalyogi #wdomu #aktywnie #jogatime #poranek #aktywnyporanek #dziewczynykfs #zwierzakikfs #pieswdomu #jogazpsem
  • 3.. 2.. 1.. START! 🐕📣🏅
#zostańwdomu i podejmij Wyzwanie sztuczkowe Wymarzonego psa! 🐶💪🔥 👉 8 tygodni treningów
👉 8 psich sztuczek
👉 niezliczona ilość smaczków 👉 i jeszcze więcej dobrej zabawy
👉 szczęśliwa i zmęczona psia głowa
👉 dużo pięknych zdjęć na Insta! 💥 STARTUJEMY w niedziele 5 KWIETNIA 💥

Dołącz do nas i niech Twój #pieswdomu ćwiczy sztuczki! ➡️ Dołącz do grupy na Facebooku „Wyzwanie sztuczkowe Wymarzonego psa” 
#sztuczki #psiesztuczki #treningzpsem #szkoleniepsow #zabawyzpsem #aktywnypies #wyzwanie #piessportowy
  • Szukasz nowych pomysłów na zajęcie swojego psiaka w domu? 🐶🏡 Dziś na naszej stronie odkrywamy przed Wami tajniki pracy z klikerem! 💢

Ta metoda szkoleniowa bardzo przyśpiesza naukę nowych zachowań 💪💡 i dzięki niej nasza komunikacja z psem w treningu staje się dla niego dużo bardziej czytelna! 🐕🙋‍♀️ A czas spędzony w domu to świetny moment na rozpoczęcie pracy z klikerem i zajęcie psiej głowy naukę nowych zachowań i sztuczek. 🐶🎓 Zapraszamy na naszą stronę ➡️ wymarzonypies.pl/kliker 
Zdjęcie: Karolina Mazur @km_dogphotos 
Model: Filet @filet_z_psa 
Stylizacja: Hauever @haueverpl 
#kliker #szkoleniepsow #klik #metodaklikerowa #kształtowanie #aktywnypies #treningzpsem #pieswdomu #psiesztuczki #naukasztuczek #filetzpsa #karolinamazurfotografia #hauever
  • Sushi time 🍣 A tak na poważnie to kilka dni temu @whatannawears na swoim Instagramie wyszła z inicjatywą wsparcia dla małych polskich firm, aby pomóc im utrzymać się w obecnej trudnej sytuacji. 😷🦠 Dla wielu małych i średnich przedsiebiorców uniemożliwienie normalnej pracy jest dużym problemem i może zadecydować o dalszym działaniu ich firmy. Przez te kilka dni do akcji #wspieramwkryzysie przyłączyło się wiele firm i infulenserów. ❤️💪🏻 My także postanowiłyśmy to zrobić, aby pomóc innym i być może sobie. 
I tak dziś polecamy Wam fantastyczne miejsce na mapie Warszawy, a nawet dwa, bo ➡️Tanuki Sushi @tanukisushi.pl odwiedzić możecie na Mokotowie i na Białołęce! 🗺📍Obie restauracje prowadzą nasi znajomi, którzy każdego dnia wkładają w nie całą swoją energię i serce. 💕 W lokalu oczywiście na razie nie zjecie, ale możecie zamówić przepyszne sushi z bezpieczną i bezkontaktową dostawą pod swoje drzwi! 🍣 Gorąco polecamy! 
