BLOG Treningi

Dlaczego warto szkolić psa!

Coraz więcej świeżo upieczonych opiekunów psów, decyduje się zapisać ze swoim nowym podopiecznym do psiej szkoły. Szkolenie psa ma masę zalet, zarówno dla naszego czworonożnego przyjaciela jak i dla nas samych, a rozpoczęcie wspólnej pracy pod okiem doświadczonego trenera może przynieść same korzyści. Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się po co i czy warto szkolić swojego psa, postaramy się rozwiać Wasze wątpliwości!

Coraz więcej świeżo upieczonych opiekunów psów, decyduje się na to, aby zapisać się ze swoim pupilem do psiej szkoły.

PODSTAWOWE POTRZEBY PSA

Słyszeliście kiedyś o tym, że żeby zmęczyć psa trzeba go porządnie wybiegać? Aktywność fizyczna jest bardzo ważna w życiu naszych psów, jednak nie wystarczy, aby zaspokoić podstawowe psie potrzeby. Dodatkowo zajęcia takie jak bieganie, łapanie piłki czy zabawa z innym psem, działają pobudzająco na naszego pupila. To czego nasz pies potrzebuje obok aktywności fizycznej, to przede wszystkim aktywność umysłowa. Nauka nowych umiejętności i sztuczek, trening z pracy węchowej lub ćwiczenia psiego fitnessu potrafią zmęczyć psa bardziej niż długi spacer. To także świetna alternatywa, gdy pogoda za oknem nie sprzyja spędzaniu czasu na zewnątrz. Praca umysłowa rozwija umiejętności poznawcze naszego psa, zapewnia mu zdrowe i dobre zmęczenie mentalne oraz realizuje jego potrzebę współpracy z człowiekiem, którą nosi w genach od pokoleń. Tylko świadome połączenie aktywności fizycznej i umysłowej, są w stanie dobrze zaspokoić podstawowe potrzeby naszego psiaka.

Praca umysłowa rozwija umiejętności poznawcze naszego psa, zapewnia mu zdrowe i dobre zmęczenie mentalne oraz realizuje jego potrzebę współpracy z człowiekiem, którą nosi w genach od pokoleń.

ZDOBYWANIE NOWYCH UMIEJĘTNOŚCI

Na co dzień o wiele łatwiej żyje się i komunikuje z psem, który zna podstawowe komendy. Psy czują się bezpiecznie, kiedy mają ściśle określone ramy i zasady oraz kiedy wiedzą jak się zachować w danych sytuacjach. Nam i psu żyje się swobodniej, gdy mamy opanowane do perfekcji przywołanie i możemy spuścić go ze smyczy bez obaw o bezpieczeństwo jego i innych. Spacer staje się prawdziwą przyjemnością, kiedy nauczymy naszego psa komendy zostaw i nie musimy się już obawiać, że uda mu się zjeść resztki jedzenia znalezione na trawniku. Żyjąc w przestrzeni miejskiej umiejętności takie jak dostawianie i chodzenie przy nodze bardzo ułatwiają nam poruszanie się między blokami i ulicami. Te i inne umiejętności znacząco wpływają na jakość naszego życia z psem i warto uczyć ich naszego psiaka, także dla jego komfortu i bezpieczeństwa.

Nam i psu żyje się swobodniej, gdy możemy odpowiedzialnie spuścić pupila ze smyczy, bez obaw o bezpieczeństwo jego i innych, bo mamy opanowane do perfekcji przywołanie.

POMOC W TERAPI BEHAWIORALNEJ

Elementy szkolenia są bardzo istotnym składnikiem terapii behawioralnej. Wiele psich problemów wynika z błędów, które mogą popełniać opiekunowie w komunikacji i pracy ze swoim psiakiem, a ćwiczenie pod okiem trenera daje szansę na wyeliminowanie tych błędów. W czasie indywidualnych spotkań jesteśmy w stanie zaradzić problemom takim jak ciągnięcie na smyczy, obszczekiwanie innych psów, skakanie na ludzi i wiele innych. Także wprowadzenie treningów z rozmaitych psich sportów może znacząco przełożyć się na codzienne zachowanie psiaka. Szkolenie z zakresu pracy węchowej takie jak na przykład nosework, podnosi pewność siebie naszego psa i uczy go samodzielności. Treningi posłuszeństwa rally-o potrafią okiełznać psa, który jest wulkanem energii. A zajęcia brainworku potrafią porządnie zmęczyć psią głowę. Dzięki regularnym treningom, możemy otrzymać jeszcze większe wsparcie i osiągnąć lepsze efekty w terapii behawioralnej.

