Petsitter, to hasło z którym coraz częściej można spotkać się na grupach i forach internetowych. Coraz więcej właścicieli psów korzysta z pomocy petsittera w codziennych spacerach oraz w czasie dłuższych wyjazdów. Praca opiekuna zwierząt na pierwszy rzut oka może wydawać się prosta i przyjemna, jednak wcale nie jest ona taka łatwa jak się wydaje, a podczas opieki petsitter bierze na siebie odpowiedzialność jaką jest zadbanie o komfort i bezpieczeństwo psiaka. Jak wygląda praca petsittera, jak wybrać właściwego opiekuna, a także na co przygotować się chcąc zostać petsitterem – poniżej postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania.
Kim jest petsitter?
Petsitter, czyli opiekun zwierząt to osoba, która w razie potrzeby zaopiekuje się Twoim zwierzakiem. Petsitter może wziąć Twojego psiaka na spacer, spędzić z nim czas kiedy dłużej nie ma Cię w domu, czy nawet zaopiekować się nim podczas Twojego wyjazdu. Nie tylko zadba o potrzeby fizjologiczne Twojego zwierzaka, ale także zapewni mu ciekawie spędzony czas podczas spaceru lub aktywność w domu. Właściciele psiaków najczęściej decydują się skorzystać z pomocy petsittera, kiedy długo pracują i nie chcą, żeby ich pupil spędzał samotnie cały dzień. Dzięki temu, kiedy oni wracają zmęczeni z pracy, ich psiak jest już po długim i ciekawym spacerze!
Wielka odpowiedzialność
Mogłoby się wydawać, że praca petsittera to sama przyjemność. Ten zawód jest jednak bardzo wymagający, zwłaszcza dla osób, które decydują się zostać petsitterem na pełen etat. To przede wszystkim wielka odpowiedzialność, w końcu pod opiekę petsittera trafia żywa istota, której trzeba zapewnić bezpieczeństwo. W czasie spacerów mogą przydarzyć się przeróżne sytuacje – od podbiegających psów, zerwanych smyczy, wystrzałów petard, po rozcięte łapy. Dobry petsitter musi być przygotowany, aby w każdej sytuacji podjąć możliwie najlepszą decyzję. W czasie spacerów, petsitter powinien także zwracać uwagę na komfort psiaka i to czy pies czuje się dobrze w danej sytuacji. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku psów lękowych, które początkowo mogą potrzebować czasu, aby poznać i zaufać swojemu nowemu opiekunowi. W czasie spacerów mogą pojawić się także różne niepożądane zachowania psa, chociażby związane z agresją. Dlatego też warto, aby nasz petsitter posiadał doświadczenie i wiedzę z zakresu psiego behawioru i komunikacji i wiedział jak poradzić sobie w każdej sytuacji.
Praca w każdych warunkach
Jeśli jednak marzymy o tym, aby zostać petsitterem i uważamy, że jest to odpowiednia praca dla nas, musimy także przygotować się na inne wyzwania związane z tego typu pracą. Przede wszystkim praca petsittera jest pracą typowo fizyczną, która wymaga wielu godzin aktywności, chodzenia i przemieszczania się pomiędzy domami podopiecznych. Często też opieka nad większymi psami, może okazać się wyzwaniem fizycznym, zwłaszcza jeśli psiak potrafi pociągnąć na smyczy. Dodatkowo spacery odbywają się bez względu na pogodę i nie rzadko zdarza się nam przemoknąć do suchej nitki. Chodzimy także podczas mrozów, upałów, a nie raz w trakcie spaceru złapie nas grad czy wichura. Oczywiście, nie każdy pies jest chętny do spacerów w deszczu, dlatego też w wielu przypadkach robimy krótki spacer fizjologiczny, a resztę czasu spędzamy w domu, proponując psu zabawy węchowe czy też naukę nowych sztuczek – tak, żeby zmęczyć naszego podopiecznego umysłowo. Czasami pogoda utrudnia nam spacery, ale nigdy nie narzekamy i nie rezygnujemy!
Wizyta zapoznawcza
Wizyta zapoznawcza jest bardzo ważnym elementem, od którego zaczyna się współpraca z petsitterem. W czasie wizyty właściciel ma okazję poznać opiekuna i zobaczyć jego podejście do psiaka, a petsitter zdobywa wszystkie ważne informacje na temat nowego podopiecznego, takie jak codzienne zwyczaje czy ewentualne problemy zdrowotne. Wtedy też powinny zostać omówione wszystkie ważne warunki współpracy oraz podpisana powinna zostać umowa. Umowa jest zabezpieczeniem zarówno dla właściciela, jak i dla opiekuna. Powinny się w niej znaleźć informacje takie jak chociażby terminy opieki nad psiakiem, wynagrodzenie petsittera, terminy i forma płatności czy informacje o przekazaniu kluczy do mieszkania właściciela. W umowie warto także zawrzeć punkt o możliwości podjęcia leczenia weterynaryjnego przez petsittera, w przypadku nagłej sytuacji i braku możliwości kontaktu z właścicielem. Każdy punkt z umowy warto dokładnie omówić, aby uniknąć ewentualnych nieporozumień.