A jeśli też chcesz przyłączyć się do #wspieramwkryzysie 💪🏻❤️ napisz do nas, a z chęcią udostępnimy profil Twojej firmy! Będziemy też bardzo wdzięczne za udostępnienie naszej szkoły, licząc na to, że już wkrótce uda się nam wrócić do normalnych szkoleń i treningów! 🐕❤️ Tymczasem zapraszamy Was na zajęcia i konsultacje online! #zostańwdomu #zostajewdomu #pieswdomu #kwarantanna #sushi #tanukisushi #najlepszesushi #wspierampolskiemarki #wspieramy #damyrade
  • #zostańwdomu 🐶🏡 Jak Wam minął ostatni tydzień? My ograniczamy wyjścia z domu do minimum. 😷❌ Zawiesiłyśmy zajęcia stacjonarne w naszej szkole, ale to nie znaczy, że leżymy do góry brzuszkami i nic nie robimy (no dobra, niektórzy z nas właśnie to robią☝🏻). Ostatni tydzień był dla nas wyjątkowo pracowity 🤯💪🏻 i w całości poświęcony przystosowaniu się do nowej rzeczywistości. Możemy więc pochwalić się pierwszym szkoleniem i konsultacją online, które wyszły całkiem nieźle.🐕💻 Kolejne już w ten weekend, a w przyszłym tygodniu poprowadzimy pierwszy webinar ever❗️- na razie dla obecnych kursantów, ale w planach mamy kolejne także dla innych piesków i ich opiekunów (jakieś pomysły na tematy?)! 🌐 Startujemy także z pierwszym kursem online❗️dla opiekunów szczeniąt - ⏩ Domowe Psie przedszkole ⏪ (wydarzenia szukajcie na naszym facebooku). 🥰 Z kolejnych sukcesów tygodnia - nasza akcja brainworkowa i Wasze zaangażowanie w tworzenie zabawek domowych zabawek dla psów, przerosły nasze oczekiwania! 🐶🧠💡 Przypominamy, że do wtorku trwa nasz konkurs 🎁🐾 (link w bio), a wszystkie wysłane przez Was pomysły na zabawki, znajdziecie w dwóch wyróżnionych relacjach na naszej stronie pod nazwą #pieswdomu 🐕🏅W głowach mamy jeszcze masę pomysłów i wszystko wskazuje na to, że będziemy mieć dużo czasu na ich realizacje. A może są jakieś tematy, które Was interesują i które chętnie zobaczylibyście na naszej stronie? 🧐 Jak zawsze jesteśmy otwarte na pomysły i chętnie podejmiemy się nowych wyzwań! 💪🏻 Bądźcie zdrowi i nie wychodźcie z domów! 🏡 #zostajewdomu #aktywnypies #szkoladlapsow #wczasiekwarantanny #kwarantanna #brainworkdlapsa #psiwebinar #szkolenieonline #kursonline #psieprzedszkole #szczeniak #koronawirus #polskafirma #kreatywniezpsem #pracazdalna #homeoffice
  • Wszyscy juz wiedzą, że od naszych domowych pupili nie możemy zarazić się wirusem SARS-CoV-2 🐕🦠❌ Nie zmienia to jednak faktu, że życie wszystkich psiarzy w związku z panującą pandemią mocno uległo zmianie i w czasie spacerów z naszymi psiakami, powinniśmy zachować szczególną ostrożność. 🐶😷 Dlatego też na naszym Facebooku pojawił się właśnie zbiór porad dla właścicieli psów jak zorganizować życie oraz spacery z psem w czasie zagrożenia epidemiologicznego - NA SPACERZE 🐕🌳, W DOMU 🐶🏠, W CZASIE KWARANTANNY 😷❌ oraz w czasie POMOCY INNYM 🦸‍♀️. Szukajcie go w ostatnim poście na naszym facebookowym profilu oraz w naszym stories! #pieswdomu #zostańwdomu #zostajewdomu #pieswczasieepidemii #pieswkoronie #kwarantanna #koronawirus
  • 📣 DOMOWE PSIE PRZEDSZKOLE 📣
Jak obiecałyśmy, tak zrobiłyśmy! Już w przyszłym tygodniu startujemy z zajęciami ONLINE 🐾💻📱 dla wszystkich świeżo upieczonych opiekunów szczeniąt, którzy już teraz chcą rozpocząć pracę ze swoim pupilem bez konieczności wychodzenia z domu! 🐶🏡 Szczegóły oraz link do zapisów znajdziecie w wydarzeniu na naszym Facebooku! #zostańwdomu #zostajewdomu #pieswdomu #wdomu #psieprzedszkole #szczeniak #szkoleniepsow #kursonline
  • #pieswdomu #instawtorek 🐕🏡 Na dzisiejszym instawtorkowym zdjęciu jedna z naszych ulubionych propozycji na zabawy z psem w domu - taca na muffinki, a w niej pod piłkami i nakrętkami od słoików ukryte przysmaki! 🐩🧁🦴 Nie wiem jak u Was, ale u nas zarówno w najbliższym parku jak i w lesie od kilku dni jest istnie zatrzęsienie ludzi. 🦮🌳 Dlatego my w myśl hasła #zostańwdomu zdecydowanie ograniczamy spacery i zamiast dać się psu „wybiegać”, pozwalamy mu zmęczyć głowę! 🐶💡Od wczoraj trwa u nas akcja #pieswdomu , w której zachęcamy psich opiekunów do dzielenia się swoimi pomysłami na zabawki dla psów stworzone, z tego co macie #wdomu ! 🧻📦✂️ Żeby trafić do galerii naszych inspiracji wystarczy wrzucić na swoje stories filmik z własnoręcznie zrobioną zabawką dla psa i oznaczyć na nim nasz profil, a my udostępnimy go innym i zapiszemy w naszej wyróżnionej relacji! 📸🐶 Zapraszamy do naszej zabawy - w końcu wszyscy jesteśmy w tym razem! ❤️🐕 #zwierzakikfs #kobiecafotoszkoła #dziewczynykfs #zabawyzpsem #zabawkidlapsa #brainworkdlapsa #aktywnypies #wymarzonypies