Szkolenie z zakresu pracy węchowej takie jak na przykład nosework, podnosi pewność siebie naszego psa i uczy go samodzielności. Treningi posłuszeństwa potrafią okiełznać psa, który jest wulkanem energii.

WZMACNIANIE RELACJI I MOŻLIWOŚĆ LEPSZEGO POZNANIA SWOJEGO PSA

Nic tak nie uczy nas tego co nasz pies lubi najbardziej, kiedy jest zmęczony a kiedy zadanie jest dla niego jeszcze za trudne, jak wspólne treningi. Jakąkolwiek dyscyplinę sportu kynologicznego wybierzemy, w każdej z nich spotkamy się z zagadnieniem takim jak motywacja. Motywacja to nic innego, jak wiedza na temat tego, co naszemu psu sprawia największą frajdę, które smakołyki preferuje, jaki rodzaj zabawy jest dla niego najprzyjemniejszy. Im lepiej znamy swojego psa, tym bliższą więź jesteśmy w stanie z nim stworzyć. Dobrą relację z psem kształtujemy nie tylko w treningu ale i w życiu codziennym. Działa to na zasadzie zamkniętego koła: im więcej trenujemy, tym nasza więź będzie bardziej zacieśniona, im bliższa więź, tym lepsze efekty w treningu uzyskamy.

Motywacja to nic innego, jak wiedza na temat tego, co naszemu psu sprawia największą frajdę, które smakołyki preferuje, jaki rodzaj zabawy jest dla niego najprzyjemniejszy.

SZKOLENIE SZCZENIAKA

Im wcześniej rozpoczniemy budowanie dobrych nawyków u naszego psiaka tym lepiej i tym mniejsze ryzyko powstania złych zachowań. Nie ma dolnej granicy wieku, od której możemy rozpocząć szkolenie psiaka, a pierwsze doświadczenia i umiejętności zdobywa on będąc jeszcze z mamą. Jeśli na początku wspólnej drogi z psem zdecydujemy się skorzystać ze wsparcia trenera lub behawiorysty, tym większy sukces możemy odnieść w wychowaniu naszego wymarzonego szczeniaka! Także podczas zajęć Psiego przedszkola maluch zdobywa podstawowe umiejętności przydatne w życiu codziennym, uczy się pracować w obecności innych psów oraz ma okazję znaleźć się w różnych sytuacjach, takich jak zabiegi pielęgnacyjne, chodzenie po nowych powierzchniach, kontakt z obcymi osobami i oswajanie z dźwiękami. Wszystko to wpływa na proces właściwej socjalizacji i habituacji psiaka. Dobrze zsocjalizowanemu szczenięciu, będzie łatwiej odnaleźć się w życiu w mieście i wśród wielu różnych bodźców. W ten sposób jesteśmy w stanie zapobiec wielu problemom behawioralnym w dorosłym życiu naszego pupila.

Podczas spotkań w szkole psiak przede wszystkim zdobywa podstawowe umiejętności przydatne w życiu codziennym, ale także uczy się pracować w obecności innych psów oraz ma okazje znaleźć się w różnych sytuacjach, takich jak zabiegi pielęgnacyjne, chodzenie po nowych powierzchniach, kontakt z obcymi osobami i oswajanie z dźwiękami.

PASJA, HOBBY, ZAJAWKA

Wiele osób, które zaczęły szkolenie psa od jednego treningu czy kursu, wsiąka w świat psich sportów tak bardzo, że staje się to ich prawdziwą pasją, a nawet sposobem na życie i jego nieodłącznym elementem. Radość ze wspólnej aktywności napędza do rozwoju, poszerzania swojej wiedzy i umiejętności czy nawet udziału w zawodach! Obecnie do wyboru mamy mnóstwo sportów i aktywności kynologicznych, ale nawet jeśli zatrzymamy się na doskonaleniu podstawowych psich umiejętności, wspólnie spędzony czas znacząco przełoży się na nasze życie z psem!

Autor: Julia Skalska
Zdjęcia: Karolina Mazur