Ile kosztuje pomoc petsittera?
Stawka za opiekę to zwykle jeden z ważniejszych aspektów, który decyduje o tym, czy współpraca zostanie podjęta. Na rynku rozstrzał cenowy opieki nad zwierzętami jest bardzo duży, tak samo jak duży jest rozstrzał pomiędzy doświadczonymi opiekunami zwierząt, a osobami, które bez większego doświadczenia chcą dorobić jako opiekunowie. Nie rzadkim widokiem są także ogłoszenia dzieci, chętnych do wyprowadzania psów sąsiadów w okresie wakacji. Jeśli jednak decydujemy się na skorzystanie z pomocy petsittera, poza ceną, którą będziemy musieli zapłacić za opiekę, powinniśmy wziąć pod uwagę także jakość wykonywanej usługi, a te często idą ze sobą w parze. Profesjonalny petsitter, nie tylko będzie cenił swoją pracę, ale często także wliczał w nią koszty zdobywania swoje wiedzy w czasie rozmaitych szkoleń i konferencji. W naszej ekipie petsitterskiej znajdziecie behawiorystki, trenerki psów, techników weterynarii, groomerki i inne osoby, które pracę ze zwierzętami wybrały jako swój zawód. Każdy petsitter powinien także zarejestrować swoją działalność, a co za tym idzie w jej koszty wliczyć także podatki i składki ZUS. W chwili pisania tego artykułu stawki za godzinny spacer z psem w Warszawie wahają się w granicy 40-60zł. Stawki za inne usługi lub dłuższe opieki zwykle ustalane są indywidualnie.
Porady dla właściciela
Poniżej zebrałyśmy kilka porad dla właścicieli psów, którzy chcą skorzystać z pomocy petsittera. Dowiesz się z nich na co zwrócić uwagę i o co zapytać podczas pierwszego spotkania.
- sprawdź z kim podejmujesz współpracę – poszukaj opinii w internecie, możesz spróbować poprosić o referencje, wielu petsitterów prowadzi własne fanpage, gdzie pokazują jak wygląda ich praca, a także gdzie znajdziesz recenzje ich klientów,
- nie patrz na cenę, a na to co oferuje dana osoba – profesjonalny petsitter na pewno będzie wysoko cenił swoje usługi,
- podpisz umowę – jest ona dla Ciebie zabezpieczeniem,
- poinformuj petsittera o zdrowiu swojego psa – jeśli Twój psiak cierpi na jakieś przewlekłe choroby lub danego dnia pojawiły się jakieś problemy zdrowotne, poinformuj o tym petsittera – to bardzo ważne, aby nie tylko zwrócił on uwagę na stan zdrowia Twojego psiaka, ale także zadbał o bezpieczeństwo jego i innych psów w czasie spacerów,
- poinformuj petsittera o alergiach swojego psa – a najlepiej przygotuj psu własne smakołyki na spacery,
- poinformuj petsittera o problemach z zachowaniem swojego psa – petsitterowi ułatwi to pracę, pozwoli przygotować się na różne sytuacje, a także być może będzie w stanie pomóc Ci w rozwiązaniu tych problemów,
- ustalaj terminy opieki z wyprzedzeniem – im wcześniej poinformujesz petsittera o dodatkowym spacerze czy o zmianie terminu opieki, tym większa pewność, że będzie on w stanie zapewnić Ci pomóc.
- zadbaj o sprzęt spacerowy – dobrze dopasowana obroża lub szelki, smycz, smaczki i woreczki. Zadbaj o to, aby Twój psiak był bezpieczny na spacerze z opiekunem.
Podsumowanie
Praca petsittera to bez wątpienia przyjemną praca. W jej takcie psi opiekunowie mają szansę zawrzeć wiele psich przyjaźni, zdobyć masę doświadczenia w pracy z różnymi psami, a także aktywnie spędzić czas na zewnątrz. Jest ona jednak także niezwykle wymagającą i bardzo odpowiedzialną pracą. Decydując się na skorzystanie z pomocy petsittera, powinnyśmy dobrze sprawdzić komu powierzamy opiekę nad naszym zwierzakiem. Bez wątpienia jednak taka opieka jest nie tylko pomocą w codziennych spacerach, ale także fantastyczną przygodą dla naszych czworonożnych podopiecznych, które uwielbiają codzienne wyprawy ze swoimi spacerowymi opiekunami. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszamy do obejrzenia (lub odsłuchania) odcinka podcastu Psia stacja, w którym Basia Nieścioruk – nasza trener i petsitter – opowiada o petsitterach i ich pracy. A jeśli chcesz skorzystać z naszej pomocy w codziennych spacerach, napisz do nas – postaramy Ci się pomóc!